Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon Yapıları ve Projeleri dersinden bir soru?

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında Murat H. Ünsal tarafından paylaşıldı.

1. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

soru su
    L:60 L. 50 L:60m
    O-----------O------------O-----------O
    90m 94m 91m 84.5m

jmin:0.0033
    jmax:0.066
    hmin:2.7m
    hmax:5.5m

iç sirt kotlarini ayri ayri hesaplayarak yani 1-2 2-3 3-4 diye bulup hattin boy kesitini cizecegiz fakat ben daha 1-2 de jc yi j max la esit buldum bu gibi durumda ne yapmam gerektigini bilmiyorum boyle bir bilgide elimde yok yardimci olursaniz sevinirim :)

2. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

94m kotlu noktada düşü gerekiyor buradan gözüken

3. Ümit Aydın

Ümit Aydın CMNet Üyesi

valla benim derslerden hatırladığım kadarıyla 1-2 arasını minimum eğimle döşeyip ordan terfi ettireceksin. çünkü max eğimle döşersen daha derine inersin buda ekstra kazı masrafı çıkartır. diğer baca noktalarında zaten eğim normal onu kurallarına göre döşersin. ama 1-2 arasında ters eğim var.

4. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

internetteki arastirmalarimdan sonra jmin<= jc <= jmax oldugunu buldum ki hoca boyle bir sey dememisti burdan yola cikarak soruyu cozdum suan 3-4 deyim 1-2 ic sirt kotlari87.16 ve 89.79 cikiyor pompayla yukseltince 2-3 ise 3 te h=hmin kuralindan en ekonomik yolu sectim ve 88.3 buldum 3-4 suan ugrasiyorum :)

bir de son sorum bunu tam olarak milimetrik kagida cizin dedi fakat bunu nasil cizebiliriz illa kucultmem gerek ve egimleri nasil verebilirim kagida ?

5. kubra doğanay

kubra doğanay Misafir

1-2 de ters eğim var her zaman jmin le döşenir jc önemli değil burda

6. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Allahın kulu öyle yerde pompa yaptıramaz bana :)

60 m lik bir yeri derin kazı ile geçeceğim diye pompa yapılmaz. Ha hocalar tam tersini düşünüyorlardır bundan eminim. ilk bacayı minimum eğimle diğer bacalarıda maksimumu aşmayacak eğimlerle geçebilirsiniz. Kullanacağız eğimler 0.0033 - 0.066 arasında olmalıdır.

serdaralkan ve Noyan Temuçin bunu beğendi.
  7. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

arkadaşım iş çıkışı geç geldim a4 için 1/100-1/1000 olarak ölçeği ayarlanmış bir şekilde veriyorum büyük ihtimalle hatalıdır ama gerisini sana bırakıyorum bunu kendin çözüm yaptıktan sonra dwgde düzelt ondan sonra çıktısını alıp milimetrik kağıda uyarla. Yazmayı unuttuğum bir nokta var onuda yazıyorum çizimde var olan dikdörtgen a4 kağıdıdır. Ona göre çıktı alıp milimetrik kağıda çizersin . Çıktı ölçeğide ölçek -birimi mm ve ölçekte 1/1

Ekli Dosyalar:

8. serdaralkan

serdaralkan CMNet Üyesi

J minimumla devam et katılıyorum Kübra Hanım'a :) ondan sonrasıda j min diye devam eder diye biliyorum.

9. endi

endi CMNet Üyesi

arkadaşım 1-2 ve 2-3 bacalarını min eğimle döşeyeceksin. Çünkü 1-2 arasında ters eğim var. 2-3 ters eğim olmamasına rağmen daha da derine inmemek için min. eğimle döşenmelidir. 3-4 arasında geldiğin kotlara bakarak karar vereceksin. burada terfi söz konusu değil terfi söz konusu değil çünkü bir sonraki bacada kazı normalleşmeye başlıyor. Altyapı sistemlerinde mümkün olduğunca terfiden kaçınılmalıdır. Gerçekten sürekli derinlikte artış varsa o zaman düşünülür.

10. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Kot farklarını daha detaylı vermek gerekmiyor mu?

11. endi

endi CMNet Üyesi

anlamadım ne gibi

Kanalizasyon Yapıları ve Projeleri dersinden bir soru? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alt Yapı Projeleri

elimde birçok içme suyu ve kanalizasyon projesi bulunmaktadır bir çoğu orjinal uygulanmış projedir. ancak hepsini buraya koymam bildiğiniz üzere çok zor bu yüzden istek durumuna göre bu projeleri paylaşacağım. ihtiyacı olanlar ya da fikir edinmek isteyenler buraya yazarlarsa yardımcı olurum.. Şimdiden Teşekkür Ederim
  2. Su alma yapıları yardım..

Merhaba ; Suların arıtılması dersi projesinde nehirden su alma yapılarında emme kuyusunun sayısına ve cidar kalınlığına neye göre karar vereceğim. Aralıkları biliyorum ama neye göre seçeceğimi bilmiyorum kafama göre bir şey almak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Sorduğum sorulara kimse cevap vermiyor çok kötü hissediyorum kendimi :(
  3. Kanalizasyon yapıları ve projeleri

Merhaba arkadaslar, kanalizasyon yapıları ve projeleri ile ilgili ders notları ya da önereceğiniz kitap var mıdır?