• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Istanbul'da staj

encias

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cevre muhensisligi
Merhabalar
Ben Namık Kemal Üniversitesi Çevre mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.Arkadaşlarımın yakınları vasıtasıyla bulduğu staj yerlerini,ben bulamamış durumdayım.
Şuandan itibaren staj bulmam çok mu zor,yoksa denemem mi gerekir? Önerilerinize açığım.
İyi günler.

Yakınlar derken hangi yakınlar? Derslerin iyi ise hocalarımız havada karada yardım eder, iyi olmasa bile yardım eder.
İst.da o kadar firma var ki evine yakın gidebileceğin mutlaka bir yer olur, mesela 2 sene önce arkadaşım Fatih civarında oturuyordu, forumdan bildiğim haliççevre ye neden başvurmuyorsun dedim, evinin dibindeki firmayı bilmiyormuş başvurdu ve gitti. "Yakınları vasıtası" algıları açık arkadaşları diyorsan öyle olmamız gerek hepimizin.
Ama daha 2.sınıfsın, stajı bile yakınları vasıtasıyla olduğunu düşünürsen üzülürsün. Ben bulabileceğine inanıyorum internetten güzel bir araştırma yap, hangi sektörde hangi alanda yapmak istiyorsun?
Biz de tecrübe, bilgilerimiz doğrultusunda sana yardımcı oluruz tabii ki.
İSKİ, TÜBİTAK vs resmi bir kurum istersen onların yaklaşık başvuru tarihlerini geçen seneye göre bakıp, o zaman yaklaştığı zaman tetikte olman gerek.

@Kübra Ertaş
Söylediklerinizde haklısınız tabi.Ortalamam pek iyi değil.Yakınlarda derken maslakta oturuyorum.Bu arada büro stajımı yapmak istiyorum.

@Emre Yıldız
Çok teşekkür ederim.En yakın zamanda size geri dönüş yapacağım.

lab. stajı için öyleyse gelecek yıl itüye başvurabilirsin. muhtemelen şu anki başvuru tarihleri geçmiştir. maslağa yakın itü teknokentte bi kaç çevre firması var bildiğim kadarı ile io çevre başta olmak üzere oraları bi araştır istersen

@encias

Büro için hangi sektöre çalışmak istiyorsun ilerde o sektörde yaparsan daha iyi olur, sadece danışmanlık frimalarına bağlı kalmak zorunda değilsin.

@encias
Bunu sormak bunun peşine düşmek için çok geç kaldığını üzülerek belirtmek istiyorum.İSKİ başvuruları Mart da aldı ve kapattı.
Şuan için bunun gibi devlet kurumlarında staj imkanı bulman çok çok zor.Özel şirketlerde şansını denemeni tavsiye ediyorum.
Ayrıca sana çok yapıcı olarak bir kaç öneride bulunmak istiyorum, her yaz tatilimi 2 3 stajla geçirdim, son sınıfta bir Amerikan mühendislik firmasına uzun dönem stajyer olarak girdim ve taze mezunum.Fakat iş veren bana daha mezun dahi olmadan iş teklifiyle geldi.
Kısacası kovala derim her fırsatta çalış dene staj diye küçük görme kendini her an geliştir mezun olunca iş aramak yerine aranan olursun.
Yolun açık olsun, başarılar :)

@tamer altınkaya
Teşekkür ederim cevabınız için.Bir sonraki yıl için düşüneceğim.

@Kübra Ertaş
Teşekkür ederim.Şuan için seçeneklerim fazla olmadığından öyle birşey yapamayacağım herhalde.Yinede aklımın bir köşesinde bulunduracağım.

