Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Önemli Sorular

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında keremsalva tarafından paylaşıldı.

1. keremsalva

keremsalva CMNet Üyesi

Bazılarının hakim olduğu bazılarının net bilgisi olmadığı sorular için bizi aydınlatabilecek mühendis ve uzmanların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyoruz.

S1.İş güvenliği uzmanı bulunduran firmaları kim ne sıklıkla denetliyor ve örneğin 50 den fazla çalışanı olup da uzman bulundurmayan firmalara ne tür yaptırımlar uygulanıyor?

S2.Bu yaptırımlar ülkemizde ciddi şekilde takip edilip uygulanıyor mu insanlar uzmanlık için bir sürü para harcıyor bu kanun sağlam bir kanun mu tmmob nin açtığı davalardan bahsediliyor bu davalar sonucunda kanunun değişme ve uzmanlara ihtiyaç duyulmaması gibi bir sonuç çıkması mümkün olabilir mi?

S3.İş güvenlik uzmanının çalışma sistemi ile ilgili detay nedir? Full time görev bölgesinde olma zorunluluğu yok sanırım doğru mu? Belirtilen aylık saat süresini tamamladığı sürece birkaç firmada çalışma olanağı var mı? Firmalar örneğin aylık 24 saat gelmesi yeterli diye bu yolu tercih edip ona göre mi ücret ödüyor? Hafta da 45 saat çalışarak görevini yapan uzmanlar var mı bunu kim nasıl tercih ediyor?

S4.Başka bir firmada çevre mühendisi olarak çalışan bir kişi uzmanlık alarak eş zamanlı iki işi birden yapma şansı var mı ve yapıp ek gelir sağlayabilir mi?

S5.Yeni çıkması muhtemel kanun uzmanların lehinde mi alehinde mi olacak?
    Şu anda A sınıfı uzmanın çok fazla olmadığını biliyoruz gelecekte A sınıfı uzman olabilme hedefi koymak yatırım mıdır? 8-10 sene sonra A sınıfı uzman olmak ayrıcalık ve yüksek gelir sağlayacak mıdır yoksa piyasada pek aranmayan bir uzmanlık haline gelip önemini yitirme ihtimali nedir?

S6.Uzmanın hüküm giyme ihtimali nedir? Uzman hatasından kaynaklı bir inşaat işçisini ölümünde örneğin kanun önünde uzman ne kadar sorumlu tutulmaktadır? Bu meslekte bu risk nedir?

2. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

İş güvenliği konusunda herşeyi sormuşunuz :) tüm bu soruların cevapları henüz yok.İstediğim sorudan başlamak istiyorum :)
    S6 bu ihtimal var,iş kazasını öngörememe ve uzman tarafından yapılması veya yaptırılması gerekenlerin işlerin durumuna göre kusur oranı değişir...
    S5 A sınıfı uzman olma hedefine yatırım olarak bakılmaması kanaatindeyim A sınıfı çok tehlikeli firmalarada bakabilen uzman demektir..ciddi bir deneyime ihtiyaç vardır.
    S4 isg uzmanları başka işte çalıştırılamaz ibaresi mevzuatta geçiyor.Ama yapan yapıyor.
    S3 İSG Uzmanının firmada çalışma saati o firmanın tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre değişmektedir.OSGB de çalışıyor ise uzman tam zamanlı osgb de çalışır ve ayda çalışma saati 180 saat ile sınırlıdır.
    S2 iş güvenliği ile kanun çıkarılacağı söyleniyor,takip ediliyor ama ciddiyeti konusunda birşey diyemem,tmmob artık bı çekse elini eteğini herşey daha güzel olacakmış gibi geliyor bana.
    S1 isee bakanlık denetler yada müdürlük.. genelde iş kazaları olduğunda(ölümlü çoğunlukla) para cezaları çevre cezalarından daha az diye biliyorum

Umarım yardımcı olmuşumdur,deneyim kazandıkça paylaşmaya devam ederim.

