Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kağıt Pil Geliyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

  Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek…

  Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, bu döneme son vermeye hazırlanıyor. Bilim adamları, uzaktan bakıldığında sadece minik bir kağıda benzeyen bir pil geliştiriyor. Bilim adamları, deneyleri sırasında önce, kağıdı küçük bir karbon tüpün içine koydular, böylece kağıtta enerji saklanmasını sağladılar.

  Fakat her pil gibi, kağıdın da bir elektrik ileticisine gereksinimi vardı. Araştırmacılar ise bu noktada mekanizmanın harekete geçebilmesi için, insan kanı, teri veya idrarının işe yarayabileceğini keşfetti.

  Böylesine ince ve küçük bir pilin, diğerlerine göre daha esnek bir yapıda olduğu, mesela kalp atışlarını düzenleyen cihazlarda kullanılabileceği belirtiliyor.
  Üç yıl sürebilir!

  Araştırmayı yapan bilim adamlarından, Rensselaer Politeknik Enstitüsü'ne mensup Doktor Robert Linhardt, kağıt pilin başka alanlarda ve farklı ortamlarda da kullanılabileceğini söylüyor. Doktor Robert Linhard şunları söylüyor:

  "Bu cihazın esnek görünmesinin yanında asıl avantajı, çok farklı sıcaklıklarda da kullanılabilmesi. Hem çok sıcak, hem de çok soğuk yerler için geçerli bu... Cihazı, son derece sert iklim koşullarında da kullanmamıza olanak sağlıyor. Gerçekten onu uzayda da kullanabiliriz, çölde de, kutuplarda da..."

  Araştırmacılar kağıt pille çalışan ürünlerin üç yıl içinde satışa sunulmasını bekliyor.

  Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2007/08/070814_battery_paper.shtml
   
Kağıt Pil Geliyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye 'de Kağıt Sektörü için Çevre Standartları ve Atık Kağıt Geri Kazanımı

  Bu çalışmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyumu sürecinde kağıt sektörü için getirilen çevre standartları ve atık kağıt geri kazanımı incelenmiştir. Bu amaçla çalışma sunulurken öncelikle AB’ye aday olan ülkemizdeki kağıt sektörü detaylı olarak araştırılmış, AB ile karşılaştırılmış ve kağıt sektörünü ilgilendiren Avrupa Birliği çevre direktifleri incelenerek Türkiye’deki son durum ortaya...
 2. Bu Gölün Suyu Nereden Geliyor?

  Kahramanmaraş'ın sahip olduğu doğal güzellikler arasında bulunan Yeşilgöz Gölü’nü besleyen su kaynaklarının bulunması için araştırma çalışmaları yürütülüyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Topluluğu ve Anadolu Speleloji Grubu üyeleri tarafından yürütülen çalışma, gölün Keş Dağı'ndaki düdenler ve yer altındaki mağaralar aracılığıyla göle ulaşan sularla beslendiği görüşü...
 3. Mütevazi liderler geliyor..

  İş dünyasında taşlar yerinden oynuyor. Otoriter, dediğim dedik, ben yaptım oldu tarzı liderlerin yerini kararlarını ekibiyle şeffaf bir şekilde paylaşan, çalışana yakın, gösterişten kaçınan mütevazı liderler alıyor... GANDİ YÖNETİCİLER GELİYOR Otoriter, dediğim dedik, ben yaptım oldu tarzı liderlerin yerini kararlarını ekibiyle şeffaf bir şekilde paylaşan, çalışana yakın, onlardan biri...
 4. ne anlama geliyor?

  Arkadaşlar bu değerler ne anlama geliyor ve nasıl ölçülüyor bilgisi olan var mı? Yönetmelikleri okuyoruz ama bazı bilgileri bilmeden geçiyoruz. K ≤ 1,0 x 10-9 m/sn; kalınlık ≥ 5 m veya eşdeğeri, K ≤ 1,0 x 10-9 m/sn; kalınlık ≥ 1 m veya eşdeğeri, K ≤ 1,0 x 10-7 m/sn; kalınlık ≥ 1 m veya eşdeğeri. şimdiden teşekkürler.
 5. Yeşil İnşaat Malzemeleri Geliyor

  Dünyanın önde gelen Growth Consultancy & Research (Büyüme Danışmanlığı ve Araştırma) kuruluşlarından Frost & Sullivan`ın `İnşaat Malzemeleri Endüstrisinin Stratejik Gelişimi` başlıklı analizi, enerji tasarrufu, enerji verimli kullanma, karbon azaltımına yönelik küresel faaliyetler ve çevre ile uyumlu sanayileşme politikalarına paralel olarak inşaat malzemeleri sektöründe yaşanan ve...