Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendi idrarlarını içiyorlar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

su.jpg
    Tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ABD’nin en büyük eyaleti Teksas, su sıkıntısının üstesinden gelebilmek için geri dönüşüme başvuracak. Teksaslılar, çok hoşlarına gitmese de kendi idrarlarını içmeye hazırlanıyor.

Teksas’ın 27 bin nüfuslu Big Spring kasabası, su sıkıntısının çok daha beter bir duruma gelmemesi için içme suyunu idrardan sağlamaya karar verdi. Geri dönüşüm projesinin başındaki isim John Grant, “normalde bir çaya akan kanalizasyonun temiz suya çevrileceğini” belirtti.

Proje kapsamında, atık su içindeki her şeyi temiz suya çevirecek olan 13 milyon dolarlık bir tesis kurulacak.

ASTRONOTLARINKİ KADAR GELİŞMİŞ DEĞİL

Teksas’ta son birkaç ay içinde en az yağmurun yağdığı Big Spring dışında, büyük kentler de benzer projeler planlıyor. Örneğin, California eyaletinin başkenti Los Angeles, azalan temiz rezervini korumak için 700 milyon dolarlık bir proje tasarlıyor.

Öte yandan, Space.com “kurulacak geri dönüşüm sisteminin idrar dışında kanalizasyondaki diğer atıkları da dönüştüreceğini ancak astronotların uzayda kullandığı sistemden farklı olduğunu” ifade etti. Astronotların kullandığı geri dönüşüm sistemi sadece idrarı değil, teri de içilebilir suya dönüştürebiliyor.

Kaynak

su.jpg

2. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

Peki teri nasıl aktarıyorlar arıtmaya merak ettim.

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

bildiğim kadarıyla uzay araçlarının nem tutucuları var. her çeşit kullanma suyunun da geri dönüşümü var. bir de temizlikleri o kadar temiz değil. zaten duş gibi bir lüksleri yok. ıslak bezler ile falan olduğu kadar. bir de suyu elektrolizle oksijene çeviriyorlar gerekirse..

Kendi idrarlarını içiyorlar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mühendis olup, kendi işimi kuracağım diyenler

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat biraz daha “pişmem” gerekli mi sektörde? • Kendi işimi kuracağım fakat biraz sermayeye ihtiyacım var sanki… • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat piyasa benim gerçek değerimin farkında değil. • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat kişisel çevrem benim deli olduğumu düşünüyor. • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat teknik bilgim yetersiz. • Kendi işimi...
  2. Kendi elektriğini kendin üret

Kendi elektriğini kendin üret Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yeni yönetmelik çıktı. Bu sayede özellikle toplu konut, okul, hastane gibi yerler kendi elektriklerini üretebilecek. Rüzgâr ya da güneş gibi kaynaklarla 500 kilovatın altında elektrik üreteceklerin lisans almasına gerek yok. 3 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle artık yenilenebilir enerji...
  3. Kendi elektriklerini üretiyorlar

[COLOR=#cc0000][FONT=Georgia]Kendi elektriklerini üretiyorlar [SIZE=16px]Burdur'un Büğdüz Belediyesi, yenilenebilir enerjinin gündemde olduğu şu günlerde önemli bir projeye imza attı. [FONT=Verdana]Tarımda pompalarla yapılan sulama için her yıl 40 ila 60 bin lira elektrik parası ödeyen belde artık kendi elektriğini üretiyor... [FONT=Verdana]Büğdüz, Burdur'a bağlı bin 650 nüfuslu bir...
  4. Kendi şirketimiz içn bir dergi hazırlamak istiyoruz. yardım lütfen

Merhaba arkadaşlar kendi şirketimiz için dergi hazırlamak istiyorum aylık olarak . Şirketimizin reklamı için bir dergi olacak. tavsiye istiyorum sizlerden . nasıl olmalı nasıl olabilir ... yardımlarınız için teşekkürler şimdiden