Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon hatlarında yüksek su hızı

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Kanalizasyon hatlarında çeşitli standartlara göre değişsede istenen maksimum su hızı 3 m/sn civarındadır. Bu su hızı özellikle yüksek eğimli yerlerde sıkıntı olabilmektedir. Su hızları azaltılamamakta ve yüksek su hızlarıda özellikle betonlarda oyulmalara neden olmaktadır. Su hızını azaltmak için genellikle kanalizasyon sistemlerinde şütlü baca dediğimiz bacalar yapılır fakat buda her arazide uygulanamamaktadır. HDPE borular fabrika üretim kriterlerine göre yaklaşık 10 m/sn su hızlarına dayanabilirler.

Su hızının yüksek ve şütlü bacanın yapılamadığı durumlar için ne yapılabilir kısaca buna değinmek istiyorum.

Böyle durumlarda taban elemanı yerinde döküm beton ile imal edilebilir. HDPE boru taban elemanı kalıbının içerisine parçalanmadan konulur. Kalıba beton döküldüğü zaman boru taban elemanı içerisinde kalır daha sonra borunun taban elemanı içerisinde kalan kısmının üstü kesilerek açılır.

20130819_121805.jpg 20130819_122104.jpg 20130819_122106.jpg 20130819_122117.jpg 20130819_122124.jpg

2. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Akış sürekliliğini kesmeden ve gerektğinde arazi yapısına göre zor şartlarda bile havalandırmayı sağlıyoruz böylece. İlk bakışta anlaşılmıyor gibi duruyor, fakat detayına inince çözüm gayet güzel.
    Bir öneri olarak; bu tür HDPE kullanılan havalandırma ile diğer şütlü havalandırma bacasının çizimini kesit olarak yanyana koyabilirseniz fark ve yöntem daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

Teşekkürler paylaşım için.

3. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

yalnız yanlış görmediysem resimdeki boru koruge borudur hdpe olsa çok daha güzel olacakmıç ama uygulama çok güzel olmuş..

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Sayın seyaher kanalizasyon hatlarında Coruge boru kullanılır genellikle. Coruge borular malzeme olarak High Density Polyetylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) 'den imal edilmektedir.

Harun Harmansa bunu beğendi.
Kanalizasyon hatlarında yüksek su hızı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hareketli yataklı ardışık kesikli sistemlerde sıcaklığın nitrifikasyon hızı üzerine

Hareketli yataklı ardışık kesikli sistemlerde sıcaklığın nitrifikasyon hızı üzerine etkisi Hakan DULKADİROĞLU*, Derin ORHON İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Bu çalışmada hareketli yataklı ardışık kesikli biyofilm reaktörlerinde (HYAKBR) sıcaklığın nitrifikasyon hızı ve maksimum ototrofik çoğalma hızı üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında...
  2. kanalizasyon işleri

Kanalizasyon İşlerinin Planlaması ve Projelerinin hazırlanmasına Ait Talimatnameye nerden ulaşabilirim arkadaşlar bu konuda yardım
  3. Kanalizasyon projesi

arkadaşlar bu proje oldukça detaylı. planların neredeyse tamamı jpeg olarak kaydedildi ancak bire bir ölçekle bu sebeple basit grafik programları (örneğin windows un kendi resim göstericisi) açmayabilir biraz daha kaliteli programlar indirmeniz gerekiyor yada paintle açmayı deneyin. proje içeriği: 1. arıtma tesisi ön fizibilite raporu 2.pissu şebeke hesap tablosu 3.genel durum planı 1/25000...
  4. Bağlantı hızı

Son zamanlarda konulardan forum ana sayfasına geçiş yavaşladı.aynı sorunu yaşayan var mı?
  5. Kanalizasyon boruları yapımı

Merhabalar arkdaşlar ben çevre mühendisligi 3. sınıf ögrenciyim bir kanalizasyon borusu tasarlamak istiyorum böyle farklı bir şey yapmak istiyorum bu olur mu olmaz mı onu da bilmıyorum sadece kağıt üzerinde denemek istiyorum ama ben bunu yaparken nasıl yapacağım bilmiyorum nelerini hesaplamam gerek maddesi kulanmak için nelere dikkat etmem gerek ya da varsa başka ayrıntıları nelerdir...