• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite Raporu (devlete ait tesis)

sima

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,
Devlete ait bir tesise geçici faaliyet belgesi başvurusunda bulunacağım. Tesis devlete ait olduğu için ATSO'ya üye olma zorunluluğu yoktur. İsterlerse üye olabiliyorlar, kapasite raporu isteyebiliyorlar. Bu durumda bir çok işlem yapılması gerekmektedir ve zaman almaktadır. Devlete ait olup ATSO'dan kapasite raporu almadan Geçici Faaliyet Belgesi'ne başvuru yapan var mıdır? Kapasite raporu yerine nasıl bir belge kullanılabilir?

Benim de danışmanlığını yaptığım bir devlet tesisi var. Sanayi-Ticaret odası ile görüştüm ve firmaya kapasite raporu veremeyeceklerini, onun yerine expertiz raporu verebileceklerini söylediler.

Ben de İl Çevre ile görüştüm, kapasite raporu yerine bu raporu kullanıcam.

benimde danışmanlığını yaptığım tesis var kapasite raporu için başvuru yapılmış bayağı zamandır sonuç yok, expertiz raporu kısa bir sürede alınıyormu?

@sima

Bağlı olduğunuz yerdeki ticaret odasına aşağıdaki yönetmeliğin ilgili maddesine dayanarak işletmenizin bu kapsama girmediğini anlatan bir dilekçe ile kapasite raporu düzenlenemez yazısı almanız yeterli olur diye düşünüyorum.
5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 5. maddesi 8. Fıkrasındaki sanayi tanımına uyan ve Oda Muamelat Yönetmeliği’nin 41. Maddesi 3. Fıkrası (Kapasite raporları; tezgah, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak hammadde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üreten işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ile yazılım üretenler için düzenlenir. Kanunun 5 inci maddesinin 8 inci fıkrası uyarınca sanayici sayılmayanlar için kapasite raporu düzenlenmez.) amir hükmü bulunmaktadır.

gerçi asfalt tesisi demişssiniz tam olarak ne iş yaptığınıza bağlı işleme,yada ürün içeriğinin değişikliği gibi yönetmelikte geçen işlemleri kapsıyorsa almalısınız elbetteki yada bağlı olduğunuz oda ekspertiz raporu düzenleyebilir, oda bir aydan uzun bir zaman alır.

@sima

ticaret odasından bununla ilgili kapasite raporu verilemez yazısı ve tesisin kapasitesini belirten bir ekspertiz raporu demişler (ama ben bunu hangi kurumun düzenlediğini bilmiyorum tam olarak ) yeterlidir.

bir firmanın iki kapasite raporu varsa ikisini de yükleyebiliyor muyuz sisteme daha önce gfb başvurusu yapmadım iki kapasite raporu da yuklenir mi

@CMNet Okuru
Allahım ya ne değişik memurlar var. biz 2 tane kap. rap yükledik bir sorun olmadı 3 tane olsaydı 3.nüde yüklerdim bunun ne sakıncası olabilir. size ekspertiz rap. düzenlettirmelerinin nedeni iki farklı kapasite raporumuydu.

@Yasemin Aslantürk
Hayır iki tane farklı rapor yoktu elimizde.Bir tane hazırladık makine mühendisimiz onayladı.Ancak MMO nın hazırlamsı gerekiyormuş.Bizde öyle yaptık.İllere göre farklılık gösteriyor uygulamalar bizim yaptığımız bence gereksiz bir uygulamaydı ama raconu İl çevre kesince birşey anlatamıyosunuz.

@CMNet Okuru
Ama Ali Bey bence ilmüd. haklı ;) sizin mak müh yetkili makam değil ki çevre yönetimgenel müd. tarafından yapılan eğitimin ders notlarında yetkili mak. üstünde baya durmuşlar.belge 003.jpg