@Hande Öztürk
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.Açık konuşmak gerekirse yaz için planlarım vardı.Gençken,çalışmıyorken gezebildiğim kadar gezmek istiyorum.Bu sene için pek düşünmemiştim,birazda o yüzden geç kaldım.Staj tarihinden 10 gün öncesine kadar zamanımızın olduğu söylendi.
Son senemde ki okulum uzayacak görünüşe göre,daha fazla üstüne düşeceğim.
İyi günler dilerim,başarınız daim olsun :)

@encias
Eh yani bu kadar yardımcı olmaya çalışırken; "Gençken,çalışmıyorken gezebildiğim kadar gezmek istiyorum" nedir ya klasik Namık Kemal'li kafası. Sonra da neden üniversite ayırt ediyorlar işte bu yüzden. Hazır değerli hocaların yanında iken kendini geliştirsen onlara da danışsan okuldan faydalansan hazır mezun olmadan? Mezun olunca da "npcam ben yeaaa okulda bisi öğretmediler, şu hoca böyle kıldı, bunu bişi bildiği yoktu, bana taktı" cümlelerini kullanan kervanında olmazsın umarım. Üniversiteyi küçümsüyorum sanma, maalesef arkadaşlarım da hala devam etmekte eğitimlerine ve biz de farkındalık eksikliği çok fazla neden bilmiyorum. Oysa ki İstanbul'a gelmek İstanbul'da köprüyü geçmekten daha kolay. Ayrıca orada da pek çok imkan var kendimizi geliştirmek için. Anlayacağın ben de Namık Kemal mezunuyum; evet çevre mühendisiyim evet okulda ben kendime çok şey kattım evet hocalardan çok yararlandım mükemmel değerde maden gibi her biri evet ilgilendiğim sektöre çok zaman çaba harcadım, evet yıllarca emek verdiğim sektöre iş hayatıma başladım evet okuldan aldığım diplomanın ötesine geçtim. Senin zihniyetinde birçok arkadaşım son sene uzayabilir den kaç son senelere geldi geçemez oldu abilerine ablalarına bak:) Bir de sen hocalardan hocam kaçıncı senem diye not isterken, bazıları yüzüne bakmazken bazı vaktini güzel değerlendiren arkadaşların kendi geçimlerini kendi ünvanlarıyla sağlıyor olacaklar. Tabii ki gençliğini yaşa ben de memur zihniyetinde okudum konferans, seminer haricinde hafta sonu asla kalem kitap açmadım ama vaktimi güzel değerlendirdim. Sana özetle bunları tavsiye etmek istedim, senin umrunda değilse bazı şeyler lütfen burada konu açıp da bizlerin de vaktini çalmayın.

@Kübra Ertaş

Sayın Kübra,
Konuya açıklık getirmek için,neden geç kaldığımı yazdım.Burası bir yardım platformu ve karşımdaki kişiye neden geç kaldığımıda yazmak zorunda değilim.Yardım talep ettim çünkü daha 'toyum'.Herkes aynı düşünceye sahip olmayabilir.Fakat ben Taksim'de 2 tur atmaktan bahsetmiyorum.Otostopla Türkiye'yi geziyorum.Daha öncede 2500 km yol ve 60 araç veya daha fazlasını değiştirdim.Hayatında hiç yaşayamayacağın deneyimlere sahip oldum.Issız yerlere çadırımı kurup kitap okudum kimi zaman,kimi zaman cebimdeki 10 lira ile haftalarca yaşadım.Benim amacım okulumu kötüleyip,ben başarısız oldum demek değil.Sadece iş hayatına daha sonrada katılabilirim.Bu kişisel bir tercih.Yeri geldi fabrikada da çalıştım.Okulumu da bilerek uzatıyorum bu arada.Yardımları ve düşünceleri hakkında bana destek olmaya çalışan herkesede çok teşekkür ederim.Sanada teşekkür ederim.Umarım açıklayıcı olmuştur yazdıklarım.Değerli vaktinizi benim için harcadığınız için teşekkür ederim.Benim gibi bu konuları araştıran biri sizin yazdığınız mesajı görüp bilgi sahibi olabilir.
İyi günler dilerim.

@Kübra Ertaş
Sevgili Kübra söylediklerinin haklılık payı olsa bile takındığın uslup beni bile rahatsız etti.
Daha yapıcı yaklaşırsan insanları kazanabilirsin, bizden yaşça küçük arkadaşlara yaklaşımımız yermekten öte doğru yolu göstermek ılımlı olumlu konuşmak olmalı.
Başarılarını takdir ediyorum iş hayatında da devam etmesini diliyorum.