Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI

  ÖZET

  Katı atık yönetiminde ana problemlerden biri katı atıkların bertarafı için en uygun yerin seçilmesidir. Son zamanlarda, Coğrafi Bilgi sistemi(CBS) depolama alanlarının seçimini kolaylaştırmada kullanılmaktadır. CBS gerekli ekonomik, çevresel ve politik kısıtlamaları işleme ve taklit etme yeteneğine sahiptir. Onlar en uygun katı atık bölgesi hakkında bir karar destek aracı olarak önemli bir rol oynar.

  Çumra ilçesinde en uygun alanları belirlemek için, kent merkezine, kuyulara ve sulama kanallarına yakınlık, ulaşım yollarından ve demir yollarından uzaklık, koruma alanlarından uzaklık, nüfusun olduğu yerden uzaklık, arazi kullanımı, arazi değeri ve arazi eğimi gibi kısıtlamalar kullanılmıştır. Çalışma bölgesi için nihai bir harita üretilerek deponi sahası seçimi için en uygun bölgeler gösterilmiştir.
   

  Ekli Dosyalar:

  • CBS.pdf
   CBS.pdf
   Boyut:
   648,2 KB
   Okunma:
   216
  Cihan Yeşil bunu beğendi.
Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi

  İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi Esra G. BOZYAZI DAYLAN, Selahattin İNCECİK* İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Bu çalışmada, İstanbul’da ısınma mevsimlerinde ortalama SO2 konsantrasyonları ile arazi kullanımı ve nüfus arasındaki ilişkiler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak araştırılmıştır. 1992-2000 periyodunda...
 2. Katı Atık Bilgi Bankası

  Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ertuğrul ERDİN'in sitesi. Bence Katı Atık üzerine güzel bi bilgi bankası. Umarım işinize yarar. ;) [COLOR="Red"]http://web.deu.edu.tr/erdin/tr/katiatik.htm
 3. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI T. Çay1, B. Nas2, A. Berktay2, F. İşcan1 1Selçuk Üniversitesi, Jeodezi ve Fotogrametri Müh. Bölümü, Kamu ölçmeleri Anabilim Dalı, Konya, tcay@selcuk.edu.tr, fiscan@selcuk.edu.tr 2Selçuk Üniversitesi, Çevre Müh. Bölümü, Konya, bnas@selcuk.edu.tr, aberktay@selcuk.edu.tr tarafından yapılmıştır.
 4. katı atık deponi sahası

  arkadaşlar bununla ilgili olarak elinde dökümanı olan yokmuu
 5. Katı atık deponi sahası projesine ihtiyacım var doğu anadolu bölgesi için yardım lütfen

  Ağrı kars ve erzincan illeri için oluşturağım bir katı atık deponi sahası projesine ihtiyacım var acaba taşıma ile üçü için bir saha oluşturmak yeterli olurmu yoksa ayrı ayrı sahamı oluşturmak gerekir?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..