Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kablo atıkları hakkında

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Tunalper tarafından paylaşıldı.

 1. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Atık kataloğunda "kablo" yazıp arattığımızda karşımıza çıkanlar sadece şunlar:  Fakat kablo geri dönüşümü yapan firmaların hiçbirinin lisansında (Exitcom hariç) bu kodlar bulunmuyor.

  Konu hakkında bilgisi olan var mıdır, başka bir kod mu kullanılıyor?
   
 2. Asım Erdoğan

  Asım Erdoğan CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Atığın kodunu belirlemek için öncelikle atığın hammaddesine bakmak daha doğru olur, mesela kablo için muhtemelen plastik türevlerinden (Kauçuk ve pvc vb..) oluşmuştur, bunun ilgili değişik geri dönüşüm tesisleri mevcuttur, kod kısmına gelicek olursak eğer kablo imalatı yapan bir firma ise 07 02 veya 12 01 li kodlar uygun olur fakat inşaat atıkları derseniz de 17 02 li kodlar uygunluk gösterir.
  Saygılarımla.
   
 3. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Şu an biz 12 01 ailesinden tanımlama yapıyoruz ama bence bu bir sorun. Çünkü aslında ne 07 02 ne de 12 01 ailesinden hiçbir kod tek başına "kablo"yu tanımlamıyor. (Metal, örn. bakır kablo teli + üzerindeki PVC, kauçuk vb. plastik kaplama malzemesinden bir bütün olarak bahsediyorum)

  Neden sorun olduğuna gelirsek;

  * Örneğin Uğur Metal Geri Dönüşüm,
  16 02 09, 16 02 10, 20 01 35

  *Örneğin Evciler Metal,
  16 02 09, 16 02 13, 20 01 35

  * Örneğin Ekolojik Enerji :islik:
  07 02 ve 12 01 ailesi de aslına bakarsanız kabloyu tanımlamıyor.

  Bildiğimiz "kablo"yu karşılayan kodlar sadece 17 04 10 ve 17 04 11, fakat gelin görün ki burada da başlık inşaat-hafriyat atıkları diye geçiyor, işin içine yağ-katran vs vs giriyor...

  Her neyse, benim şahsi olarak kafama takılan bir konu bu, burada da bulunsun istedim.

  Teşekkür ederim :)
   
 4. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Kablo atıkları tehlikesiz atık kodunda değerlendiriliyor, bu yukarıda saydığınız firmaların genelde elektronik atık lisansı yanında tehlikesiz atık geri kazanım ya da tehlikesiz atık toplama ayrıştırma lisansı oluyor kabloları da bu kapsamda alıyorlar yani 16 kodlar zaten kablolar için değil,, 17 li kodlarından, tehlikesiz atık toplama lisansları kapsamında alıyorlar


  selamlar
   
Kablo atıkları hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
 1. kablo geri dönüşümü

  kablo geri dönüşümü sonucu pvc ve bakır elde ediyoruz pvc kodu ile ilgili bi bilgiye ulaşamadım.Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikte atık kodu ne olmalıdır pvc malzemenin
 2. Kablo üretim firmaları

  Arkadaşlar Merhaba, Dün gitmiş olduğum bir firmada silikon, bakır ve nikel kullanılarak ısıya dayanıklı kablo üretimin yapıldığı bilgisini aldım. Ek-1, Ek-2 hangi kapsama girdiğini bulamadım. Hammadde olarak 2 ton silikon, 2 ton bakır ve nikel kullanılmaktadır. Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.
 3. Kablo gdt için lisans alma süreci hk.

  Arkadaşlar Merhaba, GDT için lisans alma sürecini ayrıntılı anlatabilecek olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Tesisi fiziki açıdan uygun hale getirdim. Uygunluk yazısına başvuracağım. GFB alırken sisteme yüklemem gereken bilgi ve belgeler Ek3A ve B de yer alıyor fakat tecrübelerinizi paylaşırsanız benim ve yeni lisans alacak olan arkadaşlar için daha faydalı olacaktır. İyi Çalışmalar...
 4. Yağlı kablo geri kazanımı hakk.

  arkadaşlar yağlı kablo geri dönüşümü esnasında plastik ve metallerin yağlılığını giderme yöntemleri hakkında bilgisi olan var mıdır? yardımcı olursanız sevinirm.
 5. Atık kablo

  arkadaşlar merhaba; 170411 yağ katran içermeyen kablolar için UATF doldurulması zorunlu değil, bu atık kabloları geri dönüşüm firmasına gönderirken nasıl bir evrak almalıyım, alındığına dair? ya da nasıl bir yol izlemeliyim acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim.