Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

1. DENEYİN AMACI
    Sertlik gidermede iyon değiştirme yönteminin anlaşılması amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
    İyon değiştirme arıtılacak su içerisinde bulunan bir iyonun adsorbantta bulunan bir diğer iyonla yer değiştirmesidir. Ca+2, Na+, Fe+2 ve Mn+2 gibi katyonların diğer bir katyonla değişimine katyonik iyon değiştirme, SO4 -2, NO3- gibi anyonların değişimine ise anyonik iyon değiştirme adı verilir. İyon değiştirme amacıyla reçineler ve aktif karbon en çok kullanılan adsorbantlar olmasına rağmen son yıllarda ucuz olması nedeniyle zeolit vb. doğal minerallerin kullanımı artış göstermiştir. Tekstil sanayinde boyama amaçlı olarak en çok azo reaktif boyalar kullanılmaktadır. Reaktif boyalar negatif yüklü iyonlara sahiptir. Boya giderimi için kullanılan en uygun maliyetli adsorbant zeolittir. Zeolitler ise çoğunlukla negatif yüklü olduklarından reaktif boyalarla direkt teması sonrasın boya giderimi pek olmamaktadır. Boya giderimini sağlayabilmek için öncelikle zeolit yüzeyinin katyonik sürfaktanlar ile kaplanması gerekmektedir. Yüzeyi katyonik surfaktanlar ile kaplanmış zeolitin negatif yüklü reaktif boyaları giderim esası aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Devamı Ektedir

Ekli Dosyalar:

2. Seher Ergun

Seher Ergun CMNet Üyesi

İyi Günler Fatih Bey -İyon değiştirme prosesinde karbondioksit uzaklaştırma(gazsızlaştırma) neden yapılır?
    sorusunun cevabını arıyorum googlede aradım net birşey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...

3. Seher Ergun

Seher Ergun CMNet Üyesi

Pardon alttaki -... yardım etmiyorum ifadesini okumadan gönderdim siteye yeni üye olduğum için kuralları yeni yeni öğreniyorum kusura bakmayın

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Doğru yerdesiniz Seher hanım merak etmeyin. Bu mesaj vasısatı ile tekrar hatırlatayım. Bana Özel Mesaj gönderilerek sorulan sorulara yardım etmiyorum. Lütfen forumun ilgili başlığını kullanın bilgilerden herkes yararlansın. Bu genel bir duyurudur. :)

5. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Suyun agresifliğini gidermek ve ph'yı yükseltmek için CO2 giderimi yapılır. İstenen su kalitesi önemliyse Kostik gibi ph yı yükseltecek dozajlamalar tercih edilmez çünkü çıkış iletlenliğinde yükselmeye sebep olur. Bu yüzden Degazör sistemleri CO2 giderimi için sıkça kullanılan sistemlerdir..

Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Publisher'da şablon oluşturma, kullanma veya değiştirme

Çok aykırı olmayan bir iş sahibiyseniz, büyük olasılıkla belirli yayınları (bülten, el ilanı, kartpostal ve hediye sertifikası gibi) tekrar tekrar oluşturuyorsunuz. Her yeni parti iş benzersiz olduğu halde, şirket adınız ve adresiniz gibi bazı öğeler bunlarda hep aynı kalır. Örneğin aylık bir bültende düzenin büyük bölümü aynı kalsa da bültenin içeriği her sürümde değişir. Banka tarafından...
  2. Iyon değiştiricilerle ağır metal giderimi

insan, dogal çevre ve sosyal gelisme üzerinde su, önemli rol oynamaktadır. Suyun kullanımı sonucu evsel ve endüstriyel atık sular olusmaktadır. Arıtılmadan alıcı ortamlara verilen atık sular, su kaynaklarını kirletir ve tekrar kullanımını kısıtlar. Atık sular nasıl arıtılacak ve tekrar kullanılacak? Endüstriyel tesislerden salınan atık sular içindeki kadmiyum, krom (VI), cıva ve kursun...
  3. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

1. DENEYİN AMACI Bir sert su numunesinin yumuşatılması için gerekli olan kireç-soda miktarlarının belirlenmesidir. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Sert sular köpük oluşturmak için çok sabun kullanımı gerektiren sular olarak tanımlanırlar. Bu sular, sıcak halde nakledildikleri boru veya kazan içinde çökelti (kazantaşı) teşkil ederek ısı transferini güçleştirip, akışın hidrolik koşullarını olumsuz...
  4. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi..