Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal arıtmada kadmiyum ve çinko giderimi nasıl yapılmaktadır?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında sbademli82 tarafından paylaşıldı.

1. sbademli82

sbademli82 CMNet Üyesi

hali hazırda kesikli bir reaktör sistemi mevcut ve bu sistemi kullanarak, atıksu içerisinde bulunan yüksek kadmiyum ve çinko giderimini nasıl yapabilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    ( araştırmalarımda, kadmiyum ve çinkonun, pH 10-11 arasında çok iyi çöktürülebildiği yönünde makaleler okumuştum ve bunu uygulamada denediğimde evet çöktürebildiğimi gördüm fakat istediğim değerlere düşüremedim. )

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Metclear diye bir kimyasal var, kadmiyum, çinko, bakır, nikel, krom, gümüş çöktürmede kullanılıyor. 1 mg/L metali çöktürmek için 0-50 ppm aralığında miktarı yeterli olabiliyor. İsterseniz fact sheet gönderebilirim.

3. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

4. Kartek kimya diye bir kimyasal imalatı yapan firma var. benim arıtmamdaki sorunu da beraber çözmüştük. çok komik hacimli bir arıtmada %99 verim aldım tavsiye ederim. isterseniz istibata geçmenizde yardımcı olurum

5. sbademli82

sbademli82 CMNet Üyesi

Ayşe belirttiğiniz gibi kimyasalın fact sheet gönderebilirseniz sevinirim.

6. sbademli82

sbademli82 CMNet Üyesi

Ayşe Hanım gönderebilirseniz sevinirim.

7. sbademli82

sbademli82 CMNet Üyesi

Murat bey ilginize teşekkür ederim. fakat göndermiş olduğunuz içeriği incelediğimde, benim belirtmiş olduğum suya pek uygun olmadığını gördüm. belirttiğiniz dökümana göre hareket etmem gerekirse mevcut sistemde değişikliğe gitmem gerekecektir. öncelikli olarak mevcut sistemi kullanarak giderim yollarını bulmam maliyet açısından daha verimli olacaktır.

8. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Prosesinizi bilmiyorum ama illa kimyasalla çözmek istiyorsanız bence genel çöktürücü yada oksitleyiciler kullanın. Çünkü Kimya firmaları da aslında bu tür kimyasalları alıp, renlendirip, yoğunluğunu değiştirip, allayıp pullayıp vs.. üzerine bi etiket vurup X marka diye satıyor. Baktığınızda hepsi aynı kimyasal ismi farklı, yoksa yeni bir icat yapan falan yok, yada bulunmamış bi element falan keşfetmiyolar. Sadece bilindik kimyasalları bu şekilde müsteriye 5-10 kat daha pahalı satıyorlar. Tamamen strateji yani :)

Kimyasal arıtmada kadmiyum ve çinko giderimi nasıl yapılmaktadır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Farklı indirgeyici ajanların atık alkali ve çinko karbon pillerden çinko ve mangan .

[COLOR="Red"]FARKLI NDRGEYC AJANLARIN ATIK ALKAL VE ÇNKO-KARBON PLLERDEN ÇNKO VE MANGAN GER KAZANIMINA ETKLER Emine SAYILGAN1, Tugçe KÜKRER1, Albena OGNYANOVA2, Francesco VEGLIO2, Ata AKÇL3, Mehmet KTS1 [COLOR="Blue"]1Süleyman Demirel Üniversitesi, Müh. Mim. Fakültesi, Çevre Müh. Bölümü, Isparta 32260, Türkiye, karakaya@mmf.sdu.edu.tr,...
  2. Kadmiyum giderimi

Merhabalar. Kadmiyum giderimi ile ilgili araştırmam var. Yararlanabilecegim döküman, kaynak bilenler yardımcı olabilir mi?
  3. Çevre yönetim birimine çevre görevlisi ekleme nasıl yapılmaktadır?

çevre görevlisini, çevre yönetim birimi sayfasından sisteme dahil ettik ancak çevre görevlisinin sayfasında meslek bilgileri kısmında çalıştığı kurum görünmemekte, konu hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi ne yapmamız gerek
  4. Kimyasal arıtmada sülfat sorunu

Ortalama 250-300 Metreküp / gün debiye sahip bir atıksu arıtmaya sahibim ve bir türlü sülfat oranında sağlıklı sonuç elde edemiyorum ilk analizimde 16.3 sonrasında 95 çıktı ben alüminyum sülfatı düşürdüm bu seferde 317 çıktı nerde yanlış yapıorum acaba yardımcı olabilecek yada bana bir sistem önerebilecek varmı :(