Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Emre Özer tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Merhabalar; yaklaşık günde 1000 m3/gün atıksuyu oluşan çinko,krom,nikelaj kaplama yapan tesise ön arıtma kurdurmak istiyoruz.Bununla ilgili tesise yapılması planlanan ön arıtma ya da paket arıtma tesisi için ne gibi önerileriniz olabilir ?
   
 2. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Ağır metaller yüksek pH'larda çözünür halde bulunmaz çökelme eğiliminde olurlar.Suyun pH'ını yükseltecek bir nötralizasyon ünitesi kurulması gerekli.Duruma göre ızgara+kum tutucu başa,nötralizasyon ve çökeltme için hızlı ve yavaş karıştırma havuzu+çökeltim havuzu.Hızlı karıştırma havuzunda sülfür bileşikleri yada kuvvetli alkaliler ilave ederek ağır metalleri katı forma dönüştürür,yavaş karıştırma havuzunda çökelmeyi kolaylaştırmak için polielektrolit ilave eder ve çökeltim havuzunda çökeltirsiniz.Arzu ederseniz çökeltim havuzundan uzaklaştırdığınız ağır metal içeren çamuru,pH'ını yükselterek geri kazanabilirsiniz.
   
  Emre Özer bunu beğendi.
 3. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Atıksuyunuzda krom + 6 bulunuyorsa krom +3 e dönüştürerek çöktürme uygulanması gerekir.Bunun için düşük pH ta sodyummetabisülfit dozlamalısınız.
   
  Emre Özer bunu beğendi.
 4. Ayşegül Yılmaz

  Ayşegül Yılmaz CMNet Üyesi

  Emre Bey , kaplamadan kaynaklı oluşacak 1000 m3/gün lük atıksu hem miktar olarak hem de içerisinde ağır metalleri ihtiva edeceği için önem arz eden bir atıksudur. Özellikle tasarım aşamasında konu çok ciddi ele alınmalıdır ki işletme aşamasında çıkabilecek problemlerin önüne şimdiden geçilebilsin. Zaten tasarımın hatalı olması durumu işletme aşamasında başınızı ağrıtır. Bu yüzden arıtma tesisinin tasarımı , arıtmada kullanılacak kimyasalların seçimi ve bunların uygun şekilde kullanımı tesisten çıkacak suyun istenen deşarj kriterlerini sağlayıp sağlamamasında önemli rol oynayacaktır. Size naçizane tavsiyem bu işi iyi bilen , kaplama arıtması konusunda referansları olan ve bu işi birçok kez yapmış arıtma firmalarıyla irtibata geçmenizdir. Ayrıca anlaştığınız firmayla yapacağınız sözleşmeye çıkış suyu deşarj kriterlerinin sağlanacağı ve tesisin bu şekilde tarafınıza teslim edileceğine dair bir madde eklemenizi öneririm.
   
  Emre Özer ve Gülfem Polat bunu beğendi.
 5. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Teşekür ettim Ayşegül Hanım söylediklerinizi dikkate alacağım.
   
Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 2. jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi akın şeması

  bir jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi iş akım şeması bulmam gerekiyor tıkandım saatlerdir, elinde olan veya bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
 3. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

  Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.
 4. Aritma tesisi

  Merhaba Arkadaşlar, danışmanlığını yaptığım bir firma fabrika içinde arıtma tesisi kurmayı düşünüyorlar. Bunun için Çed yazısı falan gerekiyor mu ? Ayrıca yazı alınması için sınır debi ne kadar olmalı ?