Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşletmedeki birden fazla kazanın ısıl gücü ve emsiyon izni

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  işletmemizde birden fazla (5) ısınma ve su ısıtma kazanları mevcut. Emiyon izni için kazanların toplam ısıl güçleri baz alındığını biliyorum. Ancak hangi yönetmeliğin neresinde yazıyor onu bulamadım.
   
 2. Asiye Aksoy

  Asiye Aksoy CMNet Üyesi

  Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listesinden bulunuyor diye biliyorum. Ama çok acemiyim yani emin olamadım :)
   
  nizamyaman bunu beğendi.
 3. 1.2.1 Katı (Kömür, kok, kömür briketi, turba, odun, plastik veya kimyasal maddelerle kaplanmamış ve muameleye tabi tutulmamış odun artıkları, petrol koku) ve sıvı (fuel-oil, nafta, motorin, biyodizel ve benzeri) yakıtlı tesislerden toplam yakma sistemi ısıl gücü 100 MW veya daha fazla olan tesisler.
  1.2.2 Gaz yakıt (doğalgaz, sıvılaştırılmış petrol gazı, kokgazı, yüksek fırın gazı, fuel gaz) yakan ve toplam yakma sistemi ısıl gücü 100 MW veya daha fazla olan tesisler.
  1.2.3 Biyokütlenin (Pirina, ayçiçeği, pamuk çiğiti ve benzeri) yakıt olarak kullanıldığı toplam yakma ısıl gücü 100 MW veya daha fazla olan tesisler.
  1.2.4 Yukarıda belirtilen yakıtlar dışındaki, yakıt tanımına girmeyen katı ve sıvı yanıcı maddelerle çalışan, toplam yakma ısıl gücü 50 MW veya üzerinde olan yakma tesisleri.
  sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrol yön. ve çkagilhy bakıldında hep toplam yakma sistemi
  diyor. ama ayrıntılı yazılmış şekli var mı bulamadım açıkcası
   
 4. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  tüm kazanların ısıl gücü toplanacak ancak şu ayrıma dikkat;

  doğalgazla çalışanları toplayacaksınızı ayrıca, kömür vb. katı yakıtla çalışanları toplayaksınız ayrıca, sıvı yakıt vb. olanları toplayacaksınız.. sonra ÇKAGİVLHY Ek-1 ve Ek-2 listesi 1. madde içerisindeki yerine bakacaksınız ve değerlendirmenizi yapacaksınız.
   
 5. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  cevaplarınız için teşekkür ederim. izin lisans yönetmeliğine bakmayı unuttum zaten biliyorum diye ama ayrıntıda gizliymiş.
   
İşletmedeki birden fazla kazanın ısıl gücü ve emsiyon izni konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İki iş birden yapabilir miyiz ?

  Çevre danışmanlığı ve paket arıtma sistemleri üzerine iki ayrı firmada sadece birinden sigorta yatırılması ile aynı anda çalışabilir miyiz ? Çevre danışmanlığı firması sadece belgemi kullanıp para verecek işe gitmeme gerek yok . Diğerinde de tam zamanlı olarak çalışmayı düşünüyorum. Böyle bir durum mümkün mü ? Teşekkürler.
 2. Deşarj İzni / Derin Deniz Deşarjı İzni

  Bu ikisi arasındaki net farkı iyi bilen birilerinin yorumuna ihtiyacım var. Elimde bir tesis var. Bu tesisin 1999 da kurulmuş bir arıtma tesisi var. Bu tesis için şimdi izin almam gerekiyor ancak elde bir proje vb bir şey yok. Arıtma tesisi atıksuyunu denize deşarj ediyor, 300 - 400 m kadar ileriden. Ancak olayın karıştığı konu şu: Öncelikle alınacak izin deşarj izni mi dersiniz, derin...
 3. Anma ısıl gücü nasıl hesaplanır?

  Merhaba; Anma ısıl gücünün hesaplandığı bir formül vardı, yakıt türüne göre hesap yapılıyordu. O formülü göndermenizi rica edebilirmiyim.
 4. Deşarj izni ve çevre izni

  Arkadaşlar bir yerde çelişkiye düştüm. Bir tesisimde arıtma tesisi var ve deşarj kalite kontrol ruhsatı mevcut. 2014'e kadar da süresi var. Buna göre bu tesise gfb alındıktan sonra ilgili çevre iznine başvurmam gerekiyor mu yoksa deşarj izni süresinin bitmesini beklemem gerekir mi?. Benim bildiğim bu izinler nisan 2012 ye kadar geçerliler. Yani çevre iznine başvurmam gerekiyor. Burada...
 5. Arıtmada fazla yağ ve Fazla KOI

  Arkadaşlar fabrikamız taşınacak ve yeni taşınacağım OSB'de ki fabrikamıza kimyasal+biyolojik arıtma tesisi kuruldu. Arıtma tesisi kurulurken eski fabrikadan alınan numunelere göre tasarlanmış( ben yoktum o dönemde). Yeni fabrikada makinalardan çıkan yağlar direk arıtmaya gitsin isteniyor ve makinalarda yağ toplama işinin yapılması istenmiyor(eski fabrikada toplanıyordu) Lakin arıtma kurulurken...