• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı

Nilay AKKAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kent Dayanıklı Tüketim Malları Sanayi Tic. Ltd.Şti.
Merhaba arkadaşlar,
İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı nereden ve nasıl alınıyor. Bunun için çevre izni veya GFB gerekli mi?

GSM Ruhsat İşlemleri
Kategori:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
: Çevresine fiziksel, ruhsal, kimyasal, mikrobiyolojik ve toplumsal yönlerden az yada çok zarar veren yada verme olasılığı olan ve doğal kaynakları kirleten kuruluşlardır.

1.Sınıf GSM’ ler: Kentlerden ve insanların toplu olarak bulundukları yerlerden mutlaka uzak tutulması ,sanayi bölgesi ya da sağlık koruma bandı konulabilecek yerlerde olması gereken kuruluşlardır. 1. Sınıf GSM ruhsatları Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmektedir.

2.Sınıf GSM’ ler: Kentlerden ve insanların toplu olarak bulundukları yerlerden uzakta, kurulca önerilip yetkili makamca uygun görülecek bir yerde olması gereken gayri sıhhi müesseselerdir.2. ve 3. Sınıf GSM ruhsatları İlçe belediyeleri tarafından verilir.
3. Sınıf GSM’ ler: Konutların ve insanların toplu olarak bulundukları yerlerin yakınında kurulabilmekle birlikte denetim altında tutulması gereken gayri sıhhi müesseselerdir. Çevresine olan zararları giderilemeyen 3. sınıf GSM’ ler de konutlardan ve insanların toplu olarak bulundukları yerlerden uzakta yapılır.

G.S.M Ruhsat başvurularında tesisin kurulacağı yerin Yapı İzinleri Müdürlüğünden alınacak yer seçim belgesi ile işyerinin Yapı Kullanma İzin Belgesi veya Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan eski yapılardan vukuatlı tapu kaydı istenir.Tesisin kurulacağı yerin Belediye İmar Planlarına göre yer seçimi uygunsa iş yerinin türüne göre aşağıdaki belgelerden bazıları istenir.
1. Yer seçim belgesi (İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden alınır).
2. İmza Sirküleri.
3. Tapu Belgesi.
4. İş akım Şeması ve açıklama raporu (Üretim prosesi ile ilgili bilgileri içeren).
5. Çevre kirlenmesini önlemek amacıyla hazırlanmış proje ve açıklama raporu.
6. ÇED olumlu raporu veya ÇED gerekli değildir kararı (ÇED kapsamında ise).
7. İlgili kurum ve kuruluştan onaylı vaziyet planı – Numarataj Belgesi
8. Yerleşim Planı.
9. Kiracı ise kira kontratı.
10. Motor beyanı
11. Bayilik sözleşmesi (LPG satış yerleri)
12. Kurma izin belgesi – Bölge Çalışma Müdürlüğü (Gerekli Müesseselerden)
13. Şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyunun temini ile ilgili açıklama raporu ile suyun bakteriyolojik ve kimyasal analiz raporu.
14. Derin kuyulardan su temin edilmesi halinde DSİ Müdürlüğünden alınacak kuyu suyu kullanma belgesi.
15. Başvuru formu.
16. Vergi Levhası.
17. Ticaret sicil gazetesi
18. İlgili oda kaydı.(Sicil Tasdiknamesi).
19. Yapı kullanma izin belgesi (imar mevzuatına göre özel yapı gerektiren faaliyetler için buna uygun yapı kullanma izin belgesi alınmalıdır.)
20. Sorumlu müdür sözleşmesi diploma sureti.
21. İtfaiye raporu.
22. İşletme belgesi
23. TSE Hizmet yeterlilik belgesi (Gerekli müesseselerden.)
24. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü görüşü (Gerekli Müesseselerden).
25. Tabip ve sağlık personeli sözleşmesi (50 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için).
26. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünden atık su görüşü (OSB de yer alan müessesesellerden).
27. Ulaşım görüşü (Gerekli müesses eselerden)
28. Emisyon izni (Emisyona tabi müesseselerden).
29. Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası (Yanıcı,parlayıcı,patlayıcı madde üreten ve bulunduran müesseselerden).
30. LPG Eğitim Sertifikası,Elektrik tesisat projesi.Topraklama projesi (Gerekli Müesseselerden).
31. ÇTV Borcu Yok Belgesi (İlgili vergi dairesinden alınır).
32. Şehir Şebeke Suyuna Bağlantı Belgesi.
33. Şahıslardan iki adet fotoğraf,dosya.
34. Kurum gerek duyulması halinde ilave bilgi ve belgeler isteyebilir.

[TBODY] [/TBODY]

@GKSN

ancak yukarıda istenilen belgeler arasında emisyon izni var, hava emisyon izni için de GFB ve çevre iznine ihtiyaç var? yanlış mıyım

@Nilay AKKAN
Eğer işletmeniz OSB sınırı içindeyse OSB müdürlüğünden, Belediye sınırları içindeyse belediyeden alınır. İşletmenizin yerine göre ilgili personelle görüşürsen sana gerekli evrak listesini verecektir. Ayrıca ruhsat alınırken çevre izni isteniyor hatta bizde GFB yi bile kabul etmiyorlar.

@Duygu Dilek

kendi işyerime GSM 2 ruhsatı aldım. GFB veya çevre iznini istemediler

@Nilay AKKAN

Sektörden söktere farklılık olabilir..!

bu sınıflara nereden bakacağım şuan acil olduğu için soruyorum araştırmaya vaktim yok, denetim yaşıyoruz şuan

@lizzie Firma sahip değişikliği , firma isim değişikliği, firma faaliyet konusu değişikliği, firma kapasite artışı ile sınıf değişikliği (alttan üste geçişte geçerlidir, zaten 1. sınıfsa gerek yok) v.s. hatırladıklarım bunlardır. Yönetmeliği incelemenizi tavsiye ederim, daha detaylı şekilde bilgilere sahip olabilirsiniz.

RUHSAT DEĞiŞiKLiĞiNi GEREKTiREN HALLER
· Devir sözleşmesi
· işyeri unvanının değişmesi,
· işyeri sahibinin değişmesi,
· Faaliyet konusunun değişmesi veya faaliyet konularının eklenmesi,
· işyeri adresinin değişmesi.

gibi durumlar da ruhsat değişikliğine gidilir. bağlı olduğunuz belediye ile de görüşürseniz işleminiz daha kolaylaşır.

Rica ederim @lizzie, evet ruhsatı yenilemeniz gerekmektedir. bende firmalarımdan bir tanesine işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma aşamasındayım, belediye ile görüştüğümde başvuru belgeleri dışında farklı bir kaç şey daha istedi. size tavsiyem öncelikli olarak belediye ile görüşmeniz. Kolay gelsin.