Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon ayak izi tezi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Aydanur Akman tarafından paylaşıldı.

1. Aydanur Akman

Aydanur Akman CMNet Üyesi

Merhaba tekrar,
    Bitirme tezim için seçtiğim "Karbon Ayak İzi" çalışmam için takıldığım noktalar var. Sera gazı hesaplaması için kullanılan çeşitli standartlar mevcut anladığım kadarıyla. Bunlar ; GHG Protocol, IPCC Rehberleri ve ISO 14067-1 gibi standartlar. Aramama rağmen bunlardan hiçbirine ulaşamıyorum. Yani ayrıntılı bir şekilde adım adım yapılması gerekenleri içeren bir belge lazım ve zamanım çok kısıtlı. Eğer bu konu hakkında yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

2. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

Bunu zaten internette aramayla bulamazsınız bu dökümanlar ancak bu eğitimi almış kişilerde bulunur.

3. Aydanur Akman

Bu konuyla ilgili (ayrıntılı olarak anlatan) sadece iki adet yüksek lisans tezi var. Öyle gördüğüm için onların bunlardan yararlanarak yazıldığını düşündüm. O zaman bu uygulamayı tam olarak anlayamadan yapıcam sanırım :/

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Eğitime git, hem dökümana sahip ol hemde tezin ve geleceğin için bilgiye. Çok faydasını göreceğine eminim.

5. Aydanur Akman

Eğitimler ne kadar sürüyor ki ? Benim bu tezi 31 Mayıs'a kadar yetiştirmem gerek. Ayrıca o eğitimlerin fiyatları da yüksek oluyor. Çok saçma geldi bana bu şekilde olması. Bir insanın o işi yapabilmesi için belgeye ihtiyaç duyması hadi para kazanmak adına bir kapı olabilirdi. Ama o iş hakkında bir fikir bile edinemiyorsak ne anladık bu işten.

6. Fatma Sena

Fatma Sena CMNet Üyesi

31 mayıs'a yetişir mi bilmiyorum ama 29 mayısta ilgilendiğiniz konu ile ilgili olarak eğitim veriliyor. Belki yardımcı olur.

http://www.cicert.com.tr/index.php/...14064-1-standardi-genel-bilgilendirme-egitimi"

Aydanur Akman ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  7. Şener Şeker

Şener Şeker CMNet Üyesi

Ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama benim tasarım konumda karbon sertifikası ve karbon ayak izi idi. Dosyayı yükledim umarım işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

mrvbyzt, Aydanur Akman ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  8. Aydanur Akman

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Nasıl yapacağım şekillendi az çok. Zaten o kadar ayrıntıya gerek yokmuş :)

Fatma Sena bunu beğendi.
  9. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

http://www.ipcc-nggip.iges.or.jp/public/2006gl/index.html

bu adresten IPCC direktiflerini bulabilirsin. çalıştığım firmada kuruluş ve ürün karbon ayakizi hesaplamalarını yaptım bir danışman yardımıyla. yardımcı olabilirsem çok mutlu olurum.

Sen tam olarak neye takıldığını söylersen daha net yardımcı olabilirim. Zaten cevap vermek için biraz geç kalmışım :/

10. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Merhaba. Tezini teslim etmişsindir diye düşünüyorum. Umarım iyi sonuçlanmıştır. Rica etsem bizlerle de paylaşabilir misin? Danışmanlığını yaptığım tesiste karbon ayak izi hakkında bir çalışma yapmam isteniyor. Fakat senin de bahsettiğin gibi çok geniş bir bilgiye ulaşamıyorum.

Özge Uluğ, mrvbyzt ve Erkan Karakaya bunu beğendi.
Karbon ayak izi tezi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izimizi siliyoruz

Sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izimizi siliyoruz
  2. Su Ayak İzi

Günümüzde insanlar içme, yemek pişirme, yıkama ve temizlik için, ve daha fazla olarak yemek, kağıt, pamuklu giyecekleri üretmek için çok fazla miktarda su tüketmektedir. Su Ayak İzi tüketici ve üreticilerin doğrudan ve dolaylı olarak su sarfiyatını birlikte değerlendiren su tüketimi için bir göstergedir. Bir bireyin, toplumun veya iş kolunun su ayak izi; bireyin veya toplumun tükettiği...
  3. Lisans tezi

Merhaba çevre müh. 4. sınıf öğrencisiyim bitirme tezi konu seçimim için önerilerinizi söyleyebilir misiniz?
  4. Karbon Ayak İzi Hesabı Uygulama Eğitimi

Sayın Yetkili; UENCO A.Ş. Sürdürülebilirlik Eğitimleri kapsamında; 26-27 Mart 2012 tarihlerinde; Titanic Hotel/ Kartal'da ISO 14064-KISIM 1. SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTERİ VE KARBON AYAKİZİ HESABI UYGULAMALI EĞİTİMİ düzenlenecektir. Eğitim kapsamında ilk gün teorik eğitim verilecek olup; 2.gün bir örnek üzerinden gidilerek kaynakların belirlenmesi, algoritmenın oluşturulması ve hesaplama ve...
  5. Dünyanın en hafif ayak koruyucusu

Tiger Grip Ayak Koruyucu Ziyaretçiler ve kısa süreli kullanımlar için özel olarak dizayn edilmiş, çelikten % 50 daha hafif ve çelik kadar üstün koruma sunan ALÜMİNYUM/TİTANYUM alaşımlı burun koruyucuya sahip bir üründür. CE EN 12568 uyarınca 200 Joule basınca ve max 1.500 daN yüke karşı dayanıklıdır.