• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

Merve Yeşildağ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
geri dönüşüm
merhaba;
birsey soracaktım ben sıteye baktım ama hep çöpten kompost yapımı var birseyı bulamadım ambalaj atıklarından yani sadece kağıt,karton gbi maddelerden kompost yapımını anlatan bilgi mevcut olan var mı? sonuçta organik madde içeriği az olduğu için organik madde eklemek gerek bu tarz bilgiler elınde olan var mı? yoksa buradaki bilgilerle aynı yöntemde mi düşünmeliyim? yardımcı olur musunuz?

Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

Kağıt, karton gibi atıklar çok fazla su tuttuğu için ve dolayısıyla anaerobik aktiviteye neden olacağından kompost yığını içinde istenmez gibi bir genel bilgi mevcut. C/N oranı için talaş üre vs.. kullanılır fakat ambalaş atıklrının bu amaçla kompost tesisine alındığını daha önce duymadım. Kağıt kartonun geri kazanımı öncelikle düşünülüyor, ekonomik değeri olduğundan kompost olmasından daha iyidir sanırım.

Merve hanım ben ambalajdan kompost yapımı işini çok merak etim nedeni ise üretiiğiniz normal kompostau bile satamazaken para eden kağıt ve kartondan neden kompost yapılmak isten sin? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..

İSTAÇ ' ta çöpten üretilen kompost günde 7 trilyon bütçeye katkı sağlıyor... Ama üretilen kompost satmayı geçin kendi ülkemizin park bahçe ağaçlandırma vb. uygulamarına yetmiyor. Yani kompost da önemli bir gelir kaynağı fakat kağıttan kompost üretimi yüzü astarından pahalıya gelen bir dönüşüm gibi geldi bana da ...

ben ambalaj gerı donusum tesisinde çalışıyorum ve elımıze cok fazla kagıt gelıyor atık olarak bunun bellı mıktarı zaten satılıp gerı donusume katkı saglanıyor projemde malı dısarıdan almayıp gelen her atıgı degerlendırıp kompost yapmak ,sonucta kagıt gerı donusumu kesınlıkle daha faydalı o konuda hem fıkırım, projemde bırazda kagıt ekleyıp uygun konuma getırıp kompost elde etmek. kompostu ham madde olarak pıyasaya sunmak ıstıyoruz. anlatabıldım mı?:)

kağıt selüloz içerdiğinden kompost için uygun bir madde değildir!
bu kağıt kompozda kullanılmaz demek değil ama efektif değil.

Sevgi ve saygılarımla.