• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kadın elinin büyüsü

Fatma Gül Es

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Verdiği mesajlar adına güzel bir haber olmuş; okunası..

Kadın Elinin Büyüsü

28 yaşında Aras Kargo’nun başına geçen Evrim Aras, bu süre zarfında şirketi dar boğazdan kurtarıp 2 kat büyüttü.

4.jpg428.jpg

Yedi yıl önce babasının vefatıyla 28 yaşında Aras Kargo’nun başına geçen Evrim Aras, bu süre zarfında şirketi dar boğazdan kurtarıp 2 kat büyüttü.

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, genç ve kadın yönetici olarak sadece Türkiye’de değil dünyada da dikkat çekiyor. Kargo alanında kadın patron bir yana, kadın yönetici bulmak bile çok zordur.

Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan ilk Türk kargo firması oldu. İşe alımlarda kadın istihdamına kota koyunca 2 yılda kadın çalışan sayısı yüzde 33 arttı. Çalışanların birinci derece yakını olmayan bir kadın çalışan önermelerine prim verdi. Hamile ve yeni doğum yapan kadın çalışanlara esnek çalışma saatleri sunuldu. Çalışanlara anne-çocuk sağlığı eğitimleri organize edildi. Bölge müdürlüklerinde hijyenik emzirme odaları oluşturuldu. Okulun ilk ve son günü anne-babalara izin verildi. Kadın istihdamına özde önem verdi. Bakın başka neler anlattı.

Fedakarlıklar unutulmaz

- Siz 7 yılda Aras Kargo’yu nereden nereye getirdiniz? Çünkü o sıralar iflas söylentileri bile vardı.

- Evet, battı deniyordu. Çünkü 260 milyon lira borç, 145 milyon lira vergi cezası vardı. Ekonomik kriz dönemiydi. Babam kanserdi, ama yine de 50 yaşında onun kaybı ani olmuştu. Ben 28 yaşında şirketin başına geçtim. Borçluyuz. Kasa boş! 10 bin çalışan var ve maaş ödeyemiyoruz. Maaşlar 6 ay geriden ödeniyor. Çalışanlarımızın fedakarlığını unutamam.

- Nasıl aştınız o zor günleri?

- İnsan kaynağımız vardı. Bağlılık, aidiyet hissi… Herkes kendini değerli hissediyor. Gerçek bir aile gibiydik. Ben tek tek tüm Türkiye’yi dolaştım. Gözlerinin içine bakarak konuştum. Durumu şeffaf bir biçimde paylaştım. Aras battı diye konuşuluyordu. İşin içine ben duygu katmıştım. Bence bu kadın olmanın getirdiği bir farktı. Ben onlara onlar da bana karşı şefkatliydi. Onlar da bana inandı. Daha verimli olduk. Dar boğazı aştık. Ve tabii ki ben de verdiğim sözleri tuttum.

- Şimdiye kadar nasıl bir performans gerçekleşti peki?

- Bu yılı dahil etmeden söylüyorum; yüzde 70 büyüme gerçekleşti. Neredeyse iki kat büyüdük. Bu yılı yüzde 17 büyüyerek 750 milyon lira ciro ile kapatacağız. 2014-2015 için 100 milyon lira yatırım planımız var. Bunun çoğu teknoloji ve insana...

Atatürk’ü örnek alıyorum

- Bu çok erkek egemen bir iş. Başka bir alanı düşünür müydünüz seçme şansınız olsaydı?

- O zor günlerde “Bana ne 10 bin kişiden” diyebilirdim; girip başka bir işte çalışabilirdim. Demedim. Diyemezdim! Şanssızlık der çekilirdim. Ama hayır, ben kendime asla pes etmeyen, en kötü şartlarda bile vazgeçmeyen Atatürk ve Churchill’i örnek alıyorum. Evet, bu alanda kadın patronu bırakın yönetici bile yok. Ben en başta babama olan aşkımdan bu işi sevmeye çalıştım. Ancak zamanla yaptıkça “Evet, benim işim bu” dedim.

- Sizin şahsi olarak melek yatırımcı girişimleriniz de var. Orada neler oldu?

