• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kanalizasyondan gelen koku problemi

erva

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba; ben çevre mühendisliği öğrencisiyim.Oturduğum yerde sokaktaki kanalizasyon sisteminden geldiğini düşündüğüm bir koku problemi var.Belediyeyi aradığımda koku için yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Bu kokunun giderilmesi belediyede görevli çevre mühendisinin sorumluluğumudur?Koku giderimi için neler yapılabilir?bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler..

Öncelikle altyapının işletmesi belediyeye bağlı ise belediyede ilgili birimin sorumluluğundadır. Kokunun birkaç sebebi olabilir. Bozunma fazladır, boru eğimi ve hızları düşük olduğu için atık su hızlı bir şekilde gidemiyor ve koku problemi oluyor olabilir. Bacadan temiz su basılarak yıkama yapılabilir bu bir süre sizi rahatlatır. Yada baca kapakları altına konulan koku giderici filtreler var bunlardan temin edilerek yerleştirilebilir.

@Fatih Özcan
Teşekkür ederim.Koku özellikle gece ve sabah erken saatlerde oluyor.Su kullanımının az olduğu saatlerde atıklar gidemediği için olabilir diye düşünmüştüm.

bu cevap karşısında siz tekrar bir adım atmıyorsanız suç sizindir:(( belediye görevini ihmal etmiş oluyor siz takinbini yapmamışsınız anladığım kadarıyla.tavsiye olarak belediyeye yazılı olacak başvuruyu yaparak kanalizasyon bakım-temizliğnin yapılmasını isteyin cevap gelmez/sorun çözülmezse mülki amire başvurunuz.

@Erdem Akgül
3 kez telefonla şikayette bulundum.ilk ikisinde ilgileneceklerini söyleyerek oyaladılar ama sonuncusunda böyle söylediler.Biraz bilgi sahibi olup bizzat gidip konuşmayı düşünüyordum.Yazılı olarak başvurmak daha etkili olursa öyle yapıcam.Teşekkürler..

Eğer Büyükşehir Belediyesi ne bağlı bir ilçede yaşıyorsanız Büyükşehir Belediyesi ile veya ilgili alt kurumu ile temasa geçmelisiniz. Atık su hatları Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır. (İSKİ gibi) eğer Büyükşehir yoksa ilçe belediyesi ilgilenmelidir. Öncelikle doğru kapıyı çaldığınızdan emin olun. İkinci olarak kokunun sabah erken ve gece geç saatlerde geliyor olması atık su hattına mansaplanmış bir atık su üreticisinin atık sularını izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde kaçak olarak hatta vermesi çok muhtemel. Atık su hattı kimin sorumluluğunda ise o kuruma yazılı başvuru yaparak muhtemel kaçak atık sudan kaynaklı koku şikayeti olduğunu ve gereğini yapmalarını istediğinizi belirtin. Civarda böyle böyle bir fabrika olduğundan emin olursanız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne de yazılabilir. (Atıksu Deşarjı konulu Çevre İzini kapsamında denetim yetkisi var) Tüm bunların yanında şikayetinizi iletmek için CİMER i de deneyebilirsiniz.

Tasofilt isimli patenti türk bir firmaya ait olan filtre kullandık. Çok basit ve kırıp dökme gerekmeden uygulanan bir sistem. Rögar kapaklarının altına uygulanıyor ve kokuyu anında kesiyor. Tavsiyemdir. Firma ismi : Simya Grup