Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kazan işçilerin üzerine devrildi: 5 ölü samsun'da iş kazası

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Serhat Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  kazan-olum.jpg

  Eti Bakır Samsun İşletmesi'nde amonyak tankının kapağı işçilerinin üzerine çöktü.

  Güncelleme:22 Kasım 2012 15:04

  Kapağının çökmesi nedeniyle meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.
  Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, kentteki hastanelere taşınıyor. Tekkeköy ilçesi Sanayi Mahallesi Selyeri mevkisinde Eti Bakır'a ait işletmede, amonyak tankının kapağında yapım çalışması devam ederken çökme meydana geldi. Çok sayıda işçi, çöken kapak altında kaldı. Enkaz altında kalan işçilerden 5'i öldü ve 8 işçi de yaralandı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile itfaiye de olay yerinde arama kurtarma çalışması yapıyor.

  kaynak: haber.mynet.com/kazan-iscilerin-uzerine-devrildi-5-olu-663436-yasam
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Gerçekten üzücü bir olay birkaç önlem ile önüne geçilebilecek bir durum.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  mynet haberi yarım, eksik, işe yaramaz. en önemli ayrıntıyı atlamışlar.
  işçiler taşeronmuş. hatta taşeronun taşeronuymuş.

  radikalde kaza şöyle verilmiş

  300 tonluk ihmal taşeron işcileri ezdi

  [​IMG]

  Samsun'un Tekkeköy ilçesinde kurulu Eti Bakır İşletmeleri’nde yapımı süren amonyak tankının 300 tonluk kapağı dün saat 14.30 sularında montaj çalışması yapan işçilerin üzerine düştü. 20 metre çapında dev kapağın altında kalan 5 işçi öldü. 1’i ağır 11 işçi de yaralandı. Ölen Hüseyin Bayrak, Güven Demirel, Sadık Kurultay, Hüsamettin Taşsümer ve Fatih Açıkel’in cesetleri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 4 müfetişi olay yerinde inceleme yaptı. Müfettişlerin, ilk izlenimleri kazaya ‘tedbirsizlik’lerin yol açtığı.

  7 kişi gözaltına alındı
  Ölen işçilerin ‘ikinci taşeron’un işçileri olduğu ortaya çıktı. Eti Bakır’ın sahibi olan Cengiz Holding’in işi, Çelkom’a taşeron olarak verdiği, bu firmanın da işi Hüseyin Bozkır’un şirketine verdiği belirlendi. Kaza kapağı kaldırmak için kullanılan puntoların kopmasından kaynaklandı. Olayla ilgili Eti Bakır A.Ş. yetkilileri ve vinç operatörü 7 kişi gözaltına alındı. 3 kişi hakkında da arama kararı çıkarıldı. 2007’de özelleştirilen Eti Bakır’ı işleten Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz “Biz işi daha önce de çalıştığımız çok tecrübeli bir müteahhit firmaya vermiştik. Tedbirsizlik var mı inceletiyoruz. Çok üzüldük ama ölümler olduktan sonra ne desek boş. Gereken neyse yapacağız” diye konuştu. Türk-İş Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada taşeron düzenine dikkat çekilerek “Yaşanan facia, bir iş kazası değil, iş cinayetidir” denildi. Geçen hafta Kastamonu Hanonü Etibakır Maden Ocağı’nda yaşanan göçükte 1 işçi ölmüştü.
   
