Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadınların mühendisliği bırakmasındaki ana neden çalışma ortamı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Özgür Anaç tarafından paylaşıldı.

 1. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Milwaukee Wisconsin Üniversitesi'nde (UWM) yapılan araştırmaya göre, gerekli diplomayı aldıktan sonra mühendislik işlerini bırakan kadınlar, ailevi gerekçelerden çok, rahatsız çalışma ortamı yüzünden bu alandan çekiliyorlar.

  Çalışmada, ankete katılan mühendislik kariyerini bırakmış kadınların neredeyse yarısı, bırakma nedeni olarak olumsuz çalışma koşulları, çok fazla seyahat, yükselme olanağının azlığı veya düşük ücreti belirttiler.

  Mühendislik diploması alan kadınların sayısını artırmaya yönelik başarılı çabalara rağmen, alan şu an bu kadın mühendisleri elinde tutamama problemiyle karşı karşıya. Ulusal Bilim Vakfı'nın yarım milyon dolarlık katkıyla destek olduğu araştırma, ankete katılanların işten ayrılma nedeni olarak birden fazla gerekçe sunmalarına izin verdi ve katılımcıların yaklaşık yarısı öyle yaptı.

  Bulgular katılımcıların üçte birinin mühendisliği çalışma koşullarını, patronlarını veya kültürü beğenmediği için bıraktığını gösteriyor. Dörtte biri ise ailesiyle daha fazla zaman geçirmek için mühendisliği bırakmış.

  UWM'nin tanınmış Eğitimsel Psikoloji profesörü Nadya Fouad “Bazı kadınlar ailevi nedenlerden dolayı işlerini bırakıyorlar, ama bizim anketimize yanıt verenler arasında onlar çoğunluk değil” dedi.

  Fouad bu araştırmanın, mühendislik alanının kadınları elde tutmasına dair yapılmış ilk sistematik araştırma olduğunu belirtiyor. Kendisi ve araştırmanın ortak yazarı, UWM İşletme Doçenti Romila Singh, 230 farklı üniversiteden mezun 3700 kadından konuya dair düşüncelerini çevrimiçi (çn. internet üzerinden yapılan) anket aracılığıyla aldılar.

  Anketi yanıtlayanlar dört gruba ayrılıyor: Mühendis olarak çalışanlar, diploma alıp alana hiç girmeyenler, alandan ayrılalı beş yıldan fazla olanlar ve alanı son beş yıl içinde bırakanlar.

  Anketin diğer önemli bulguları şöyle:

  • Mezuniyetten sonra mühendislik alanında çalışmayan anket katılımcısı kadınların üçte biri, çalışmayı tercih etmeyişlerinin nedeni sorulduğunda, bu alanın hoşgörüsüz olduğu veya çalışma kültürünün kadınları desteklemediği yönünde bir algıları olduğunu dile getirdiler.

  • Kadınların mühendislik alanında kalıp kalmayacakları kararını en çok, psikolojik etkenlerle şirket ortamına bağlı etkenlerin kombinasyonu belirliyor.

  • Kadınların mühendislik alanında kalma kararları, yöneticiler ya da çalışma arkadaşları gibi, şirkette bulunanların önemli desteğinden etkilenebiliyor.

  • Şu anda çalışmakta olan mühendislerin kariyerlerini ve iş tatminlerini etkileyen önemli bir etken, eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarının verilmiş olmasıydı.

  • Ankete yanıtında şirketlerinden ayrılacağını söyleyen kadınlar, büyük ihtimalle mühendislik alanından da tamamen ayrılacakları izlenimi uyandırdılar.

  • Mühendislik unvanıyla mezun olan ancak bu alanda çalışmayan kadınlar, mühendislik eğitiminde kazandıkları bilgi ve yetenekleri birçok farklı alanda kullanıyorlar.
  Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110310101341.htm
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  açıkçası kısa cümle alıntı yapmayı bilmiyorum yada sorabilirdim ama bu kafa doluluğuyla bunla uğrasmak istemedim.kadınların mühendislik olarak kategorize etmeye gerk yok iş hayatını bırakmalarının nedeni aşırı iş yükü ve çalışma saatlerinin erkeklere eş değer tutulması esnek olmaması kadının iş hayatındaki sorumluluklarının yanısıra ev aile sorumluluklarınında olması ve bu sorumlulukları yerine getirmekte gsterdiği zaafiyetleri ii anne olmak ii eş olmak herşeye yetişebilmek vs.kadının mükemmelliyetçi olması...ve yöneticilik kursunda öğrendiğim bir bilgi çalısma ortamında tecrubelerle kanıtlanmış defalarca kişiler asla kurum yada firma herneyse terketmezler yöneticileri terkederler
   
 3. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Sanırım yanlış bir algı oldu, çünkü burada ki amaç "kadınları" kategorize etmek niyeti değil aksine bilimsel olan bir araştırma sonucunu paylaşamaktı.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  sanırım sizde yanlış anladınız bende düşüncemi paylastım düşüncenize muhalefet olması amacıyla paylasım yapmadım atıfta bulunduğum bilimsel çalısmanın kendisi siz değilsizniz ikimizde sosyal anlamda bir paylasımda bulunduk..
   
 5. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Sanırım küçük bir yanlış anlaşılmalar olmuş karşılıklı :)
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  :) sanırım
   
 7. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

Kadınların mühendisliği bırakmasındaki ana neden çalışma ortamı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çalışma ortamı gözetimi

  İşyeri faaliyete geçtikten sonra İSG görevlisi için en büyük sorumlulukların başında ortam gözetimi gelmektedir. Bir İSG görevlisi çalışma ortamını aşağıdaki risk faktörleri bakımından sürekli incelemek durumundadır; koruyucu ekipmanlar termal konfor şartları ergonomi kimyasal risk etmenleri fiziksel risk etmenleri biyolojik risk etmenleri çalışanların işle ilgili eğitim düzeyleri işin...
 2. Çevre mühendisliği sertifika mühendisliği :)

  http://www.plusegitim.com/ şu adresteki çevre sekmesine bi göz atar mısınız.buradaki sertifikaların toplamı bizim mühendislik yapıyor :D
 3. Kadınların içindeki küçük kız...

  Bülent, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, görmeye alıştığı hırpani kıyafetli dilencilere benzemiyordu. Üzerindeki giysiler eski fakat temizdi. Eli yüzü temiz ve sağlıklı görünüyordu. "Sapa sağlam adam gidip çalışacağına dileniyor, belki benden daha zengindir" diye düşündü. Zaten canı çok sıkkındı, birde sinirlenmişti....
 4. Arşiv Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair

  GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 14.07.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25522 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerindeki gebe, yeni doğum yapmış veya emziren işçilerin işteki güvenlik ve sağlığının sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemler uygulamak ve bu işçilerin hangi dönemlerde ne...
 5. Yürürlükte Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair

  GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 16.08.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28737 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, gebe, yeni doğum yapmış veya emziren çalışanın işyerlerindeki sağlık ve güvenliğinin sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemlerin alınması ve bu çalışanların hangi dönemlerde ne...