Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Izin lisans işlemleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında oructut tarafından paylaşıldı.

 1. oructut

  oructut CMNet Üyesi

  merhabalar ;

  atıksu arıtma, çamur kurutma ve kojenerasyon tesisi olarak deşarj ve emisyon izni konusunda GFB başvurusu yaptık; başvuru onaylandı.
  Tamamlanması gereken başvuru formlarından birisi atıksu deşarjı, basamak basamak ilerlerken şu sayfa ile karşılaştık
  katı atık miktarı (ton/gün):
  tehlikeli atık miktarı (ton/gün):
  sıvı atık miktarı (ton/gün):
  gaz atık miktarı (ton/gün):
  arıtma çamuru (kuru madde)miktarı (ton/gün):
  buradaki sıvı atık ve gaz atık tanımından kasıt nedir?

  ikinci sorumda; ilerleyen sayfalarda giriş ve çıkış atıksu değerleri isteniyor; bunun için İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden teknik elemanlar gelip, 2 saatlik 3 adet numune alıyorlarmış, bu numunelerin alınma sıklığı ne olacak; günlük, haftalık ya da aylık bir periyot mu olacak?

  cevaplarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.
   
  madenci67 bunu beğendi.
 2. şükran

  şükran CMNet Üyesi

  @oructut aynı aşamadayım bende atıksu deşarjı teknik bilgiler listesini bizmi dolduruyoruz onun öncesinde il çevreye bu işlem için başvuru yapıyormuyuz. bu aşamada çok kafam karıştı. yardımcı olabilirseniz sevinirim.siz muhtemelen işlemleri çoktan yapmışsınızdır.
   
 3. Sevinç

  Sevinç CMNet Üyesi

  @oructut atık miktarı kısımlarının sadece arıtma çamuru kısmını doldurmanız yeterli olacaktır.
  Numune alma sıklığı Çevre Müdürlüğü nün uygulamasına göre değişiyor. Ama genelde gün aşırı giriş-çıkış 3 er adet olmak üzere 6 numune alınıyor. Biz bir numuneyi aldırıyoruz onun sonucu geldikten sonra diğer ikisini aldırıyoruz ki bir aksilik çıkmasın.
   
 4. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  @oructut @Sevinç atıksu deşarj konulu çevre izni için oncelikle firmanız bir laboratuvar ile anlaşma yapması gerekiyor. Sonra İl Müdürlüğüne numune için randevu alıyorsunuz (Yada direk atıksu konulu deşarj izni için numune alınması için eslik etmeleri için dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz.) tarih lab. bildirip il müdürlüğü ile numune alımı yapılıyor. (3 Analiz giriş-çıkış). Arıtma tesisi proje onay dosyasında hemen hemen bütün istenilen bilgiler yer almaktadır. Arıtma tesisini projelendiren firmadan proje onay dosyasını istemeniz yeterli olacaktır.

  Numune alma sıklığı vb. bilgiler deşarj izni ekinde yer alıyor. (İç izleme ve deşarj kontrol numune alma işlemleri ayrıntılı olarak)
   
 5. toprak

  toprak CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  çevre görevlisi atama işlemlerini yaptığımda vekalet bitiş tarihini istiyor. ancak biz böyle bir tarih belirlemedik herhangi bir tarih yazsam sıkıntı olur mu?
   
 6. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Merhabalar. Atık su deşarj iznine başvuru yapacağım GFB si var.Fakat tesis yeni yeni faaliyete geçtiği için henüz çamur üretimimiz yok yani çamur ünitesi kurulu değil numune sonuçları standartlara uygun çıktı, sadece BOİ miz yüksek ilk sorum bunun için ne yapmalıyım hiç bir kimyasal kullanmıyoruz tesise. İkinci sorum çamur ünitesi kurulmazsa deşarj izin başvurusunda sıkıntı olur mu ? ( Tesiste biyolojik arıtmayla evsel atık su arıtımı gerçekleşiyor ) Yardımlarınızı bekliyorum lütfen konuya dair bilgisi olanlardan acil cevap bekliyorum...
   
