Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon salınımı

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Aynı kömürü sanayide kullanmakla ortaya çıkan karbon salınımı ile elektirk sanralinde kullanılmakla ortaya çıkan karbon salınımı arasında fark var mıdır?
   
 2. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  eğer santralde bacı gazı arıtma sistemi varsa (desülfürizasyon v.b.) karbon salımı yakılan kömürün birimine göre daha farklıdır. ama santralde yakllına miktar sanayide yakılan miktardan çok daha fazla olduğu için toplamda santralden daha çok karbon salınmı yapılmıştır. bu arada atmosfere salınan her gazın bir eşdeğer karbon oranı vardır. olaya sadece dumanın için deki karbon olarak bakmamak lazım, örneğin kükürtdioksit salınımı çok fazla olur termik santrallerde bunu gidermek için birçok termik santralde desülfürizasyon yöntemi kullanılır kömürü kireç taşı ile yakarak dumanın içindeki kükrdü bu sistemler alırlar.
  ayrıca şunuda belirtmekte fayda var. sanayide yakılan kömürün kalite değeri ile (kalorisi) termik santralde yakılan kömürün kalite değeri arasında fark vardır. termik santrallerde linyit kömürü kullanılır ve ülkemizdeki linyiy kömürleri çok kaliteli değildir. termikte ortalama 2500-3500 kalori kömür yakılır (her santaralin tasarımına göre farklılık gösterebilir.) sanayide daha çok toz, fındık gibi kömür kullanılmaktadır. bu kömürün kalitesi eleme işleminden geçtiği için 5000 kalori civarındadır. buda doğal olarak atmosfere yayılan gazda farklılıklar yaratacaktır.
  yani kısacası 1 ton kömür yakıldığında termik santralden sanayiye göre daha az emisyon yayaılır. ancak tek bir ünitesi olan termik santral (160 MW) günden yaklaşık 5000 ton kömür yaktığını düşünürsek toplamda sanayiden daha fazla miktarda emisyon yaymaktadır.
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim adem bey
   
 4. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  rica ederim. ayrıca türkiyenin en modern termik santrali olduğu söylenen çan 18 mart termik santralinde bacagazı arıtma sistemi desülfürizasyon sistemi yakma sistemi hakkında internette araştırma yapabilrisiniz. bununla ilgili videolar dökümanlar var. size daha aydınlatıcı bilgi verir.
   
Karbon salınımı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. toplam organik karbon

  toc parametresi hakkında bilgi alabilirmiyim.suda fazla olursa az olursa ne olur?dezenfeksiyonla(klorlama)ile arasındaki ilişki nedir?tesekkur ederim
 2. Karbon ayakizi

  arkadaşlar merhabai kurumsal karbon ayak izinin hesaplanması ile ilgili dökümanı olan var mı acaba?
 3. "Karbon" yakalayacaklar

  [SIZE=16px]Norveç'te "karbon yakalama testi" merkezi açıldı... [FONT=Verdana]Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg Nogstad'daki karbon yakalama testi merkezini resmi olarak açarken oldukça heyecanlıydı. [FONT=Verdana]Başbakan ''Bugün burada dünyanın en büyük ve gelişmiş karbon yakalama laboratuvarını açıyoruz. Bu özel laboratuvarda günümüzün en önemli sorunlarından birini çözmeye...
 4. Karbon ayak izi tezi

  Merhaba tekrar, Bitirme tezim için seçtiğim "Karbon Ayak İzi" çalışmam için takıldığım noktalar var. Sera gazı hesaplaması için kullanılan çeşitli standartlar mevcut anladığım kadarıyla. Bunlar ; GHG Protocol, IPCC Rehberleri ve ISO 14067-1 gibi standartlar. Aramama rağmen bunlardan hiçbirine ulaşamıyorum. Yani ayrıntılı bir şekilde adım adım yapılması gerekenleri içeren bir...
 5. Karbon ayakizi

  konuyla ilgili kısa ve öğretici sunumumu paylaşmaktayım umarım faydalı olur..;):)