Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Işletmede kullanılmayan fe (iii)'ü ne yapabilirim?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Okan Karaçoban tarafından paylaşıldı.

1. Okan Karaçoban

Okan Karaçoban CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba, çalıştığım fabrikada daha önceden kimyasal arıtma için alınan Fe(III) yeterli gelmediği için kullanılmamakta, onun yerine özel kimyasallar kullanılmaktadır. Yer kaplamasından ve işe yaramamasından dolayı elden çıkarmak istiyoruz ancak satabilir miyiz yoksa imha için mi göndermeliyiz ona karar veremedim.

Tabiki satabilirsek çok daha iyi olur işletme için ancak bir şekilde de elden çıkarmam gerekmekte. Şimdeden fikirleriniz için teşekkürler.

2. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Demir 3 Klorürden neden vazgeçtiniz. Faaliyetiniz nedir çıkan atıksuyun özelliği? Bizde demir 3 klorür kullanıyoruz jar testlerinde en uygun onun olduğunu düşünerek onu seçmişler. Ne kullanabiliriz? Şunu belirtim suyumuz çok yağlı. Gelen suda hem mineral bazlı yağ var (kimyasal arıtmaya girmeden önce yağ ayırmak için lamellalı bir yağ ayırıcı var) hem de bor yağlı su da geliyor.

3. Okan Karaçoban

Okan Karaçoban CMNet Üyesi

Dmir 3 Klorür'den daha etkili ve konsantre bir kimyasal ile işimizi görüyoruz. Zaten arıtmamız öyle aman aman bir arıtma değil. Su bazlı boya arıtımı yapıyorum tesiste.

4. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Hmm anladım teşekkürler..

Işletmede kullanılmayan fe (iii)'ü ne yapabilirim? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. işletmede çalışan çevre mühendisleri

Bir fabrikada çalışan çevre mühendisinin rutin olarak çalışma şeklini anlatırmısınız?
  2. İşletmede oluşan katı/sıvı/gaz atıklarının uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi yazısı

MERHABALAR , danışmanlığını yaptığım bir tesis için, 17 Aralık 2012 tarih ve 28145 sayılı resmi gazetede yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemleri kapsamında Tesisimiz ile ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğüne başvuru dilekçesi ekinde verilmek üzere, İşletmede oluşan katı/sıvı/gaz atıklarının uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi yazısı istenmiştir , bu konu hakkında çalışması...
  3. Kullanılmayan konveyör bant

Fabrikamızda kullanılmayan konveyör bant mevcut. Tam hurda değil ama bizim işimize yaramıyor. Bu konveyör bantları bir boru firması almak istiyor. Kullanılmayan bu konveyör bantları satmamızda bir sakınca var mı