• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapsam belirleme

Orhan_Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Arkadaşlar;
Radyatör ve Havlupan üretimi yapan firmalar hangi kapsamda değerlendiriliyor? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Arkadaşlar, danışmanlığını yeni aldığım bir tesiste bulunan makinelerin üretim kapasiteleri çok yüksek. Ancak tesisin maddi koşullar doğrultusunda makineleri tam kapasite kullanabilecekleri bir güçleri yok. Buna bağlı olarak yıllık maksimum üretim kapasiteleri, makinelerin tam kapasite çalışması durumunda üretilebilecek ürün miktarından çok düşük.
Bu durumda ÇKAGİLHY kapsamında değerlendirmeye alındığında tesisin üretim kapasitesine mi bakılır, yoksa makinelerin maksimum üretebileceği kapasiteye mi bakılır?

Kapasite raporunda makine kapasiteleri yüksek ancak üretilen ürün miktarı düşük. Yani her ikisi de kapasite raporu rakamlarına göre. Hangisi dikkate alınacak.

@Tuğçe Özcan
Aynen Tuğçe Hanım. Zaten üretebildiğimiz rakam yazıyor. Ancak makine kapasitelerinin yüksek olması sebebiyle derler mi ki; sizin bunun üzerinde bir üretime çıkabilme durumunuz söz konusu diye?

@Pınar Özgen
Açıkçası benimde kafam karıştı şimdi ama bana mantıklı gelen üretimi almanız nihayetinde kapasite raporunda geçen değerler onlarda ve makinelerin kapasiteleri çoğu zaman üretim kapasitesinden fazla oluyor zaten:kötü:

@Pınar Özgen
madem kullanmayacaklar ya da kullanmayı planlamıyorlar almasınlar o makinaları, bir reklam var beni yeme kekimi ye diye, haklı olabilirsiniz ama o zaman bugün kullanmıyorum diyerek günlük 150ton kapasiteli makina alayım ama bana çed gerekli değildir kararı versinler niye bugün kullanmıyorum :))

yeni bir kapasite raporu düzenletin kapasiteyi düşük tutun, eğer çevre izni almak istemiyorsanız.

İçerdeki Makina nın Kapasitesi ne olursa olsun, Sizin için Kriter Kapasite Raporunda yazan olacaktır.

Kapasite Raporu içerdeki makinanın kurulu gücüne göre çıkmaması Sanayi Odası nın yaptıgı yanlıştır.
Birileri bu işi yanlış yapmış olsa bile içerdeki gerçek kapasite 1.000 Ton - Ancak şuanki halini yazarak 10 Ton mu yazmışlar.

SİZİN İÇİN KRİTER 10 TON :)

@Pınar Özgen
Tesisiniz için ÇKAGİLHY kapsamında değerlendirmeye alındığında kapasite raporunda üretim ne kadar ise o dikkate alınır. Kapasitenizin raporda yazandan aşağı olmasının hiçbir önemi yoktur. İl Müdürlüğü makinenin tam kapasiteli çalışma durumunda yapacağı üretimi dikkate alır.

@Pınar Özgen

Merhaba;

Kapasite raporunda üretim miktarını ve kullanılan hammadde miktarları göz önünde bulundurulmaktadır. Yani Tablo 2 ve tablo 4 de ki verileri ve tesisinin proses de kullandığı ısıl güç değerlendirmeye alınarak çevre izin kapsamında mı değil mi karar verilir..