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

kişisel görüşüm şudur: yasasını boşverin, bu etik değil. ister çevre mühendisi olun, ister başka mühendislik dallarından birine mensup olun. iş güvenliği, standart lisans eğitimi/öğretimi ile yetkilendirildiğiniz bir meslek değil. tamamı özel alaka gerektiren imalat tecrübeleri, çalışma sağlığı bilinci, iş hukuku bilgisi gerektiriyor. bu haliyle altından kalkamazsınız demiyorum ama halihazırda projeci ya da teklif ya da vs mühendisiyseniz İSG sektörü vakit ayıramayacağınız kadar komplike diyebilirim.ek iş olarak değil ama emeklilik uğraşı ya da kriz zamanı can simidi olarak düşünebilirsiniz.
    bu arada etik kısmını boş verin, İSG kavramları zaten her mühendisin bilmesi gereken mühendislik amentüsüdür. hepimiz eğer varsa yönettiğimiz her çalışanımızdan sorumluyuz. sadece İSG sorumlusu isek bu daha belirgin bir mesuliyet oluyor, o kadar.

not: zaten yasal müeyyidelerden haberdar oldukça İSG sektöründen çekinmeye başlayacaksınızdır diye düşünüyorum.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

bir çalışan sizin denetiminiz altında çalışırken; fakat sizin kendisini hakkında hiç bilgilendirmediğiniz, imalat yöntemini denetlemediğiniz, vardiya şefine ya da şantiye şefine uygunsuzlukları bildirmediğiniz herhangi olası iş kazasından gördüğü zararı doğal olarak bağlı olduğu sigorta kurumu olan SGK'dan tahsil eder. SGK çalışanın yerine geçer. çalışana ödediği iş göremezlik tazminatını, iş kazası sonucu ölğm tazminatını şirketinize, şirketiniz size rücu eder.

rücu belalı bir iştir: http://tr.wikipedia.org/wiki/Rücû_(hukuk)

5. yunus emre sagirli

yunus emre sagirli CMNet Üyesi

arkadaşlar ben bi firmayla görüştüm ve firmanın isg bölümü myokmuş beni orda değerlendiricekler ve benim sertifikam yok ben bu firmada isg uzamanı olarak çalışabilrmiyim cevaplarsanız sevinirm.

6. keremsalva

keremsalva CMNet Üyesi

gereçekleştirdiğin faliyetler ve tuttuğun raporların resmi olacağını sanmıyorum

7. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

firmanın yasal yükümlülüğünü karşılayamazsınız,sonuçta istenilen ünvan verilebilir ancak isg uzmanı olmanın prosedürünü biliyorsunuzdur,eğitim+staj+sınav gibi

8. Uğur Maşalı

Uğur Maşalı CMNet Üyesi

A,B,C sınıfı bir uzman varsa firmada ona yardımcı olursunuz raporlama yaparsınız sahada ki yada çalışılan alanda ki eksiklikleri tespit eder raporlarsınız, giderilmesi için çözüm üretirsiniz vs. Bunların dışında pek bi rolünüz olmaz.

9. Abdurrahman Kaya

Abdurrahman Kaya CMNet Üyesi

Arkadaşlar İş Güvenliği uzmanlığı C sınıfı sertifika almak için kursa bvaşlamak istiyorum ancak bu eğitim+staj+sınavı geçip belgeyi aldıktan sonraki ksımda neler yapılması gerekir.

Hemen bir firmada iş güvenliği uzmanı olarak başlayabilir miyim?
    Şartları var mı?
    İş güvenliği uzmanı sertifikalı arkadaşlar bu bilgilere çok ihtiyacım var tşk ederim şimdiden

10. Abdurrahman Kaya

Abdurrahman Kaya CMNet Üyesi

Dün Sorduğum soru hakkında bilgisi olan var mı ?

11. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

C sınıfı sertifikanı alırsın ve C sınıfının çalışabileceği yerlerde işçi sağlığı iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirsin.

12. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

İşyeri B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı gerektiren bir iş koluysa bakanlık C sınıfı iş güvenliği uzmanının sözleşmesini onaylamayabiliyor. Kanun tasarısı geçerse C sınıfı iş güvenliği uzmanı 3 yıl B sınıfı gerektiren işyerlerinde çalışabilecek.

13. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

c sınıfı uzman olarak c sınıfında olan firmalarda ve ortak sağlık güvenlik birimlerinde çalışabilirsin..

14. Hüseyin Serdar Özcan

Hüseyin Serdar Özcan CMNet Üyesi

c1 - denetleme bu saatten sonra her an bekleyebilirsin ... calısma ve sosyal güvenlik bakanlığı iş güvenliği uzmanı personel alımı da yaptığına göre denetlemelerde sıklaşacak

c2.uzmanlara ihtiyaç duyulmama gibi kanun daha cıkacağını zannetmiyorum daha da ciddileşecek gibi duruyor.

c3İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
    MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
    a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
    c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 500 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

c4- var tabi tam süreli çalıştığın firmadan arta kalan zamanın olurda ek işlerde bulabilirsen neden olmasın :)

S5.ben yerinde olsam daha dogrusu a sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tavsiyesini aynen aktarsam yeteli olur herhalde.. 4-5 yıl bu
    sektör canlı olur ama asıl mesleğini sakın bırakma

S6. eğer ölümle sonuclanmış bir riski sen risk değerlendirmende yazmamışsan işvereni uyarmamış veya dökümantasyonunu tutmamışsan mümkün olabilr .. ama iş kazası şekline ihmallere bakar kazaya göre değişir bence

15. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Bende c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak istiyorum. Bu sınavlar hangi tarihlerde yapılıyor başvuru ne zaman başlıyor bunlarla ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim?

