Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapasite sorunu

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında until_forever tarafından paylaşıldı.

1. until_forever

until_forever CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba , öncelikle yeni katıldım hepinize kolay gelsin diyorum.
    benim bir sorunum var bi maden firmasında işe girdim ve dosyalarını inceliyorum şimdilik. Proje tanıtım dosyalarında verilen üretim miktarları ile MİGEM'e gönderilen üretim raporları arasında büyük farklar var. Yani yıllık bi ocaktan 20.000 ton üretim olcak diye gösterilmiş fakat 70.000 ton üretilmiş ve devlet hakkı ödenmiş.
    Üretilen gerçek rakamda proje beyanında gösterilen rakamda ÇED Gerekli kararına girmiyor.
    Bu durumda yeni bir PTD hazırlanıp Kapasite artışı için başvuru yapmak gerekirmi? ve bu durumda şirket cezai bir durumla karşı karşıya mı ?
    Şimdiden Teşekkür ederim

2. Erol Bölek

Erol Bölek CMNet Üyesi

ÇED görüşü alınmadan yaklaşık 3.5 kat kapasite artışı olmuş. (kapasite raporu yada yerine geçen belgedeki rakamı aşıyor ise)
    Şirket iyi niyetini belli edip İl Çevre ile irtibata geçerse ceza yemez. Fakat görmezden gelirse ceza yer. (Aslında cezalık bir durumu var ama şu anki geçiş süreci nedeniyle öncelikle niyete ve uygulamaya bakılıyor)
    Öncelikle telefonla/yüzyüze İl Çevre ile görüşüp durumu belirtin, ve gereğini yapmak istediğinizi belirtin. İl Çevre size yeni bir PTD hazırlayıp başvurun diyecektir. Ona göre gereğini yaparsınız.

Sizinle aynı durumdaki bir firma 12000TL bir ceza yemişti ama diğer çevresel durumları da iyi değildi.

3. until_forever

until_forever CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim erol bey sagolun

Kapasite sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kapasite Raporu

İyi günler, Kapasite raporunun hazırlanabilmesi için, öncelikle yapılması gereken aşamalar nelerdir arkadaşlar_? yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim. kolay gelsin iyi çalışmalar.
  2. Kapasite Raporu

Merhaba, Kapasite raporu ile ilgili iki sorum olacaktı.Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 1- Tesis 2 sene önce hazırlattığı kapasite raporunda çalışma şeklini 8 saat olarak göstermiş ve o şekilde çalışıyormuş. Şu anda aynı sayıda personel ile 24 saat - 3 vardiya çalışıyor. Kapasitesinde herhangi bir değişim olması ve ya olmaması halinde kapasite raporunu yeniletmek gerekir mi? 24 çalışmak...
  3. Ön Kapasite Raporu

Arkadaşlar, ön kapasite raporları bildiğim kadarıyla 1 yıl geçerli. Bu ön kapasite raporları ile geçici faaliyet belgesi başvurusunda bulunabilirmiyiz??
  4. GFB ve Kapasite Artışı..

arkadaşlar danışmanlığını yaptığım bir hazır beton tesisi için GFB aldım. Ancak tesis yetkilileri kapasite artışı yapmak istiyor. Bu durumda Çevre İzin süreci tamamlanmadan ÇED almamız gerekecek ilk durumda başvuru yaptığımız evraklardan kapsite raporu ve ÇED belgesi değişmesi gerekmektedir.(mevcut başvuruda ÇED muafiyet yazısı yüklenmişti). Bu durumda ÇED belgesini aldıktan sonra Mevcut...
  5. Kapasite raporu

plastik geri dönüşüm lisansı alacağız. bunun için firmanın kapasite raporuna ihtiyacım var. daha önceden alınmamış. nasıl bir yol izlemem gerekiyor?