Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karışık endüstriyel atık suların alıcı ortama deşarj standartlarına uygun olarak deşarj izin belgesi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Erkan Karakaya tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar;


  Arkadaşlar bir konuda kafam karıştı, sizin fikirlerinize ihtiyacım var, Öncelik çalıştığım firma Atık solvent ve atık yağ geri kazanımı yapan bir firma, 2008 yılında Deşarj izin belgesi almış bulunmaktadır.Skky 37. maddesine göre "Karışık Endüstriye atıksuların alıcı ortama deşarj standartları"na göre.

  ÇKAGİLHY'ince Linsalarını birleştirmek için müdürlüğü uygunluk yazısı almak için başvurduk ve yazımızı aldık fakat yazıda şu yazmaktadır deşarj ile ilgili olarak . "İşletmede evsel atıksuların foseptikte biriktirildiği,ancak proses atık suların kimyasal atıksu arıtma tesisinde arıtılarak alıcı ortama deşarj edilmesi ve proses atıksuların tehlikeli maddelerin su ve çevresinde neden olduğu kirliliğin kontrolü yönetmeliği Ek-1 ve Ek-2 sinde yeralan maddelerin içermesi nedeniyle çevre izninin atıksu desarjı ile tehlikeli madde atıksu deşarjı konusunda kapsamda kaldığı tespit edilmiştir.

  Danışman firmamız almış olduğumuz il müdürlüğü uygun yazısı ve firmanın daha once bulunan deşarj izin belgesi ile gfb icin basvurmustur bu konuda bizim için bir problem teşkil eder mi deşarj izini konusunda ... Teşekkürler.
   
 2. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  sayın erkan bey :müdürlüğün yazmış olduğu ,Ek-1 ve Ek-2 sindeki maddelere göre .kimyasal arıtma yapılması zorunlu,bazı il müdürlüklerinden bu tip almış olduğunuz -uygundur- yazısı verebiliyorlar,.....neye göre????....bilmiyorum ..
  Ama size sıkıntı olur.kimyasal arıtma yapılması şart. selamlar..
   
 3. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  Ahmet Bey teşekkür ederim, Biz zaten firma olarak kimyasal arıtma yaptığımız için skky tablo 19 . deşarj izini aldık, benim anlamadığım il müdürlüğü uygunluk yazısında neden Tehlikeli maddelerin su ve çevresinde nedn old.kon.yont. ek-1ve ek-2 sinde yeralan maddeleri içermesi nedeniyle çevre izinin atıksu deşarjı tehlikeli maddde atıksu deşarjı konusunda kapsamda kaldığı tespit edilmiştir gibi bir ibare kullanılması.beni terettüdte bırakıyor .
   
 4. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  üzerinden zaman geçmiş ama Erkan bey, Tehlikeli maddelerin su ve çevresinde nedn old.kon.yont - su kirliliği kont yönt göre ne fark içeriyor tam farkı nedir?
   
 5. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  Merhaba,


  tehlikeli mad. su çevresinde yönetmelik gereği siz belirlemiş olduğunuz parametrelerden analiz yaptırıyorsunuz, diğerinde ise standart tabloya göre analiz yaptırıyorsunuz.

  Ayrıca bazen parametreleri il müdürlüğüde belirleye biliyor. Belirlenen parametreler kirletici etkisi yüksek olan parametreler seçiliyor.
   
 6. mtıngır

  mtıngır CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;
  Çorlu bölgesinde danışmanlığını yaptığım bir işletmenin endüstriyel nitelikli atıksuları kocaelindeki mass arıtma tesisine vidanjör ile gönderilmekteydi. Fakat il müdürlüğü uygunluk dilekçemize evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve çevre izni bulunan bir atıksu alt yapı yönetimi ile sözleşme imzalanması gerektiği ile ilgili eksiklik geldi. Bu eksikliğin yasal dayanağı ne olabilir. daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan oldu mu?
   
Karışık endüstriyel atık suların alıcı ortama deşarj standartlarına uygun olarak deşarj izin belgesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Karışık endüstriyel atık su arıtım tesisi fosfat giderimi

  Merhaba karışık endüstriyel atık su arıtımının yapıldığı bir organize sanayi bölgesinde staj yapıyorum.Tablo19 a göre toplamfosfat değerinin 1 in altında olması gerekiyor.Ben toplam fosfat değeri 1 in altında olduğunda poli aluminyum klorür %de kaçlık konsantrasyonla vermemiz gerektiğini ve değer 1 in üstünde çıktığında poli alüminyum klorürü nasıl ayarlayacağımı öğrenmek istiyorum.
 2. Deşarj izin/muafiyet görüşü hk. (Hastane)

  Çalıştığım hastanenin desarj izin kapsamında olmadığına dair görüş almak için İSKİ'yi aradım, kendilerinin sadece endüstriler Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı verdiklerini ancak hastanelere bunu vermediklerini ve İl Çevre Müdürlüğünden izin/görüş yazısı almam gerektiğini söylediler. Benim bildiğim alıcı ortama verilmediği sürece il çevre deşarja bakmıyor (İstanbul İl Çevreyi aradım fakat...
 3. Aat deşarj izin belgesi

  aat deşarj izin belgesi için hangi belgeler isteniyor?
 4. Su kaynaklarına deşarj standartlarının üzerinde atıksu deşarj etmek

  su kaynaklarına deşarj standartlarının üzerinde atıksu deşarj edersek su kaynağında ve çevrede olabilecek problemler nelerdir bilginize ihtiyacım var sunum hazırlıyacağım
 5. Dib (deşarj izin belgesi) / gsmr görüşü hk.

  İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) ile son görüşmelerimiz neticesinde tarafımıza gönderilen Başvuru Formu örneği ektedir. Belki lazım olabilir, bilgilerinize sunuyorum. :)