• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Isg uzmanlığı ile ilgili

Tolga Kelesli

Kayıtlı Kullanıcı
Çevre mühendisi olarak inşaatlarda iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir miyim ?

fakat resmi gazetede inşaat mühendisleri ve yapı öğretmenleri görev alabilir diyor.ordaki yazanı yanlış yorumlamış ta olabilirim emin olmak istiyorum.siz inşaatlara bakabiliyor musunuz serkan bey ?

İş Güvenliği uzmanlığı yapmıyorum ben. Santiyede çalışan tam zamanlı arkadaşım var

çevre mühendisliği tarafından bakıldığında iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsin. hatta ve hatta çevre mühendisi olarak çalışırken bile iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsin. ancak bana öyle geliyor ki buna inşaat kısmından cevap aramalısın kısıtlama o taraftan olabilir.

O durum şantiye şefleri ile ilgili bir mevzuat. C iseniz üzerinizde A sınıfı varsa katipten atama ile görev yapabilirsiniz. Sözleşme yapmadan da diğer pozisyonlarda olduğu gibi çalışabilirsiniz. Bu durumda katipten sözleşme yapamazsınız ve Sertifikanızı kullanmadığınız için üst sınıflara bakabilmek için gerekli süreyi dolduramazsınız

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslında sorumu şöyle sormam gerekirdi ;
Biz ailecek ufak çapta müteahhitlik yapıyoruz. Bir çevre mühendisi olarak isg c sınıfı belgesini alsam , kendi inşaatlarımıza bakabilir miyim ?

Tolga Bey, iş yeri sizin ya da başkasının değişiklik arz etmez. Değişen sorunuza vereceğimiz cevap aynısı olacaktır. Yapabilirsiniz. Bunun içinde firmanızın yapısına faaliyet alanına ve tehlike sınıfına göre sorumlu veya sorumsuz sorumluluk anlayışıyla görev yapabilirsiniz.

Yalnız c sınıfı uzman inşaatlara bakamaz. İnşaatlar çok tehlikeli sınıfta olduğu için b veya a sınıfı uzman gerektirir.

A sınıfı var ise bakabilir. A sınıfı yok ise çalışabilir ama yetkin değildir. Bu durumda işveren, uzman bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmemiş olur. Firma organizasyonunda İş güvenliği sorumlusu olarak çalışabilir. Herhangi bir kaza durumunda işveren, şef müdür ustabası formen cezai sorumlulukları olduğu gibi İş güvenliği sorumlusunun da sorumluluğu doğar.

Bugün İzmir de bir kursa gittim ve kayıt oldum.2015 temmuza kadar c sınıfları b sınıflarının yerine bakabiliyormuş. Ayrıca b sınıfı yetersizliğinden bu sürenin uzatılacağını düşünüyorlar.
Cevaplar için çok teşekkür ediyorum.

selamlar. konuyu hortlatıyorum.. isg uzmanı olmayı düşünüyorum fakat bu işin sorumluluk alanından çekiniyorum açıkçası. yani ben isg uzmanı olarak bütün tedbirlerimi aldığım halde yine de işçinin/çalışanın başına bir kaza vs gelirse ben isg uzmanı olarak bundan sorumlu olur muyum? ya da ne kadar sorumlu olurum? hele -Allah korusun- ölümlü bir kaza durumunda bunun bir de vicdan yükü meselesi de var. bir de bu sorduğum soruların cevabını hangi yönetmelikte bulabilirim?

Arkadaşlar merhaba, çevre görevlisi olarak çalıştığım danışmanlık firmasında igu olarak görev yapabilir miyim, prim gün sayım işlesin istiyorum,
olursa nasıl olur sigortamın bir kısmını ordan mı yatıracak firma, bilgisi olan var mı?

Firmanız aynı zamanda İSG danışmanlığı mı yapıyor yada şöyle OSGB bünyesi altında çevre danışmanlığı da mı yapıyorsunuz?

merhaba ben b sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım hizmet verdiğimiz bir geri dönüşüm yapan küçük çaplı bir firma çevre danışmanlık firmasından aldıgı hizmetini sonlandırmış ve çevre mühendisi aratmakta tam zamanlı değil hizmet aldığı firmanın görevlerini yerine getirmesi amaçla,
öncelikle bu iş nasıl yapılmakta nasıl öğrenebilirim kaynak vs gibi yönlendirebilirseniz sevinirim
şuan firmamda tam zamanlıyım ama istersem kısmi sürelide olabilirm
kendini bilmeyen biri değilim yapabilirim demiyorum şartları bile bilmiyorum bu işi almak içinde sormuyorum bu benim mesleğim ve nasıl yyapılması gerektiğini sizlere danışarak öğrenmek istiyorum hem bu firmaya yardım hemde kendimi staj yaparcasına geliştirmek için yardımlarınızı bekliyorum . daha önce hiç çevre mühendisliği alınında tecrübe sahibi değilim çevre görevlisi belgem mevcut

çevre görevlisi olarak çalışacaksanız, isg başka firmada yapamayacaksınız.Bence değmez.

iş güvenliği uzmanlığı kursta değil sahada öğrenilir.
çalışmaya başladıktan sonra, yapıp yapamayacağınıza karar verirsiniz.Ama yaparsınız benim kadar tedirgin bir insan yapıyorsa, herkes yapar.