 4. Yener Esen

  Yener Esen CMNet Üyesi

  Özellikle fabrikalarda standart çalışmalar İş Güvenliği danışmanının katkılarıyla güvenli bir seviyeye getirilebiliyor. Ancak kapasite arttrımı, montaj, onarım faaliyetleri çoğunlukla taşere edildiğinden (firmada o işi yapabilecek ekip bulunmamasından, maliyettten vs) çalışmayı yapacak elemanların, firmanın eğitimsizliği ve İSG konularında yetersizliği kazalara davetiye çıkarmakta.
  Örneğin asıl işi tekstil olan bir firmanın görünmeyen tehlikelerinden biri mekanik bölümünün çalışmalarıdır. İncelediğim risk analizlerinde birçok iş güveenliği uzmanının atladığı bir noktadır. Bütün kimyasallar, gürültü, makinalar vs hepsi güvenli bir şekilde çalışır, içeride çalışan bir tane işçinin burnu kanamaz, ancak arka planda mekanik ekibinin yaptığı bir çalışmada korumasız, sipersiz, gözlüksüz taş motoru kullanan bir işçi kendisini yaralayıp hayatını kaybeder, oksijen kaynağı kullanan birisi gözlerden uzak, çalışma alanı dışında yaptığı bir çalışmada fabrikayı yakabilir ve yaktığına dair haberler çokça duyulmuştur.

  Şimdi Eti Bakır 3 kuruş kara geçtiği için sevinsin, babasız, eşsiz evlatsız kalan insanlar acılarını son nefeslerine kadar hep yaşayacaklar. Bir zamanlar Tuzla Tersaneleriydi, bir dönem barajlar, bir dönem madenler ve şantiyeler... İş Güvenliği Kanunu Kan ile yazılan, kan kuruyunca kanunu da unutulan ülkemde evine ekmek götürmek isteyen, nasırlı, boyalı, yaralı elleri evlatları tarafından hep öpülen, baş tacı görülen o insanlardan 5 kişi daha artık aramızda yok. Allah ailelerine sabır versin.
   
 5. alix

  alix CMNet Üyesi

  Gerekli tedbirler alınmamış ve ölüm bile bile gelmiş, bu iş kazası değil tam anlamıyla cinayet. Ölen işçilerimize Allah rahmet eylesin geride kalanlara sabır diliyorum.
   
 6. Yener Esen

  Yener Esen CMNet Üyesi

  Fatih Özcan bunu beğendi.
Kazan işçilerin üzerine devrildi: 5 ölü samsun'da iş kazası konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Akışkan yataklı kazan teknolojisi

  Akışkan yataklı kazan teknolojilerine dayalı elektrik-buhar üretimine dair sunu ektedir.
 2. Atık Yağ Taşıyan Tanker Devrildi

  Aksaray'da atık yağ taşıyan tankerin devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı. Kaza, Aksaray Ankara yolunun 50'nci kilometresinde meydana geldi. Tanker, kontrolden çıkıp takla attı. Yaklaşık 50 metre sürüklendikten sonra durabilen tankerin sürücüsü ile yanındaki kişi yaralandı. Yaralılar Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yan yatmış vaziyette duran tankerdeki yağlar araziye aktı....
 3. Kazan Üretim ve Çelik Konstrüksiyon çevre izindeki yerleri...

  Merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi bazı süt kazanı üreten (paslanmaz) ve çelik konstrüksiyon inşaat ile uğraşan büyük çaplı bir kaç firma ile danışmanlık hizmeti konusunda görüşmek istiyorum. Ben çevre izinleri kapsamında yerlerini araştırdım fakat tam belirgin olarak şudur diyemedim. Tesislere süt kazanı üretimi yapan şirket ek.2 3.20 girebilir diye tahmin ediyorum. çelik...
 4. Kazan güçleri

  Merhabalar; Çalıştığım Gıda Üretimi yapan tesis bünyesinde 2 adet kazan mevcut. Kazanların güçleri toplamı 2MW tın üstünde. Kazanlardan 1 tanesi yedek. Kullanılan kazan ise 2 ayrı fabrikayı beslemekte. Çevre izinleri için iki fabrika içinde ayrı ayrı başvuruda bulunacağım, fakat kazan gücü de ikiye mi bölünecek. Kazanın gücünün yarısının ayrı bir fabrikayı beslediği konusunda nasıl bir...
 5. Çocuk ve genç işçilerin çalış.ve usul ve esasları hakk. yön. değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:25.10.2013/28802 MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Ancak, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun...