• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işletme belgesi

GizemTNTŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Arkadaşlar İşletme belgesi kalktı mı?acil yardımcı olur musunuz?

6331 iş güvenliği kanunu, 4857 sayılı kanunun 78. maddesini yürürlükten kaldırmıştır. Yürürlükten kalkan madde aşağıdaki gibidir. Bu maddenin kalkmasına istinaden çalışma il müdürlükleri işletme belgesinden muaf olduğunuzu söyleyebiliyor. Sorunuzda bunu mu kastettiniz acaba?

"Madde 78 –(Değişik: 15/5/2008-5763/3 md.)
Bu Kanuna tabi işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği şartlarının belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması, işyerlerinde kullanılan araç, gereç, makine ve hammaddeler yüzünden çıkabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve özel durumları sebebiyle korunması gereken kişilerin çalışma şartlarının düzenlenmesi, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygunluğu yönünden; işçi sayısı, işin ve işyerinin özellikleri ile tehlikesi dikkate alınarak işletme belgesi alması gereken işyerleri ile belgelendirilmesi gereken işler veya ürünler ve bu belge veya belgelerin alınmasına ilişkin usul ve esaslar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda yapılacak risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların usul ve esasları ile bunları yapacak kişi ve kuruluşların niteliklerinin belirlenmesi, gerekli iznin verilmesi ve verilen iznin iptal edilmesi Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir."

Kalkmış, kurumla görüştüm. İşletme Belgeside muaflık yazısıda verilmiyor artık,tüm işlemleri durmuş.

eskişehir çalışma müdürlüğü de hiçbir yazı veremeyeceğini söyledi. ancak bize bu söylediklerine dair de olsa yazı gerektiğini söyledik. muaf yazısı verecek ama "6331 sy kanun ile 4857 sayılı kanunun 78. maddesi kalktığı için muaftır" diyecek :):)

artık İşletme Belgesi başvuru formu doldurulmuyor. firmanın bilgileri içeren bir dilekçe yazıyorsunuz, onlar size muaftır fakat belge verilemez diye yazı çıkıyorlar. bu belge işinizi görüyor.

Elif Hanım ben Çalışma ve İş Kurumunu aradım hiçbir belge vermediklerini söylediler. Yazı bile vermediklerini dediler.

gaziantep te biz böle yapmaya başladık.. mecburen bişi yüklenmesi lazım dedik.böle bi yazı çıktılar bize.

bursa çalışma ve iş kurumunu aradım artık işletme belgesi ile ilgili bir yazı verilmicek. fakat sisteme yükleyebilmemiz için 01.01.2013 tarihinden itibaren 78. maddenin yürürlükten kalktığına dair yazı verebileceklerini söylediler.

Arkadaşlar bende konuyla alakalı baya uğraştım. Bölge Müdürlüğü yazı veremeyeceğini söyledi. Bende işletme belgesi yüklenilen yere bir yazı hazırladım, Yönetmelik maddesinin yürürlükten kalktığına dair. Kabul edildi. Bilginize.