Ayrıca nisan ayındada sınav olacağını duydum doğru mudur?

Teşekkürler.

16. Osman Tekin

Osman Tekin CMNet Üyesi

evet aysun arkadaşım. bende araştırmaya basladım bu işi. bir sonraki sınav 13 Mayıs 2012 tarihinde. Ancak 19 mart ta kadar eğitimin bitmesi gerekiyor. ayrıca eğitim ücretide uçuk bir fiyatta.

17. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Ben bursada oturuyorum fiyatlar cok yüksek 2500 tl + kdv 2000 tl +kdv birde bazı firmalar dolandırmış filan çasgemden almak isterim ama oda ankarada ne yapıcam bilemedim :(

Siz sınav tarihlerini nerden öğrendiniz

18. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

bursada mavi akademi de aldı biçok arkadaşım eğitimi ve memnunlar...bir de orayı araştırın isterseniz...

Aysun Kurt bunu beğendi.
  19. Osman Tekin

Osman Tekin CMNet Üyesi

ben gebzedeyim çalışıyorum. işimde güzel çok şükür ama iş güvenliğinde sanki piyasa daha canlı. başak isg diye bir firma var maltepede onlarla görüştüm. sınav tarihini oradan öğrendim. ayrıca fiyatta aynı sizin dedğiniz gibi 2250 TL dediler . araştırıyorum bakalım ama zate sayılı firma var.

20. Gözde Şen

Gözde Şen CMNet Üyesi

İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Önemli Sorular konusuna benzer içeriklerimiz
  1. iş güvenliği uzmanlığı ?

Merhabalar. Ben iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılmak istiyorum. Şu an çevre mühendisiyim. İş güvenliği uzmanı olduğum zaman çevre mühendisi ünvanım ortadan kalkıyor mu? Yani iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili iş bulamazsam çevre mühendisi olarak iş yapabilir miyim. Bazı kişiler yapamayacağımı söylediler. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
  2. 24 aralık 2011 iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı itiraz edilen sorular

24 aralık 2011 tarihinde gerçekleşen sınav tam anlamıyla bir rezaletti. Bu işle alakası olmayan kişilerin hazırladığı çok açık bir şekilde anlaşılan sınavda bir çok hatalı soru yer almakta. Sorular bir uzman mühendis seçmekten uzak daha çok kelime oyunları ve parağraf sorularıyla bizleri yordu. Sınavda yapılan o kadar komik yanlışlar var ki artık sınavın ve uzmanlık ünvanının ciddiyeti...
  3. İş Güvenliği Uzmanlığı Örnek Sorular

Arkadaşlar Temmuz 2'de yapılacak İSG uzmanlığı sınavına girecek arkadaşlar için bulduğum soruları gönderiyorum.Şahsen nette çok ararlı birşey bulamadım.Herkesin bu halde olduğunu düşünerek kurstan bir arkadaşımdan bulduğum soruları paylaşıyorum.Bu sınava çalışmak gerçekten çok sıkıcı:(
  4. Çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecek (c) sınıfı iş güvenliği uzmanları hakkında önemli duyuru

Merhaba, İSG Katip'te aşağıdaki duyuruya rastladım. Çalışma Bakanlığı'nın sitesindeki duyuruya buradan ulaşabilirsiniz, İSG Katip'teki ekran görüntüsünü de ekte görebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgisi olan kişiler paylaşımda bulunursa iyi olur. İyi çalışmalar. Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Önemli Duyuru !!! Bilindiği üzere...
  5. 21 aralık iş güvenliği uzmanlığı sınavı - iptal edilen sorular

21 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILAN İYH VE İGU SINAV SORULARINDA YAPILAN İPTAL VE ŞIK DEĞİŞİKLİKLERİ İŞYERİ HEKİMLİĞİ: (2 Soru İptal – 1 Soru Cevap Değişikliği) A kitapçığındaki 8 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 33 nolu sorunun iptali A kitapçığındaki 66 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 91 nolu sorunun iptali A kitapçığındaki 59 nolu soru ile buna...