• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kaplıca suyu analizi

Merve Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar kaplıca için çevre iznine başvurmam gerekiyor.bunun içinde çaya deşarj ettiğimiz suyun analizini yaptırmam lazım.kanalizasyon suları şebekeye gidiyor.diğer kaplıca sularının analizini skky nde hangi tabloya göre yaptırmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim.

TABLO 21: EVSEL NİTELİKLİ ATIK SULARIN ALICI ORTAMA DEŞARJ STANDARTLARI

Tablo 21.1: Sektör: Evsel Nitelikli Atıksular*

(Sınıf 1: Kirlilik Yükü Ham BOİ Olarak 5-120 Kg/Gün Arasında, Nüfus =84- 2000)

bende daha önce yapılan tezin birinde evsel nitelikli olarak değerlendirilmiş gördüm ama mineralli su sonuçta.bor,arsenik vs den sorun çıkıyor.sadece akm ,boi,koi ölçümü yaptırmak yeterli mi bu durumda

bence yapılması gerekir ama yönetmelik bu şekilde.

sonuçta kaplıca suyu sıcak da olacaktır. sıcaklık da alıcı ortam konforunu değiştireceği için bir değerlendirilmesi gereken bir parametre olmalı.

best practice olarak atıksudaki anyon, katyon ve metaller arıtılmalı, sıcaklık da kabul edilebilir bir seviyeye indirilmeli ama çevre mevzuatımız bu şekilde dediğim gibi. burada değerlendirmeniz gereken şey yasal uyumluluk mu yoksa en iyiyi yapmak mı...

şirket benim olsa en iyiyi yapmaya çalışırdım fakat hesap vereceğimiz insanlar olunca yasal uyumlulukla sınırlı kalıyoruz malesef.teşekkür ederim