Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kariyer değişiminde yapılan 9 büyük hata

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kariyer Değişimindeki 9 Büyük Hata

  Kariyerini değiştirmek hiçbir zaman kolay değildir. Çoğu kişi aklınızı kaçırdığınızı söyler, bazıları bir daha iş bulamayacağınızı söyler. Akrabalarınız “Ben sana söylemiştim.” cümlelerine başlar. Tüm olumsuzlukları rağmen, şansınızı denemelisiniz.

  İşte bu süreçte asla yapmamalısınız diyeceğimiz 9 hata:

  1. Size Uymayan Popüler Mesleklere Bakmayın
  Kuzeninizin dar elbisesini üstünüze olmayacağı için denemezsiniz. Aynı şey iş için de geçerli. İnsanlar sana yardım etmeye çalışırlar. Ama her zaman verdikleri tavsiyeler doğru ya da size uygun olmayabilir. Seçeneklerinizi iyi düşünün. Neyi gerçekten istediğinize ve neyi yapabileceğinize karar verin.

  2. Arkadaşınız Çok Memnun Diye Bir İşi Seçmeyin
  Kendi alanınızla ilgili şeyleri okuyun, araştırın, Network kurun. Sizin okulunuzdan mezun olan kişilerle, arkadaşlarınızla, ailenizle konuşun. Kendinize neyin daha uygun olduğunu bu veriler doğrultusunda seçin.

  3. Bildiğiniz Konulara Takılı Kalmayın
  Yapmak ya da çalışmak istediğiniz konu ile ilgili perspektifinizi genişletin. İş tanımlarını okuyun, araştırın.

  4. Parayı, Karar Unsuru Yapmayın
  Para kazanmak hayatta önemli bir unsur. Kariyerini değiştirmek isteyenler için de bu çok önemli bir unsur tabiî ki fakat asla yeterli değil. Para kadar, kişisel tatminizi de ön plana koyun.

  5. Tavsiyeleri Dinlemeden Hareket Etmeyin
  Evet karar sizin olabilir ama etrafınızdaki deneyimli insanlarla da konuşarak bir şey kaybetmezsiniz. Arkadaşlarınız, öğretmenleriniz, büyükleriniz size yardım etmek için hazır.
  Bu insanlarla konuşmak perspektifinizi genişletebilir.

  6. Farklı Alanlarda Denemeler Yapmadan Okula Geri Dönmeyin
  Staj yapmak için hiçbir zaman yaşlı değilsiniz, denemek istediğiniz sektörde gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Deneyim edinmek için birçok yol var. Sadece emek harcamanız gerekiyor.

  7. Şirketleri Araştırırken Dikkatli Olun
  Kendinize uygun bir iş bulmak istiyorsanız, iyi bir araştırma yapın. O sektörde çalışan insanlara danışın, önerilerini alın. Kariyer değişimine açık olan şirketleri araştırın.

  8. Kariyer Danışmanlarına Danışın
  Kariyer danışmanları, size yol gösterir, sizin için araştırma yaparlar. Ama siz de kendi başınıza araştırma yapmalısınız. Kimse size hayallerinizi gerçekleştirme sözü veremez ve tehlikeleri önünüzden kaldıramaz.

  9. Değişimin Bir Gecede Olmasını Beklemeyin
  İşinizi değiştirmeniz en az altı ayınızı alır hatta bu süre 1 seneye kadar uzayabilir. Bu yüzden acele etmeyin ve önünüze çıkacak fırsatları takip edin!

  Kaynak: Monster.com
   
  Fatih Çoban ve Mustafa K. bunu beğendi.
Kariyer değişiminde yapılan 9 büyük hata konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata Çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olsanız da eğer görüşme sırasında iyi bir performans gösteremezseniz bu özgeçmişin hiçbir değeri yoktur. Maalesef bu sıkça karşılaşılan bir durum. İş arayanlar bazen mükemmel bir özgeçmiş gönderirler ancak görüşmede çuvallarlar... Kariyer koçu Carole Martin'in...
 2. Office outlook hata veriyor.

  Arkadaşlar merhabalar, Hayurlı ve umut dolu bir hafta diliyorum. Sabah 8.30'dan itibaren outlook oturumumu açmaya çalışıyorum ancak sürekli hata veriyor. Daha doğrusu ağ bilgilerini giriniz diye, mail ve şifre doğrulaması istiyor. Doğrulamayı yapmama rağmen posta gönderip alamıyorum. Outlook kullanan arkadaşların konu hakkında bir bilgisi var mı? Şimdiden teşekkür ederim.
 3. Çevrimiçi hata

  Arkadaşlar çevrimiçi çevre izin sayfasında kullanıcı adımı ve parolamı girince sayfa eski haline geri dönüyor, chrome üzerinden girince kabul ediyor fakat belgeleri görüntüleyemiyorum lütfen konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
 4. Çbs hata

  Selamun aleykum, ÇŞİM tesisimin ÇBS'de kayıtlı olmadığını söylüyor. ancak ben tesisi ÇBS'ye kaydettiğimde şu hata çıkıyor. Yardımcı olabilirmisiniz.
 5. Izin lisans hata

  Selamun aleykum ... http://izinlisans.cevre.gov.tr sisteme vekaletname yükleyeceğim ancak Vekaletname yüklenmiyor ... aşağıda ekteki hatayı veriyor... yardımcı olabilirmisiniz.