Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal arıtma

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında endi tarafından paylaşıldı.

1. endi

endi CMNet Üyesi

karışık endüstrili atıksularda kimyasal arıtım metodları nelerdir?

KOI:4000 , AKM:1850, BOI:1700, TOPLAM FOSFOR: 20 TOPLAM AZOT: 70 mg/ lt giderimi için neler yapılmalıdır?

en modern teknolojiler nelerdir?

2. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Karışık endüstriyel atıksuların arıtma yöntemleri birleşik arıtma şeklinde olabilir. yani bütün kademeleri yapabilirsiniz fiziksel+kimyasal+biyolojik... Gelen debiye bağlı olarak bu tür sistemleri tasarlamanız lazım. Parametrelerin değerleri çok yüksek ve buna bağlı olarak kullanılacak ekipmanlarda seçilmesi lazım.

3. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Bu atıksu sadece kimyasal arıtımla giderilemez.Izgara,duruma göre kum ve yağ tutucudan sonra koagülasyon flokülasyon ünitesi ve biyolojik arıtım gerekli.En modern dediğinize göre koagülasyonu elektrokoagülasyon metodunu araştırabilirsiniz.Koagülasyon-flokülasyon ile KOİ'yi 1000 mg/lt civarına düşürebilirsiniz,BOİ'yi de KOİ deki gibi kısmen arıtabilirsiniz,AKM sıfıra yakın,Fosfor sadece ortofosfat ve katı formdaki miktarını giderebilirsiniz,azotunda sadece katı formda olan miktarını giderebilirsiniz.Kalan KOİ,BOİ ve TN miktarları için nitrifikasyon denitrifikasyon ünitesi şart.Yada param çok diyorsanız farklı metodlarda deneyebilirsiniz(Amonyak sıyırma,adsorbsiyon,kimyasal oksidasyon,...).Bunun dışında kimyasal arıtım ve biyolojik(nitrifikasyon ve denitrifikasyon ünitesi ile) arıtımla fosfor miktarı yeterli miktarda giderilemiyorsa,biyolojik arıtım ünitelerinin başına anaerobik tank ekleyebilirsiniz.Kolay gelsin.

4. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

ama debiyi bilmeden elektrokoagülasyon yöntemini uygulamak çok doğru olur mu ? çünkü yüksek debilerde bu yöntem iş görmez

5. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Elektrokoagülasyon konusuna çok hakim değilim o yüzden araştırabilirsiniz dedim.Ama bildiğim kadarıyla yurtdışında elektrokoagülasyon yöntemi büyük ölçekli tesislerde de uygulanıyor.

6. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Pilot ölçekli tesislerde genel olarak uygulanan bir yöntem diye biliyorum Araştırmak lazım aslında ;)

Kimyasal arıtma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kimyasal arıtma dengeleme havuzu

100 ton luk kimyasal arıtma dengeleme havuzunda oluşan gaz çıkışını 20cm çapında bir boruyla cazibe bazlı sağlıyorum. Sorum şu; Havuzun içine bi karıştırıcı veya dipten havalandırma sistemi yerleştirsem ve aynı bacadan terfi etsem. O şekilde arıtma sistemine versem ne gibi bi sonuçla karşılaşabilirim. Amacım atıksuda oluşan gazın durgun sudan ayrılmasını depolanmamasını sağlamak. Acaba bunun...
  2. Kimyasal Arıtma

Merhaba arkadaşlar, Kimyasal arıtmada taşmalar oluyor, büyütmek ya da yeni bir tank yapmamız gerekiyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Kimyasal Arıtma

kimyasal arıtma tasarımı yaparken tankların bekleme süreleri aralıkları nelerdir. araştırıyorum ama bulamadım acil yardım edebilen olursa çok sevinirim.
  4. Kimyasal arıtma çamurları

Arkadaşlar merhaba, Geçici faaliyet belgesi başvurusu öncesi İ.S.K.İ 'den DKKR başvurusu sürecindeyim. Firmamızdaki kimyasal arıtma sonucu oluşan arıtma çamurlarını İstanbul içinde gönderebileceğim lisanslı bir bertaraf tesisi aramaktayım. Firma ismi verebilecek olan ve görüş belirtecek olan arkadaşlar olursa çok sevinirim, teşekkürler.
  5. Paket kimyasal arıtma hakkında

Paket Kimyasal Arıtma Tesislerinin hesaplanması nasıl yapılıyor ? Elinde bir örnek hesaplama olanlar paylaşabilirse sevinirim.