• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite raporu

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
Merhaba arkadaşlar,

kapasite raporunu alırken sanayi odasından gelen yetkililer makine ekipman hakkında bilgi alıyor, daha sonra bir hesaplama ile kapasitenizi belirliyor. bu verilen kapasite makine ekipmanın %100 verimle çalıştığı var sayılarak veriliyor ama bu bizim o verimle çalıştığımızı göstermiyor, kapasite raporlarında verim yüzdesi belirtseler aslında bir faaliyet gerçek üretiminde eşik değer altında kalıyorsa çevre izninde muafiyet alınabilir. makine kapasitesine göre verilen kapasite raporu tam randımanlı çalıştırılmayacak durumda olan faaliyetlerde nasıl bir yol izlenmeli. sanayi odasından geldiklerinde makinenin gücünü gösteren kılavuz, broşür gibi evraklara da bakılıyor, bizim yapmamız gereken makine bu güçlere kadar çıkabilir ama biz bu miktarlarda bu verimle çalışıyoruz mu demeliyiz. hem Çed açısından hem çevre izni açısından aşmamamız gereken üretim değerleri var, ve memurlar kapasite raporlarını baz alarak değerlendirmelerini yapıyor. bu konularda yorumlarınızı alabilir miyim .
Çok sağ olun.

arkadaşlar merhaba,

daha öncede sormuşum fakat cevap alamamışım, herhangi bir tesisi olmayan sadece maden çıkaran (loder ve kepçe ile) maden ocaklarına kapasite raporu veriliyor mu, ya da muafiyet verilmesi daha mı doğru bir tutum oluyor?

sadece maden çıkarılan ocaklara kapasite raporu alan var mı? örnek olarak

Mermer ocaklarında kapasite raporu alanı görmüştüm ama kalker ocağı kum ocağında rastlamadım, kapasiteyi kanıtlamak için sevk fişlerini kullanmıştık.

@Mine ERARSLAN benim merak ettiğim, ocak hesabı yaparken iş makinelerinin yaptığı istihracı mı hesaplıyorlar. ya da kısacası maden ocaklarına kapasite raporu almak için ısrar etmek yerine, muafiyet talep etmek mi daha mantıklı. çünkü çevre izinlerinde kapasite raporu veya muafiyet belgesi diyor.

@sdagtekin Merhaba, aşağıdaki linkteki mevzuatları inceleyebilirsiniz.
Kapasite raporu
Uygulamada ise ocaklar için MİGEM'e sunulan raporları kullanabilirsiniz.
Firma bazında muafiyet yazısı gibi bir yazı düzenleyen/düzenleyebilen oda bulmak da zor.
Maden sahası için ekspertiz raporu alındığını görmedim, alınabiliyorsa o da çevre süreci kapsamında kullanılabilir.

İyi çalışmalar.

Kısaca kullanılan makine, cihazlar ve iş gücüyle alakalı diye biliyorum çok aşırı detaylı bir bilgiye sahip değilim ama elle üretim yapan, ürünlerini doğrudan tüketiciye satan işyerleri için kapasite raporu düzenlenmiyor, bu tür işletmeler için Ekspertiz Raporu verilmektedir. Ayrıca expertiz raporu yıllık (1 yıl geçerli) kapasite raporları ise 2 yıllık yani en azından benim danışmanlığını yaptığım sahalar için aldığım kapasite raporlarının süreleri 2 yıl.

aslında direk sanayi odasına da sorabilirsin. Kapasite raporunun aslı yaklaşık ne kadar üretim yapıyorsun hangi aletlerle yapıyorsun şeklinde bir belge ama sanayi odasına üyelik, varsa eski borcun ödenmesi ve kapasite raporu başvuru ücreti kısmı biraz pahalı tabi.

elinde herhangi bir maden ocağına (herhangi bir kırma eleme tesisi bulunmayan sadece delme patlatma yöntemi ile üretim ) alınmış kapasite raporu ya da ekspertiz raporu bulunan var ise paylaşabilir mi?.

Bahse konu tesislere kapasite raporu verilir, tesislerin özel belgeleri olduğundan paylaşım yapılması etik değildir. örneğini görmek isterseniz bulunduğunuz ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giderseniz yardımcı olacaklardır. iyi çalışmalar.

bahse konu tesislere kapasite raporu verilir dediğinize göre sizin görmüşlüğünüz var sanırım, içerisindeki şirket bilgilerinden ziyade hesaplama şekli ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

elimden geldiğince sansürlemeye çalıştım. bunun gibi çok rapor hazırlamıştır Sanayi Ticaret. hesaplamadaki 80 bence ekskavatör den geliyor sonrası malum , umarım işinize yaramıştır.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    49.7 KB · Görüntüleme: 85
  • Adsız.png2.png
    Adsız.png2.png
    46.6 KB · Görüntüleme: 85
elinize sağlık, çok teşekkürler. yalnız rapor bayağı ilginçmiş, direk beyan edilen üretim yazıya geçirilmiş. demek ki sanayi odalarında da şubeden şubeye farklı uygulamalar var. bu şekilde olan bazı maden ocaklarına muafiyet yazısı da veriliyor muş, bizde bir başvuru yaptık bakalım gelen cevap ne olacak. buradan sizinle paylaşırım.

@eyavuz merhaba az önce sanayi odasına yapmış olduğumuz kapasite raporu talep yazısına cevap geldi. cevapta üretimin topraktan iş makinası ile kazarak yapıldığından dolayı kapasite raporu düzenlenemeyeceği belirtildi. ben bu yazıyı kapasite raporu muafiyet yerine kullanacağım, umarım kullanabilirim.

O zaman o sanayi odası kum-çakıl ocaklarına da kapasite raporu vermiyor ?? Biraz mantıklı biraz mantıksız aslında. Bu durumda işletmeciler bütün çevre mevzuatlarında hesaplarına geldiği gibi hareket edecekler.. diye düşünüyorum.
Bence hiçbir veri yoksa bile ellerinde zerv tespiti yapıp, kullanılacak olan ( kepçe,kamyon vs ) ekipman sayısı ve tahmini faaliyet süresi gibi bir takım verilerle, yaklaşık ta olsa bir ekspertiz veya kapasite yazısı, işletmecilere verilmeli.

evet tartışmaya çok açık bir konu, ama benim çıkarımım kendi yönetmeliklerinden farklı anlamlar çıkarıyorlar demek ki. birde kapasite raporu verilebilecek faaliyetler listesi var o da ayrı bir mevzu madencilik yok gibi. listeyi ekledim.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Word Belgesi.docx
    29.2 KB · Görüntüleme: 46
arkadaşlar merhaba kapasite raporu yenilemek istiyoruz. denetime geldiklerinde üretim kapasitesinde cins özellik kısmında atık kağıt yazdığı için onu ambalaj atığı ve atık kağıt olarak düzeltmeniz lazım dediler. Hem Ambalaj atığı toplama ayırma lisansımız hem de Tat belgemiz var. Her ikisi icinde ayrı ayrı mı üretim kapasitelerini hesaplatmalıyım ?

Merhaba,
Kapasite raporunun çıkartılmasında ticaret odası tarafından istenilen belgeleri tamamladım.
Saha ziyaretleri sırasında benden ne tür bilgiler isterler?

Kapasite raporu için TSO adına ekspertiz gelir ve sadece makine ekipmanlara bakar. Makineler ile ilgili nasıl çalışır, kaç kişi makine başında durur, saatlik kapasite ne kadar vb. sorular sorar.

Eğer gelen ekspertiz makine ekipmanlara aşına ise büyük ihtimal selam verip makinalara bakacaktır.