Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Merve Yeşildağ tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  merhaba;
  birsey soracaktım ben sıteye baktım ama hep çöpten kompost yapımı var birseyı bulamadım ambalaj atıklarından yani sadece kağıt,karton gbi maddelerden kompost yapımını anlatan bilgi mevcut olan var mı? sonuçta organik madde içeriği az olduğu için organik madde eklemek gerek bu tarz bilgiler elınde olan var mı? yoksa buradaki bilgilerle aynı yöntemde mi düşünmeliyim? yardımcı olur musunuz?
   
 2. gestrabyan

  gestrabyan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  Kağıt, karton gibi atıklar çok fazla su tuttuğu için ve dolayısıyla anaerobik aktiviteye neden olacağından kompost yığını içinde istenmez gibi bir genel bilgi mevcut. C/N oranı için talaş üre vs.. kullanılır fakat ambalaş atıklrının bu amaçla kompost tesisine alındığını daha önce duymadım. Kağıt kartonun geri kazanımı öncelikle düşünülüyor, ekonomik değeri olduğundan kompost olmasından daha iyidir sanırım.
   
 3. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  Merve hanım ben ambalajdan kompost yapımı işini çok merak etim nedeni ise üretiiğiniz normal kompostau bile satamazaken para eden kağıt ve kartondan neden kompost yapılmak isten sin? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..
   
 4. Orhan Kaan Türk

  Orhan Kaan Türk CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  İSTAÇ ' ta çöpten üretilen kompost günde 7 trilyon bütçeye katkı sağlıyor... Ama üretilen kompost satmayı geçin kendi ülkemizin park bahçe ağaçlandırma vb. uygulamarına yetmiyor. Yani kompost da önemli bir gelir kaynağı fakat kağıttan kompost üretimi yüzü astarından pahalıya gelen bir dönüşüm gibi geldi bana da ...
   
 5. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  ben ambalaj gerı donusum tesisinde çalışıyorum ve elımıze cok fazla kagıt gelıyor atık olarak bunun bellı mıktarı zaten satılıp gerı donusume katkı saglanıyor projemde malı dısarıdan almayıp gelen her atıgı degerlendırıp kompost yapmak ,sonucta kagıt gerı donusumu kesınlıkle daha faydalı o konuda hem fıkırım, projemde bırazda kagıt ekleyıp uygun konuma getırıp kompost elde etmek. kompostu ham madde olarak pıyasaya sunmak ıstıyoruz. anlatabıldım mı?:)
   
 6. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  kağıt selüloz içerdiğinden kompost için uygun bir madde değildir!
  bu kağıt kompozda kullanılmaz demek değil ama efektif değil.

  Sevgi ve saygılarımla.
   
kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye 'de Kağıt Sektörü için Çevre Standartları ve Atık Kağıt Geri Kazanımı

  Bu çalışmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyumu sürecinde kağıt sektörü için getirilen çevre standartları ve atık kağıt geri kazanımı incelenmiştir. Bu amaçla çalışma sunulurken öncelikle AB’ye aday olan ülkemizdeki kağıt sektörü detaylı olarak araştırılmış, AB ile karşılaştırılmış ve kağıt sektörünü ilgilendiren Avrupa Birliği çevre direktifleri incelenerek Türkiye’deki son durum ortaya...
 2. karton kutu üretimi

  videoyu buradan izleyebilirsiniz. http://vimeo.com/27715614
 3. kağıt karton ağırlıklı kompozirt geri dömüşüm tesisi

  merhabalar; kompozit geri dönüşüm tesisi için gerekli lisans işlemlerini hangi yolu izleyerek en az sorunla halledebılırım:) katı atıkların kontrolu yonetmelıgı ve ızın lısans yonetlıgını ıncelemem yeterlı mı
 4. Tank Yapımı

  kimyasal tankların taşma havuz hacmi yakıt tanklarında olduğu gibi tank hacminin 1/3 ' ü müydü?
 5. Lisansli kağit-karton geri dönüşüm firmalari

  Arkadaşlar Lisanslı Kağıt-Karton Geri Dönüşüm Firmalarının güncel listesini nereden bulabilirim http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html adresinden bir liste edindim fakat en son 24.02.2011 tarihinde güncellenmiş en güncel haliyle bir liste varsa paylaşırsanız memnun olurum.