Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı Artıkların Kompostlaştırılması ve Kullanılması

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Katı artıkları "Kompost" oluşturarak değerlendirme ve doğadan alınanın yeniden doğaya kazandırılmasıdır (Biorecycling). Eskiden beri uygulanmaktadır. Eskiden Çin'de bu amaçla uygulanan kompostlaştırma günümüzde gelişmiş ülkelerde oluşan büyük miktardaki çöpün en zararsız şekilde bertaraf edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Böylece humus gibi yararlı bir son ürün elde edildiği gibi deponiye giden katı artık miktarı da azaltılmaktadır.

Prof.Dr. Ertuğrul Erdin tarafından hazırlanan dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

nihall bunu beğendi.
Katı Artıkların Kompostlaştırılması ve Kullanılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Katı Artıkların Depolanması

Atık mı, Artık mı? Ben artık diyorum, yemek yediniz, hepsi bitmedi, kalan nedir? Atık mı, artık mı? Yemek arttı deriz değil mi, yemek artığını biz çöpe de atabiliriz, evde hayvanımız varsa ona yesin diye verebiliriz, değerlendiririz. Bu artık değerlendirilmesi, artıkların biyolojik olarak geri kazanılmasıdır. Çöp bidonuna atarsak atıktır, atık olabilir, ama atıklar ille de artık değildir....
  2. Katı Artıkların Depolanması - Prof. Dr. Ertuğrul Erdin

Katı Artıkların Depolanması Prof. Dr. Ertuğrul Erdin Atık mı, Artık mı? Ben artık diyorum, yemek yediniz, hepsi bitmedi, kalan nedir? Atık mı, artık mı? Yemek arttı deriz değil mi, yemek artığını biz çöpe de atabiliriz, evde hayvanımız varsa ona yesin diye verebiliriz, değerlendiririz. Bu artık değerlendirilmesi, artıkların biyolojik olarak geri kazanılmasıdır. Çöp bidonuna atarsak...
  3. Demir ve Mangan Gideriminde Saf ve Kaplı Pomza Kullanılması

1) Hüseyin Cahit SEVİNDİR, 2) Nazlı BALDAN PAKDİL 1) Süleyman Demirel Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisligi Bölümü / ISPARTA 2) Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisligi Bölümü / BOLU Alınıs Tarihi:30.11.2005, Kabul Tarihi:23.03.2009 makalesidir.
  4. Su arıtımında klorun kullanılması

Su arıtımında klorun kullanımı ile ilgili bir çok bilgiye bu sunumdan ulaşabilirsiniz...
  5. Endüstriyel atıksuların yeniden kullanılması

herkese iyi günler bitirme ödevi için yardım istiyorum endüstriyel atıksuların yeniden kullanım alanları sektörel olarak araştırmam gerekli (örneğin metal endüstrisi kağıt endüstrisi gibi...), temiz üretim teknolojisi bu konularla ilgili bilgisi olanlar var mı ?