Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapsam belirleme

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Orhan_Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Orhan_Yılmaz

Orhan_Yılmaz CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar;
    Radyatör ve Havlupan üretimi yapan firmalar hangi kapsamda değerlendiriliyor? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

2. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

kaplama vardır prosesinizde kaplamadan girersiniz.

3. sunayersever

sunayersever CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar
    Yataksız tıp merkezleri kapsama giriyorlar mı? Teşekkürler...

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

çevre izni olarak mı?

5. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Arkadaşlar, danışmanlığını yeni aldığım bir tesiste bulunan makinelerin üretim kapasiteleri çok yüksek. Ancak tesisin maddi koşullar doğrultusunda makineleri tam kapasite kullanabilecekleri bir güçleri yok. Buna bağlı olarak yıllık maksimum üretim kapasiteleri, makinelerin tam kapasite çalışması durumunda üretilebilecek ürün miktarından çok düşük.
    Bu durumda ÇKAGİLHY kapsamında değerlendirmeye alındığında tesisin üretim kapasitesine mi bakılır, yoksa makinelerin maksimum üretebileceği kapasiteye mi bakılır?

6. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

kapasite raporunda yazana göre bakmak gerekir bence

Tuğçe Özcan bunu beğendi.
  7. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Kapasite raporunda makine kapasiteleri yüksek ancak üretilen ürün miktarı düşük. Yani her ikisi de kapasite raporu rakamlarına göre. Hangisi dikkate alınacak.

8. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Maalesef kapasite raporunuzdaki üretim miktarını dikkate almak zorundasınız.

9. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

kapasite raporunda geçen üretilen ürün miktarları düşük değil mi?

10. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Aynen Tuğçe Hanım. Zaten üretebildiğimiz rakam yazıyor. Ancak makine kapasitelerinin yüksek olması sebebiyle derler mi ki; sizin bunun üzerinde bir üretime çıkabilme durumunuz söz konusu diye?

11. Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

Açıkçası benimde kafam karıştı şimdi ama bana mantıklı gelen üretimi almanız nihayetinde kapasite raporunda geçen değerler onlarda ve makinelerin kapasiteleri çoğu zaman üretim kapasitesinden fazla oluyor zaten:kötü:

Pınar Özgen bunu beğendi.
  12. Sordan X14

Sordan X14 CMNet Üyesi

madem kullanmayacaklar ya da kullanmayı planlamıyorlar almasınlar o makinaları, bir reklam var beni yeme kekimi ye diye, haklı olabilirsiniz ama o zaman bugün kullanmıyorum diyerek günlük 150ton kapasiteli makina alayım ama bana çed gerekli değildir kararı versinler niye bugün kullanmıyorum :))

13. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

yeni bir kapasite raporu düzenletin kapasiteyi düşük tutun, eğer çevre izni almak istemiyorsanız.

Sordan X14 bunu beğendi.
  14. M. Cahit

M. Cahit CMNet Üyesi

İçerdeki Makina nın Kapasitesi ne olursa olsun, Sizin için Kriter Kapasite Raporunda yazan olacaktır.

Kapasite Raporu içerdeki makinanın kurulu gücüne göre çıkmaması Sanayi Odası nın yaptıgı yanlıştır.
    Birileri bu işi yanlış yapmış olsa bile içerdeki gerçek kapasite 1.000 Ton - Ancak şuanki halini yazarak 10 Ton mu yazmışlar.

SİZİN İÇİN KRİTER 10 TON :)

15. Eylül Terzi

Eylül Terzi CMNet Üyesi

Tesisiniz için ÇKAGİLHY kapsamında değerlendirmeye alındığında kapasite raporunda üretim ne kadar ise o dikkate alınır. Kapasitenizin raporda yazandan aşağı olmasının hiçbir önemi yoktur. İl Müdürlüğü makinenin tam kapasiteli çalışma durumunda yapacağı üretimi dikkate alır.

16. Nefize Yıldız

Nefize Yıldız CMNet Üyesi

Merhaba;

Kapasite raporunda üretim miktarını ve kullanılan hammadde miktarları göz önünde bulundurulmaktadır. Yani Tablo 2 ve tablo 4 de ki verileri ve tesisinin proses de kullandığı ısıl güç değerlendirmeye alınarak çevre izin kapsamında mı değil mi karar verilir..

Pınar Özgen bunu beğendi.
Kapsam belirleme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çalişma Alanı Belirleme ?

Kendi içinde birçok dala ayrılan Mühendisliğimizde, alttan yetişicek olan biz öğrenciler için, Forumlarda,mesajlarda Önerilen belirli konulara şimdiden yönelinmesi şeklinde, Tehlikeli atık kontrolunden, Çed ' e kadar geniş yelpazeye sahip, mesleğimizde hangi alanlara yönelmemizi önerirsiniz? Çevre görevlisi mevzusu almış başını gitmekte Ama ben İleride Çed raporu üzerine çalışmayı...
  2. Çed kapsam dışı?

yapı kimyasalları üreten bir firmayız çed konusunda kapsam dışı raporu alabilirmiyiz. başvurumuzu nasıl yapabiliriz.
  3. Acil! Atık Kodunu Belirleme

Arkadaşlar alüminyum enjeksiyon döküm işi yapmaktayız. Ergitme ocaklarımızın temizlenme sırasında ve ergimiş alüminyumun gaz alma işleminden sonra cüruflar oluşmaktadır. Bu cüruflar elenerek kullanılabilen alüminyumlar tekrardan ocakta ergitiliyor. Geriye kalan toz şeklindeki cürufları hangi atık kodu altında tesisten çıkartmalıyım karar veremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  4. Çed kapsam dışı

Bir tesisimiz için ÇED Kapsam Dışı yazısı almam gerekiyor.. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir. yrdım edebilirmisiniz