Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Isıl işlem görmüş metal tozları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında sagapoo tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  Merhabalar, elimizde bir firmanın lazer optik kesim sonucu yani ısıl işlem var ortada, buradan metal tozları çıkıyor çok çok ince. Formunu kaybetmiş. Bunlar için atık kodu belirleyeceğim 12 01 20 düşündüm. sizce bu atık tehlikeli mi? eğer tehlikeliyse neden tehlikeli olduğunu nasıl açıklarsınız?
   
 2. Özkan B.

  Özkan B. CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Atığın Tehlikelilik durumunu belirlemek için EK-3B analizi yaptırılması gerekmektedir. Bunu da yalnızca Tubitak yapıyor diye biliyorum. 12 01 20 kodu için de yağ oranı yüzde %1 in altında ise Tehlikesiz olarak kabul ediliyor, %1'in üzerinde ise Tehlikeli kabul ediliyor. Herhangi bir akredite laboratuvarda bu analizi yaptırabiliyorsunuz. Fakat bu analizin üzerinde Tehlikeli veya Tehlikesiz ibaresini yazamıyorlar sadece yağ oranını %1 in altında olduğunu gösteren değerler oluyor. Bazen İl Çevre bunu kabul etmeyebiliyor üzerinden Tehlikesiz Atık olduğu sonucuna varılmıştır ibaresini görmek isteyebiliyor. Bunu da başta bahsettiğim gibi yalnızca Tubitak yapabiliyor. Konuyu bağlı bulunduğunuz İl Çevre Müd. sorarsanız net ve doğtu bilgiye ulaşabilirsiniz, boşuna analiz yapmış olmazsınız. Yada hiç analiz işlerine bulaşmayın 12 01 20 tehlikeli kabul edip o şekilde bertaraf edebilirsiniz.
   
  sagapoo bunu beğendi.
 3. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  @Özkan B. peki ben direkt hiç analize bulaşmadan tehlikeli olarak bertaraf ettirebilirmiyim? bu sizce tehlikeli bir toz mu peki ve neden tehlikeli?
   
 4. Özkan B.

  Özkan B. CMNet Üyesi

  Atık Yönetimi Yönetmeliğince yanında * işreti olan atıklar Tehlikelidir. Siz atığınızı 12 01 20* atık koduna sokuyorsanız ya tehlikeli olarak kabul edeceksiniz yada Tehlikesiz Atık olarak 12 01 21; 12 01 20 dışındaki ...... olarak ispatlayacaksınız. M kodlu Tehlikeli Atıkların Tehlikesiz olduğunu düşünüyorsanız analizlerle Tehlikesiz olduğunu ispatlayabiliyorsunuz. Hiç analize bulaşmadan Tehlikeli Kabul edip bertaraf edebilirsiniz. Atığınızın karşılığı 12 01 20 olmayadabilir Metal Tozları olarak direk Tehlikesiz Kodunda kodlarda var prosese göre kodu belirleyebiliyorsunuz.
   
 5. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  sormak istediğim tam olarak öyle değil. elinizde ısıl işlem görmüş metal tozu var ve formunu kaybetmiş. bu işlem lazer kesim sonucu oluyor. şimdi bu atığın kodu sizce ne olabilir ve tehlikeli olduğunu söyledi birkaç kişi. neden tehlikelidir
   
 6. Özkan B.

  Özkan B. CMNet Üyesi

  İşte buradan atık kodu belirlemek zor prosesi iyice bilmek lazım? Mesela atık olan metal tozu veya talaşta yağlı bir malzeme midir?