 7. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @Serpil Yücel Merhaba Serpil Hanım,
  Çamurunuz çıkmamış olabilir ama GFB almış bir tesis olarak çamur ünitenizin kurulmuş olması gerekiyor esasında. Çamurunuz oluştuğunda nasıl bertaraf edeceğinizi belirtir bir yazı hazırlayıp yükleyebilirsiniz, ya da İl Müdürlüğü ile görüşüp talep ettikleri şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Çevre izni kapsamında İl Müdürlüğü tarafından üç numune alınır. Bu üç numunenin ortalama BOİ değeri SKKY sınır değerini sağlıyorsa bir problem teşkil etmez. Fakat ortalama değer sınır değeri aşıyorsa önlem alıp tekrar numune alınması gerekir.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar.
   
  Olgaç Sürmelihindi bunu beğendi.
 8. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  @Melis Kara Teşekkürler Melis hanım. Peki sınır değeri aşıyorsa herhangi bir cezası var mı ?
   
 9. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @Serpil Yücel Tabi, cezai işlem uygulanır maalesef. Yine de İl Müdürlüğü insiyatifinde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim, iyi çalışmalar.
   
 10. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Çevre izin dosya yüklemede sorun yaşıyorum imzalama penceresi açıldıktan sonra şifre bölümüne geçmiyor ne yapmam gerek yardım lütfen
   
 11. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  Java problemi olabilir yada başka bir internet expl. yerine googler crome dene istersen.
   
 12. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  @erkan bey çok teşekkür ederim chrome den deniyordum internet expl. yapmam gerektiğini bildiğim halde. Fakat yine olmadı.Javayı falan güncelledim teknik destekle e imzayı kontrol ettirdim ki daha bir hafta önce dosya yükledim şuan olmuyor ama
   
 13. muhammed çam

  muhammed çam CMNet Üyesi

  Bakanlık ile iletişime geçin isterseniz bir de belkı siteden kaynaklanan bir sıkıntı vardır. Bir diğer husus da windows 10 işletimi java 8.3.1 i mi ne desteklıyor bı de ona bakın
   
 14. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Arıyorum açmıyorlar @muhammed çam hiçbir programı değiştirmedim bir hafta önce imzalama yapabiliyordum sadece javayı güncelledim imzalama yapmayınca her şey aynı bilgisayarda
   
 15. muhammed çam

  muhammed çam CMNet Üyesi

 16. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Başka bir konuda benzer problemi yaşamıştım. Yeni Java bizim izinlisans'ı sıkıntılı site olarak görüyormuş meğer, javanın ayarlarından izinlisans'ın adresini girip onaylamam gerekmişti.
   
Izin lisans işlemleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İzin Lisans

  http://www.izinlisans.cob.gov.tr/ Arkadaşlar siteye kaç gündür giremiyorum. Girebilen var mı ?
 2. Ek-2 ye tabi hastanelerin çevre izin lisans işlemleri

  Merhaba Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve lisanslar hakkında yönetmeliğin ek 2 deki 10.14 üncü maddesinde Hastaneler ve sağlık kuruluşları(20 yatak ve üzeri falan filan)mevcut. Artık herkes biliyordur ki EK1- EK2 ye giren firmaların Çevre izin lisans başvurusu yapması gerekiyor. Hastanelerin tıbbi atık dışında bir emisyonu,gürültüsü,deşarjı,... yok.Pekii biz çevre izni için başvuruyu...
 3. Tersanelerde izin lisans işlemleri ve atık yönetimi

  Arkadaslar tersaneler de çevre danışmanlık hizmeti verilmesi esnasında izin ve atik işlemleri konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgisi olan arkadaşların paylasimlarini bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
 4. Ambalaj atık tat ve geri kazanım tesisleri için izin/lisans işlemleri-slayt

  Arkadaşlar herkese merhaba,çevre izin ve lisans işlemlerini içeren bir slayt hazırladım.Bu slayttan faydalanabilirsiniz.Yanlış varsa şimdiden affola sizlerin değerli bilgileri ışığında düzeltme yaparım.İnşallah faydalı olur.Devamı gelecektir.İyi çalışmalar.
 5. Izin lisans sistemi

  MERHABA ARKADAŞLAR BİR SORUM OLACAK YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.. EK-2 KAPSAMINDA BİR FİRMAM İÇİN İZİN LİSANS BAŞVURUSU YAPARKEN VALİLİK TESPİT RAPORUNU YÜKLEDİM FAKAT SİSTEMSEL Bİ HATA NEDENİYLE BAŞVURUM DÜŞMEDİ VE BAŞVURU SÜREM 7 GÜNDÜR DOLMUŞ DURUMDA ,SİSTEMİM KAPANDI.BU KONUDA YAPILACAK BİŞEY VAR MI?