• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite artışı

Erol DALKILINÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Çevre İzni bulunan bir TAT tesisi (Ek-2 kapsamında) kapasite değişikliği yapacak ve üretim miktarını artıracak. Ancak Yönetmelikte ''İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.'' ibaresi vardır. Biz normal lisans alırken ki kapasitenin, 5 katı artırmayı düşünüyoruz. Böyle bir artırım yaparsak bundan sonra ki süreç nasıl olmalı yeniden lisans almamıza gerek var mı? yada lisans mı yenilememiz lazım?

Çevre İzin Lisans Yönetmeliği madde 11.

(7) İkinci fıkranın (a) bendinde belirtilen değişikliğin olması durumunda çevre izin ve lisans belgesi yenileme işlemi GFB alma sürecinden itibaren başlatılır. İkinci fıkranın diğer bentlerinde belirtilen değişikliklerde çevre izni belgesi için her durumda, çevre izni ve lisansı belgesi için ise mevcut lisans konuları ile ilgili prosesinde ve çalışma koşullarında herhangi bir değişiklik olmaması durumunda GFB başvuru süreci uygulanmaksızın bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi kapsamında çevre izin ve lisans süreci yeniden başlatılır.

sanırım bu madde sizin sorunuzu cevaplıyor. çevre izni aşamasından başlayarak tekrar başvuru yapmak gerekir, benim anladığım kadarıyla

teşekkür ederim. İşin aslı Ambalaj beyanlarından kaynaklanıyor müdürlük beyan yapılan ambalaj miktarlarının yıllık toplamının Kapasite raporunda belirtilen üretim kapasitesini aşmaması gerektiğini söylüyor ve haklı, ancak sonuç itibariyle günümüzde Geri Dönüştürülebilir atıkların sürekli artmasından dolayı ister istemez alınan atık miktarında artma olacaktır. Ayrıca Kapasite raporunda belirtilen kapasite 1 vardiyaya göre yapılmış ve tahmini miktarlardır. Diyelim ki 3 vardiya çalışıyoruz ve kapasite yine verilenden daha fazla olacak değil mi? Demem o ki çevre izni yenilemeden bu artışın bir yolu yok mu ? sürekli kapasite değişimi olacaktır firma büyüdükçe.

Peki birşey danışmak istiyorum. Şimdi bizim kapasitemiz yenilendi ve 1/3 ten fazla artış oldu. Belediye ile sözleşmemizde var. Şimdi bu lisans işlemleri sürecine başladık peki bizim yrüyen işlerimizi nasıl etkileyecek yani lisansımız iptal olması yada farklı bir durum olur mu ?
Yani benim yapacağım işlem yeni kapasiteye göre lisans almak mı olacak sonrasında bu lisansı kullanacağım ?

(5) İşletmenin toplam üretim kapasite ve/veya yakma/anma ısıl gücü artışının 1/3 oranından az olması halleri de dâhil, işletmede yapılan ve dördüncü fıkra kapsamı dışında kalan diğer değişikliklerde ise çevre izin ve/veya lisans alma sürecinin yeniden başlatılıp başlatılmayacağı, izni veren yetkili merci tarafından ayrıca değerlendirilerek karara bağlanır.

@Şebnem Mahmude Ayzıt

bağlı bulunduğunuz il müdürlüğüyle bir görüşün bence. Yeni kapasiteye göre lisans almanız lazım normalde işte bende lisanslı firmamızın kapasitesini değiştirmeden önce başka bir yol varsa onu araştırıyordum. Özellikle TAT gibi tesiler o maddeden muaf olmalıdırlar diye düşünüyorum.