- Teknoloji ve doğa dostu alanlarında faaliyetlerim var.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/81.jpg
- Çevre ve kadın konusuna eğiliyoruz.
- 3320 aracımızla günde 400 bin gönderi teslim ediyoruz. Türkiye’nin en geniş elektrikli araç filosuna sahibiz (39).
- Bu filoyla 5.787 ton karbon salınımına engel oluyoruz. Bu yaklaşık yeni 18 bin ağaç dikilmesi kadar doğaya fayda sağlıyor.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/3.jpg
- Cesaret! Bir şeyi yapmak istiyorsan cesaretle yapacaksın. Hayal et, cesaret et ve aksiyona geç. Hayal eden başarır.
- Gençlere araştırmacı olmalarını tavsiye ediyorum. En önemlisi dışarının beklentisine göre değil, içindeki güce güvenerek hareket etmek.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/4.jpg
- Pişmanlığım yok. Çok fazla hatam var. Ama o hataları iyi ki de yapmışım. Şimdi bulunduğum başarılı noktada o hatalarımın büyük payı var. Önemli olan ders çıkarmak.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/9.jpg
- Şansa inanmam. İnsanların kendi şansını kendinin yarattığını düşünürüm.
- Şans durup dururken başınıza konan talih kuşu değildir.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/1.jpg
- Kitap okumayı çok severim. Özellikle kişisel gelişim kitapları…
- Müzik dinlemeyi de söylemeyi de çok severim. Çello çalmaya başladım.
- Düzenli spor, yoga, pilates, meditasyon ve doğa yürüyüşleri yapıyorum.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/5.jpg
- Hiç vazgeçmemek.
- Zorluklara rağmen hiç vazgeçmediğinde ve disiplinli inançlı olduğunda, tutkuyu kaybetmeyip, nerde başarılı olmak istiyorsanız onu aşkla sahiplenip vazgeçmediğinizde başarılı olursunuz.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/71.jpg
- Dalkavuklar hemen kendilerini belli ederler. Kalpten olmayanlarla kalıcı sürdürülebilir bir ilişki kuramıyorum.
- Ortak hedeflere birlikte koşmak en önemli yol haritam. Ben de benimle aynı hedeflere koşan insanlarla yan yana durabiliyorum.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/6.jpg
- Her yerde başarılı çalışan var. Ama en önemlisi aynı insani değerlere sahip olmak.
- Aras Kargo 12 bin çalışanıyla büyük bir aile. Bu aileye baktığımda hepsinin ortak tarafı içindeki insan ve iş sevgisi. Bu değerler etrafında birleşenler de bizi buluyor.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/12/2.jpg
- İşle hayat bir bütün. Ailemle, oğlumla birlikteyken veya sosyal ortamda işle ilgili fikir üretebiliyorum. Sosyal bir ortamda karşılaştığım iş insanıyla iş geliştirebiliyoruz.

Haber: Demet CENGİZ / SÖZCÜ
Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Hiç vazgeçmemek ne kadar güzel bir kelime tüm bu başarının sırrını anlatıyor bence insanlar inanıp ve ısrarla bir işe odaklandığı zaman kesinlikle başarıyor yeterki gerçekten isteyelim başarıyı.

Eğer hayatta bir hedefin olmazsa hiç bir şey için çabalamasan yaşayıp yaşamadığının bir önemi olmuyor. Benim hayatta örnek aldığım bir felsefem var YILDIZLARA ULAŞMAYI DENE BAŞARAMAZSAN BİLE GÖKYÜZÜNE ULAŞMIŞ OLURSUN. her zaman bir hedefin olması gerekir elindekilerle yetinmeyip hep daha iyisine ulaşmak isteyen insanlar hep bir şeylere öncülük etmişlerdir. o yüzden hedef ve azim çok önemli

@Fatma Gül Es
Hayal et, cesaret et ve aksiyona geç. Hayal eden başarır,En önemlisi dışarının beklentisine göre değil, içindeki güce güvenerek hareket etmek, Pişmanlığım yok. Çok fazla hatam var. Ama o hataları iyi ki de yapmışım. Şimdi bulunduğum başarılı noktada o hatalarımın büyük payı var. Önemli olan ders çıkarmak,Şansa inanmam. İnsanların kendi şansını kendinin yarattığını düşünürüm Bu sözler benim çok hoşuma gitti ve motive etti. Yürekten alkışlıyorum ve kadınlar bizim için önemli değerlerdir. Kadın veya erkek olsun önemli olan vazgeçmemek ve kararlılıkla ve büyük bir sabırla çalışmaları sürdürmek. Bir yola girildiyse o yolun sonuna kadar gitmek gerek. 4 önemli faktör vardır. Dürüst, ahlak,çalışmak ve iman etme. Bir kişi Allah'a iman ederse ahlakı güzel olur, ahlakı güzel olanını dürüstlüğünden şüphe edilmez ve bu dürüstlük çalışkan olmasını sağlar.

Değerli bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim Sayın Admin.
Saygılar..

Selamlar,

Sapla samanı karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum ben. Yazıda açık bir şekilde geçmişte neydik, şimdi ne olduk, gelecekte ne olacağız konusu işlenmiş. Atatürk ve Churchill'i örnek alması ise, bu iki liderin zor zamanların insanları olup ülkelerini bulundukları durumdan daha yüksek, daha iyi bir yere çıkarmış olmalarıdır. Başka bir lider ismi verebilir miydi? Olabilir.

Kişisel hedefler güzeldir. Yaptığınız işle ilgili şikayet gelmesi de doğal bir şeydir. Önemli olan ise şikayetlerin geliş sıklığı, şikayet türü sıklığı ve bu şikayetlere yapılan geri dönüşlerdir. Burada şikayetlerde geçmişten bugüne kadarki durumu analizlemek gerekir diye düşünüyorum.

Herkese iyi günler dilerim.

Şunu söylemek isterim bundan yaklaşık 5 yıl önce Aras Kargo evet berbattı ancak son yıllarda Yurtiçi kargoyu geçmiş olup , çok memnun kaldığımı şahsen söyleyebilirim, en önemli memnuniyet müşteri memnuniyetidir sonuna kadar yapıyorlar diğer kargo firmaları ise kesinlikle geri adım atmıyor.Bunu defalarca yaşadım.

Demekki iyileşme söz konusu , Helal Olsun azmetmiş başarmış bir iş kadını , güzel bir örnek.