Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Istifa mektubu nasıl yazılır?

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  İşten ayrılmaya karar verdiniz ve profesyonel bir istifa mektubu yazmak istiyorsunuz ama bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yenibiris.com, iyi bir istifa mektubu yazmanın inceliklerini derledi.

  Artık bulunduğunuz iş yerinde zamanınızın dolduğuna inanıyorsunuz ve ayrılmaya karar verdiniz. İstifanızı ayrılmadan en geç 15 gün önce vermelisiniz. Profesyonel bir vedanın en önemli adımı istifa mektubu. Mektubunuzu vermeden önce işten ayrılma niyetinizi yöneticinize söylemeniz şirketinize değer verdiğinizi göstermesi açısından öneriliyor. Böylelikle yöneticiniz, yerinize alınacak veya işlerinizi devralacak kişi için bir an önce harekete geçebilir. Siz de bu süre içinde, yaptığınız işlerin yöntemini ve inceliklerini yerinize bakacak kişiye anlatmalısınız. Yenibiris.com, istifa mektubu yazmanın inceliklerini 5 maddede derledi.

  -İstifa mektubunuz kısa olmalı. Lafı fazla dolandırmadan sonuca gelmelisiniz.

  -İşi bıraktığınız tarihi mutlaka yazın. Ayrıca mektubun girişinde işe başladığınız tarihi ve hangi konumda çalıştığınızı da belirtin.

  -Mektubun olumlu bir üslup ile yazılmış olması önemli. İşi ve işvereninizi istifa mektubunda eleştirmenin bir anlamı yok. Ancak işi tam olarak neden bırakmak istediğinizi mutlaka yazmalısınız. Eğer negatif birtakım olaylar yüzünden işten ayrılmayı düşünüyorsanız da bunu kibar bir dille ifade etmelisiniz. Aksi takdirde işvereniniz/yöneticiniz bir sonraki işiniz için size referans olmayabilir.

  -İşvereninize bugüne kadar görevde geçirdiğiniz sürede size sunulan imkanlar için teşekkür edip görevin size neler kattığından da kısaca bahsedebilirsiniz.

  -Günümüzde bütün yazışmalar e-posta üzerinden yapılsa da istifa mektubunu işverene elden vermek daha profesyonel bir yaklaşım olur. Şirketteki son gününüzde de çalışma arkadaşlarınıza işten ayrılışınızla ilgili bir veda mesajı gönderebilirsiniz. Bu e-posta mesajında da nezaketi elden bırakmamak gerek.

  Mektup kime ne zaman verilmeli?Yöneticinizle konuştuktan sonra insan kaynakları bölümüne; eğer şirketinizde bu departman yoksa istifa mektubunuzu doğrudan patronunuza verebilirsiniz.

  Günde 2 saat iş arama izni var4857 sayılı İş Hukuku’nda yer alan maddeye göre belirsiz süreli iş sözleşmelerinde çalışan ve işverenin sözleşmenin feshinden önce durumu karşı tarafa bildirme yükümlülüğü bulunur. İhbar süresinde çalışan, iş saatlerinde günde iki saatten az olmamak üzere iş arama izni kullanır. İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

  İstifa mektubu örneğiX Şirketi İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne / Sayın Ahmet Yılmaz

  01.11.2010 tarihinde başladığım “çağrı merkezi elemanı” görevime 16.09.2012 tarihi itibariyle kişisel nedenlerden ötürü son vermek istiyorum. İstifamın kabulünü arz ederim.
  İşe başladığım tarihten bu yana bana sunduğunuz mesleki ve kişisel gelişim imkanları için sizlere teşekkür etmek isterim. İstifa sürecinde sizlere destek ve yardımcı olabileceğim bir konu varsa bana bildirmenizi rica ederim.

  Saygılarımla
  Murat TUNÇ
  İmza

  Çalışma arkadaşlarınıza veda mektubu yazın

  Sevgili arkadaşlarım,
  2006 yılında X Şirketi’nde başladığım görevimi kişisel sebeplerden dolayı bırakıyorum. Bu sürede paylaşımlarda bulunduğum bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sizlerle birlikte çalışmak benim için çok keyifliydi.

  Yeni iletişim bilgilerim şöyle:
  ………
  Murat TUNÇ

  Kaynak: Hurriyet İK
   
Istifa mektubu nasıl yazılır? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İyi bir kapak mektubu nasıl yazılır..

  Kapak mektubu nasıl yazılır? Kapak mektubu, işverenlere e-postanız olarak gönderilecektir. E-postanızın ekinde özgeçmişiniz bulunacaktır. Kapak mektubunda kısaca eğitim ve kariyer geçmişinizden, kısa-orta-uzun vadeli kariyer hedeflerinizden, ilgilendiğiniz pozisyonlardan ve başvurduğunuz şirkete katabileceğiniz değerlerden bahsedilmelidir. Kapak mektubu formatı Sayın yetkili,...
 2. Kapak Mektubu (Ön yazı)

  Özgeçmişinizin başına ekleyeceğiniz kısa bir kapak mektubu, sizinle aynı seviyede olan adaylarla arasından sizi sıyırıp çıkarmaya yarayabilir. Kısa, kolay okunabilen, çarpıcı, nokta nokta, yalın bir dille ve mektubu okuyacak olanın gözünden yazılmış bir ön mektup her zaman daha çok işe yarar. Yöneticiler ya da insan kaynakları departmanlarının kapak mektubuna göz atmak için genellkle 20...
 3. Çevre Mühendisi'nin aşk mektubu :)

  [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]ÇEVRE MÜHENDİSİ ’ NİN AŞKI [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]Birer difüzör olmak vardı seninle [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]Bir havuz tabanında yan yana [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]Ya da ayni savakta iki üçgen diş [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]Ne bir dalgıç perde ayırsın bizi [FONT=lucida grande][COLOR=#333333]Ne de bir çamur sıyırıcı...
 4. Türk lirası (tl) simgesi bilgisayarda nasıl yazılır?

  [FONT=verdana][COLOR=#111111]Merkez Bankası Türk Lirası’nın yeni simgesini bilgisayarda yazabilmek için bir program oluşturmuş. Programı bilgisayarınıza indirerek kolaylıkla simgeyi yazabilirsiniz. Bunun için; Programı indir. Windows için TL simge programı [COLOR=#0070c5]TLSimge.exe (1.1 Mb.) Programı çalıştır. “Bu program bilgisayarınıza TL simgesini içeren örnek bir yazı tipi...
 5. Erdoğan bayraktar istifa etti..

  ANKARA - Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ardından, Türkiye bu sabaha iki istifa haberiyle uyandı. İlk istifa, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan gelirken, dakikalar sonra bu kez İçişleri Bakanı Muammer Güler görevinden istifa ettiğini duyurdu. Öğlen saatlerinde NTV canlı yayınına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini...