Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaplıca suyu analizi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Merve Yeşil tarafından paylaşıldı.

1. Merve Yeşil

Merve Yeşil CMNet Üyesi

arkadaşlar kaplıca için çevre iznine başvurmam gerekiyor.bunun içinde çaya deşarj ettiğimiz suyun analizini yaptırmam lazım.kanalizasyon suları şebekeye gidiyor.diğer kaplıca sularının analizini skky nde hangi tabloya göre yaptırmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim.

2. putperest

putperest CMNet Üyesi

TABLO 21: EVSEL NİTELİKLİ ATIK SULARIN ALICI ORTAMA DEŞARJ STANDARTLARI

Tablo 21.1: Sektör: Evsel Nitelikli Atıksular*

(Sınıf 1: Kirlilik Yükü Ham BOİ Olarak 5-120 Kg/Gün Arasında, Nüfus =84- 2000)

3. Merve Yeşil

Merve Yeşil CMNet Üyesi

bende daha önce yapılan tezin birinde evsel nitelikli olarak değerlendirilmiş gördüm ama mineralli su sonuçta.bor,arsenik vs den sorun çıkıyor.sadece akm ,boi,koi ölçümü yaptırmak yeterli mi bu durumda

4. putperest

putperest CMNet Üyesi

bence yapılması gerekir ama yönetmelik bu şekilde.

sonuçta kaplıca suyu sıcak da olacaktır. sıcaklık da alıcı ortam konforunu değiştireceği için bir değerlendirilmesi gereken bir parametre olmalı.

best practice olarak atıksudaki anyon, katyon ve metaller arıtılmalı, sıcaklık da kabul edilebilir bir seviyeye indirilmeli ama çevre mevzuatımız bu şekilde dediğim gibi. burada değerlendirmeniz gereken şey yasal uyumluluk mu yoksa en iyiyi yapmak mı...

5. Merve Yeşil

Merve Yeşil CMNet Üyesi

şirket benim olsa en iyiyi yapmaya çalışırdım fakat hesap vereceğimiz insanlar olunca yasal uyumlulukla sınırlı kalıyoruz malesef.teşekkür ederim

Kaplıca suyu analizi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Klima suyu analizi nerede yapılır?

haberlerde klimanın L. Pneumophilia adlı bakterinin zatürreye neden olduğu vardı bunu biliyordum zaten ama biri yorumlarda klimanın suyunu nerede tahlil ettirebiliriz demiş böyle birşey yapılabiliyor mu ? yapılıyorsa nereye başvurulmalı, ücretli midir?
  2. yer altı suyu analizi

Merhabalar, Yer altı suyu analiz sonuçları hangi yönetmeliğe göre değerlendiriliyor ? Su kirliliği yönetmeliğine baktım ancak laboratuvarda analizi yapılan parametreleri bu yönetmelikte bulamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.
  3. Çevre boyutları ve risk analizi prosedürü ve risk analizi formu

Merhaba..Ben çelik konstrüksiyon imalat ve montaj firmasında çalışıyorum..Bu sektörle ilgili çevre boyutları risk analizi formu ve prosedür örneğine ihtiyacım var..Bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim..
  4. Kullanım suyu analizi ?

Merhaba arkadaşlar işletmemize giren kullanım suyumuzun analizini yaptırmak istiyoruz çıkan endüstriyel atıksuyumuz ile değerlerini karşılaştırmak istiyoruz işletmemize gelen kullanım suyumuzun analizini yaptırırken hangi değerleri istemem gerekir acaba?
  5. Kaplıca

Kaplıaca da çalışan sayısı 30 fakat kaplıcaya günlük 250 - 300 kişi giriş çıkış yapmaktadır. Bu durumda böyle bir tesise atık su arıtma tesisi gereklimidir.