• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite Raporu Artış PLANI

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
Bir firmamız saç malzeme üretimi yapıyordu ve bununla ilgili ÇED kapsamdışı görüşü var. Şimdi buzdolabı üretimine başlayacak ve bununla ilgili de ÇED kapsamdışı görüşü alındı ayrı olarak. Yeni makineler gelmeye başladı. Şimdi buna bağlı olarak haliyle kapasitede artacak. Yeniden kapasite artışı olacağına dair de ayrı olarak bir ÇED görüşü mü almam gerekir? Yoksa şuanda almamız gereken belgeler yeterli mi?
Kapasite arttıktan sonra bildirirsek ceza yemez miyiz?

kapasite artığı zaman ÇED yapılması gerekiyor ise ceza yersin. Baştan görüşü alman gerekiyor. Eğer kapasite artığında yine ÇED kapsam dışı isen sıkıntı yok ceza yemezsin.

Benim kafamı karıştıran nokta şu; zaten ikisi için de ÇED Kapsamdışı yazısını aldık. Artı olarak kapasite artışı için de mi gerekiyor yani

Makinelerin şuan kurulmuş olması sıkıntı yaratır mı peki?

faaliyet konusuna kapsam dışı verildi ve sizde faaliyeti arttırıyor başka birsey yapmıyor iseniz kapsam dışı geçerlidir.
kapsam dışı yazınızda faaliyetiniz değilde , yaptığınız faaliyetin miktarı ÇED kapsamı dışında kalıyor ise , siz belirtilen miktarda artış yaptı iseniz, görüş sormanızda yarar var.

@DEMET AKMAN Şuan elimdeki yeni buzdolabı üretimi ile ilgili olarak, üretim için ÇED Kapsamdışı verilmiş

Birde dilekçede planlanan faaliyetle ilgili gerekli izinlerin alınması gerekiyor gibi bir cümle geçiyor

Şimdi bu firma önceden sadece saç işleme yapıyordu ve çevre izni kapsamı dışındaydı. benim buzdolabı faaliyeti için ayrı olarak bir Ek kapsamımı belirlemem gerekiyor? beni neler bekliyor

Ya benim kafam baya karıştı. şimdi bunlar saç üretirken bir de buzdolabı çıktı.e üretim baya artacak kapasite raporu 1/3 oranında artarsa ne olacak. kapsamdışıydı

@sagapoo
@sagapoo öncelikle sakin ol :) her üretim artışı Çevre İznine tabi diye bir durum yok. Burada önemli olan proses. Öncelikle buzdolabı üretimiyle ilgili iş akım şemasını iste veya oluştur. Hangi prosesler olacak. Boyama olacak mı? Yakıt kullanımı olacak mı? Isıl işlem olacak mı? vb. sorularla Çevre İznine tabi olabilir mi Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği EK 1 ve EK 2 Listelerinden kontrol et.