Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Katı atıkların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

KATI ATIKLARIN KONTROLU YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 14.03.1991 Resmi Gazete Sayısı: 20814

Amaç

Bu Yönetmeliğin amacı; her türlü atık ve artığın çevreye zarar verecek şekilde, doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesi, depolanması, taşınması, uzaklaştırılması ve benzeri faaliyetlerin yasaklanması, çevreyi olumsuz yönde etkileyebilecek olan tüketim maddelerinin idaresini belli bir disiplin altına alarak, havada, suda ve toprakta kalıcı etki gösteren kirleticilerin hayvan ve bitki nesillerini, doğal zenginlikleri ve ekolojik dengeyi bozmasının önlenmesi ile buna yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi, uygulanması ve geliştirilmesidir.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

Katı atıkların kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yürürlükte Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete Tarihi: 22.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25883 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, tıbbi atıkların üretiminden bertarafına kadar; a) Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağında ayrı olarak toplanması, ünite içinde...
  2. Yürürlükte Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği

TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 14.03.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25755 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, tehlikeli atıkların, üretiminden nihai bertarafına kadar; a) İnsan sağlığına ve çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Üretiminin ve taşınmasının kontrolünün sağlanmasına, c) İthalinin...
  3. Yürürlükte Gemilerden atık alınması ve atıkların kontrolü yönetmeliği

GEMİLERDEN ATIK ALINMASI VE ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 26.12.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25682 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye'nin deniz yetki alanlarında bulunan gemilerin ürettiği atıklar ile yük artıklarının denize verilmesinin önlenmesi ve deniz ortamının korunması maksadıyla, yükümlüleri tarafından atık kabul tesislerinin kurulması ve işletilmesi ile atık...
  4. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği eğitim sunumları

Arkadaşlar, 18.02.2013 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan duyuruya göre 13-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya'da Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Kapsamında Eğiticilerin Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Yukarıda verdiğim web sayfasından veya bu konudaki eklerden ilgili eğitim dökümanlarını indirebilirsiniz. İyi Çalışmalar.
  5. Tibbi atiklarin kontrolü yönetmeliği ünite içi atik yönetim plani....

Arkadaşlar hastaneler için hem endüstriyel atık yönetim planı hem de ünite içi atık yönetim planı mı hazırlamamız gerekiyor yoksa sadece ünite içi atık yönetim planı yeterli mi ? Ve elinde örnek ünite içi atık yönetim planı olan var mı acaba?