• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Katı atık sözleşmeleri

Deniz Mert

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli arkadaşlar Katı atıklar için sözleşmeleri belediyelerin hangi birimi gerçekleştiriyor, tüm yönetmeliklere baktım sözleşme adı altında bir şey bulamadım. Katı atık sözleşmeleri ile ilgili detaylara nasıl ulaşabiliriz. Teşekkürler....

Evlerden kaynaklanan katı atıklar hakkında sormuştum, (gerek ambalaj gerekse diğer atıklar) Merve hanıma çok teşekkürler. Benim merak ettiğim bu konu belediye iç mevzuatı ile ilgili bir konu mudur, ambalaj-atık yönetimi genel esasları ve diğer yönetmelikler bu sözleşmelere ne oranda yön vermekte. İlgili hangi kanun-yönetmelik-tebliğ-genelgeye bakılmalı...

aynı sıkıntı benimde danışmanlığını yaptığım tesislerimde var GFB red edildi. gerekçe olarak da ambalaj atığı toplama sepetlerinin fotoları yok :) ve ambalaj atık toplayan firmayla sözleşme istediler. şimdi aklıma takılan husus şu. yönetmelik gereği belediye sınırları içinde olan tesisler belediyenin atık yönetim planı dahilinde sisteme vermek durumundalar. yani belediye hangi lisanslı firmaya işi ihale ettiyse o firmaya veriliyor. herhangi bir sözleşme olmuyor. bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum.

@safakyilmaz
'belediyenin atık yönetim planı dahilinde sisteme vermek durumundalar' nasıl yani? biz belediyeden ambalaj atıkları için ihale aldık 5 yıllığına evsel çöp için başka bir firma var ihaleyi alan soru ne tam olarak yardımcı olabiliriz belki

@Gülay Kudret Birdal
şöyle ki; belediyeler ambalaj atıklarını toplamak için bakanlıktan lisanslı TAT firmasıyla anlaşıyor ( artık ihale ile mi nasıl bilemiyorum). sonrasında o belediye mücavir alanı içindeki ambalaj atıklarını o firma alıyor. başka bir firma gelip o belediyenin sınırları içinde toplama yapamıyor. yani dolayısıyla siz belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına göre hareket etmiş oluyorsunuz. şimdi sıkıntı şu. GFB başvurusunda il müdürlüğü benden ambalaj atık firmasıyla yapılan sözleşmeyi istedi. ben hiç bir işletme de ( en azından belediye sınırları içinde) böyle bir sözleşme görmedim. GFB de belediyenin atık yönetim planı dahilinde falanca firmaya verilmektedir demiştim. bu tür durumla karşılaşan var mı diye tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

il müdürlüğünün istemesi normal bizde sözleşme yapıyoruz.sözleşme örneği var elimde yrn gönderirim fakat siz ne firmasısınız hala anlamış değilim

@Gülay Kudret Birdal
GFB başvurduğumuz müşterimiz tatil sitesi 200 konutluk. atık su arıtma tesisine çevre izni alacağız. bizim ambalaj atıklarımız evlerden çıkacak ambalaj atıkları. bunun için ambalaj atığı alan firma ile yapılan sözleşmeyi istediler.

@safakyilmaz
Şimdi bakın 2 durum için istenmiş olabilir sözleşme henüz faaliyete geçmediyse burada inşaat devam ediyorsa firmanın ambalaj atığı çıkıyordur firma TAT la sözleşme yapmak zorunda, faal olarak evler kullanılıyorsa yaşayanlar varsa sitenin çeşitli yerlerine konteyner koyulup kaynakta ayrı toplama yapılacaktır bunun için site yönetimi yada sahibi Tat la anlaşır konteyner bırakılır ve mahallelerden alındığı gibi toplama yapılır.