Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı Atık ve Arıtma Çamurlarının Değerlendirilmesinde Alternatif Termal Teknolojiler

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Katı Atık ve Arıtma Çamurlarının Değerlendirilmesinde Alternatif Termal Teknolojiler ve Uygulamaları

Ö. Yusuf TORAMAN* ve Hüseyin TOPAL **

Katı atık ve arıtma çamurlarının tek başına veya diğer yakıtlarla birlikte yakılmasına
    alternatif teknolojiler araştırmak için iki önemli sebep bulunmaktadır. Bunlar, yanma
    boyunca oluşan büyük oranlardaki baca gazı emisyonları ve küldür. Yanma sonrası
    başlangıç kuru kütlenin yaklaşık %50’si kül olarak kalmakta ve bir çok toksik ağır
    metalleri içermektedir. Böylece külün uzaklaştırılması karmaşık hale gelmektedir.
    Bu kül miktarını azaltmak için piroliz, yakma ve gazlaştırma işlemlerinin
    kombinasyonu şeklinde bir çok yeni teknoloji geliştirilmiştir. Bu makalede yeni
    teknolojiler ve uygulamaları özetlenmektedir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 15 sf.

Ekli Dosyalar:

Katı Atık ve Arıtma Çamurlarının Değerlendirilmesinde Alternatif Termal Teknolojiler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamurlarının stabilizasyonu

Atıksu arıtma tesislerinden çıkan tüm çamurlar mevcut ekoloji üzerinde olumsuz etkiler oluşturma potansiyelindedir.Ekolojik bozulmayı engellemek için de arıtma çamurlarının uygun şekilde bertarafı gerekmektedir.Çamurun bertaraf edilebilmesini sağlamak için önce çamurun belli niteliklere ulaştırılması şarttır.Bu sebeple uygulanan alternatiflerden biri de arıtma çamurlarının stabilizasyon...
  2. Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi Osman Atilla ARIKAN*, İzzet ÖZTÜRK İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Bu çalışmada, evsel atıksu arıtma tesisi çamuru ile organik evsel katı atık(EKA)-evsel atıksu arıtma tesisi çamuru karışımı için havalı kompostlaştırma teknolojilerinin uygulanabilirliği ve evsel atıksu arıtma çamuru...
  3. Arıtma çamurlarının durumu

Arkadaşlar benim merak ettiğim şu endüstriyel bir tesisten çıkan çamurun analizini yaptırdıktan sonra hangi kategoride olduğuna göre benim bu çamuru işletme içerisinde muhafaza etmemi sağlayan kriterlere hangi yönetmelik,taslak v.b. bakmalıyım.? Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde bu konuda özellikle depolamayla ilgili birşey bulamadım. Yani ben şunu öğrenmek istiyorum filtre pressten...
  4. Katı atık sızıntı suyu arıtma tesisi

arkadaşlar merhaba 30 m3/günlük bir çöp sızıntı suyu arıtma tesisi(ters ozmoz dışında) yapacağız.araştırmam devam ediyor. sizin önerebileceğiniz bir proses varmı .sizin işlettiğiniz işletme kolaylığı açısından rahat işletim, teknik eleman ihtiyacı bakımdan az, ve tabiiki ekonomik olanbir tesis.
  5. Atıksu arıtma tesisi tasarım programı (atp) ya da alternatif

Atıksu arıtma tesisi tasarım program olan ATP ile ilgili bilgisi olan var mı? Onun dışında alternatif bir programda olabilir.