Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşyeri için İSG açısından işçi seçimi.

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Mustafa Demir tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

İş sağlığı ve güvenliğinde en temel kurallardan birisi "işe uygun eleman" seçimidir. yapı işleri Ağır ve tehlikeli işler kapsamındadır. bu nedenle yapı işlerinde Kadın ve genç işçilerin çalıştırılması yasaktır. Yine yapı işlerinde çalışacak işçilerin işe başlanmadan önce ağır ve tehlikeli işlerde çalışabileceğine dair bir rapor alması gerekmektedir.

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu verebilecek yerler;
    -işyeri hekimi,
    -işyeri sağlık ve güvenlik birimi,
    -ortak sağlık ve güvenlik birimi
    -işçi sağlığı dispanserleri,
    -bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, Sağlık Ocağı veya sağlık ocağının kaldırıldığı yerlerde aile hekimi,
    -Hükümet veya belediye hekimleri

Özel sağlık kurumlarından alınan raporlar hukuki yönden gördüğünüz üzere geçersiz sayılmaktadır.bir diğer konuda çalışan işçiler her yıl düzenli olarak sağlık muayenesinden geçirilmelidir. bu muayenelerde çalışanların çalışma koşullarına göre solunum fonksiyonel testleri (SFT), göğüs radyografileri,kan tahlileri (kanda kurşun v.b) gibi tetkiklerin bulunması gerekmektedir.

Bu raporlar iş ortamı gözetimi ve meslek hastalıklarının tespiti amacıyla çok önemli bir yer tutmaktadır.
    Bu raporlarında çalışanların özlük dosyalarında saklanması gerekmektedir. bakınız ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği

İşyeri için İSG açısından işçi seçimi. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. işyeri kooperatifleri için başvuru

İşyeri kooperatifinin ortak arıtma tesisi ile ilgili çevre izin başvurusunda bulunacağım.Kooperatif kurulurken belediyeden yapı ruhsatı alınmış.İşyerleri faaliyete geçecekleri zaman bu yapı ruhsatı ile müracaat ederek kendi binaları için yapı kullanma izni alıyorlar.Kooperatif adına düzenlenmiş bir yapı kullanma izni yok.Başvuruda yapı ruhsatını ekleyip konu ile ile ilgili açıklama yazmayı...
  2. sgk işyeri numarası olamayan firmaların danışmanlık açısından durumu??

arkadaşlar merhaba, çkagilhy e tabi, ÇED'i falan olan bir tesisin işyeri sgk numarası olmaması olası bir durum mudur? sisteme sgk olamadan kaydını da yapamıyoruz böyle bi durumla karşılaşan oldu mu acaba?
  3. 150 işçi için kantin

150 ve üzeri işçi çalıştıran yerlerde kantin açılması zorunluluğu hala devam ediyor mu? 1972'de çıkmış bir yönetmelik. Uygulamalardaki durumu nasıl, ben hiç rastlamadım. Yaptırımı nedir.
  4. Bitirme tezi için konu seçimi..

Merhaba. Ben 4. sınıf çevre mühendisliği öğrencisiyim.. İkinci dönem alacağım bitirme tezi için konu sıkıntısı yaşıyorum. Konudan ziyade hangi alanda almam gerektiğine karar veremiyorum. Beni çeken, özellikle ilgilendiğim bir alan yok. Yüksek lisans yapmayı da düşünüyorum. Tüm bunlar doğrultusunda hangi alanda (Hava, su, katı atık vb..) tez almamı önerirsiniz ? Yardımcı olursanız sevinirim..