Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapasite nasıl belirlenir?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Merve Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince atık su arıtma tesisi kapasitesine göre girişe çıkışa debimetre takılması gerekiyor ancak bu kapasite nasıl belirlenir bilgisi olan var mı?
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Kapsite zaten belli değil mi.. Tesis hangi kapasiteye göre yapıldı. Gelen debiden daha fazla bi kapasiteye göredir. Sen şuan için tesise gelen debiyi mi soruyorsun. ??
   
 3. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Kapasite 600 m3/gün lük olarak yapıldı.Ancak 24 saat çalıştırılmıyor,12 saat çalıştırılıyor.Debimetre ve otomatik numune alma cihazı taktıracağızda.
  1-SKKY ne göre debisi 500 m3/gün üzerindeyse çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı,debi metre zorunlu, 200-500 m3/gün ise çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı taktırmak zorunda.
  2-İl Mahalli çevre kurulu kararına göre kapasite 50-500 m3/gün ise giriş ve çıkışa debi metre, 500 m3/gün den fazla ise girişe debimetre gerekli.
  Şimdi ben bu durumda neye göre belirleyeceğim 1 de debi ye göreyse 12 saat olarak alıp 300 m3/gün mü diyeceğim? 2 de kapasiteye göre alırsam 600 m3/gün mü diyeceğim.
  sonuçta tesis kapasitesi 600 m3/gün ise hergün tam kapasite çalıştırılmıyor sonuçta debiyi nasıl bulacağız ? :(
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Tasarımda 500 metreküpün üzerinde bir arıtma tesisi bulunan işletmenin bu durumda çıkışına mutlaka numune alma bacası, debi ölçer ve otomatik numune alma cihazı konulmalı mı ?
   
 5. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  MErve Hanım,

  İl Mahalli Çevre Kurulu Kararına göre hareket etmeniz gerekir ve kapasiteyi baz almalısınız.
   
 6. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Bu konuda tam bir bilgim yok ama tesis şuan için 300m³/gün de çalışıyor.. İlerde ya debi miktarı artarsa.. Çünkü tesİsler hep bu düşünce ile ileriye dönük yapılır yoksa bi süre sonra atıl hale gelir.. Bu sefer 300 m³/gün de göre koyacağınız debimetrelerde işe yaramaz hale gelebilir..

  SAYGILARIMLA
   
Kapasite nasıl belirlenir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kapasite Raporu

  İyi günler, Kapasite raporunun hazırlanabilmesi için, öncelikle yapılması gereken aşamalar nelerdir arkadaşlar_? yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim. kolay gelsin iyi çalışmalar.
 2. Kapasite sorunu

  Arkadaşlar merhaba , öncelikle yeni katıldım hepinize kolay gelsin diyorum. benim bir sorunum var bi maden firmasında işe girdim ve dosyalarını inceliyorum şimdilik. Proje tanıtım dosyalarında verilen üretim miktarları ile MİGEM'e gönderilen üretim raporları arasında büyük farklar var. Yani yıllık bi ocaktan 20.000 ton üretim olcak diye gösterilmiş fakat 70.000 ton üretilmiş ve devlet hakkı...
 3. Kapasite Raporu

  Merhaba, Kapasite raporu ile ilgili iki sorum olacaktı.Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 1- Tesis 2 sene önce hazırlattığı kapasite raporunda çalışma şeklini 8 saat olarak göstermiş ve o şekilde çalışıyormuş. Şu anda aynı sayıda personel ile 24 saat - 3 vardiya çalışıyor. Kapasitesinde herhangi bir değişim olması ve ya olmaması halinde kapasite raporunu yeniletmek gerekir mi? 24 çalışmak...
 4. Ön Kapasite Raporu

  Arkadaşlar, ön kapasite raporları bildiğim kadarıyla 1 yıl geçerli. Bu ön kapasite raporları ile geçici faaliyet belgesi başvurusunda bulunabilirmiyiz??
 5. GFB ve Kapasite Artışı..

  arkadaşlar danışmanlığını yaptığım bir hazır beton tesisi için GFB aldım. Ancak tesis yetkilileri kapasite artışı yapmak istiyor. Bu durumda Çevre İzin süreci tamamlanmadan ÇED almamız gerekecek ilk durumda başvuru yaptığımız evraklardan kapsite raporu ve ÇED belgesi değişmesi gerekmektedir.(mevcut başvuruda ÇED muafiyet yazısı yüklenmişti). Bu durumda ÇED belgesini aldıktan sonra Mevcut...