Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal atıkların boşalan varillerini satıcıya gönderebilir miyim?

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Güler Uzunoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Güler Uzunoğlu

Güler Uzunoğlu CMNet Üyesi

Üretimde kimyasal kullanıyoruz, boşalan varilleri tekrar üretici firmaya gönderebilirmiyiz, acaba böyle bir şey yasal mıdır?

2. MineZeren

MineZeren CMNet Üyesi

Tehlikeli atık taşıma lisansı olan bir firma aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Güler Uzunoğlu bunu beğendi.
  3. 50 kg altında her türlü araç ile getirebilirsinz

4. MineZeren

MineZeren CMNet Üyesi

Varillerinizin toplamı 50 kg geçmiyorsa lisanslı tehlikeli atık aracıyla göndermenize gerek yok.

5. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Üretici firmanın bu varilleri almaya yetkisi var mı ? Yani bana çok mantıklı gelmedi. Depozito uygulaması mı yapıyor? Depozito uygulaması yapıyorsa bunu bakanlığa bildirmiş mi? Çünkü siz bu kimyasalları alıyorsunuz ve çıkan varil artık sizin bir atığınız ve bunları tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre bertaraf etmelisiniz.

6. Keziban Gümüş

Keziban Gümüş CMNet Üyesi

kimyasal kalıntısı içeren atık ambalajları tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlar ile geri dönüşüm tesisine gönderimi zorunludur. Kimyasal üretici firmalar kimyasalın satışını yaparken ambalaj bedelini faturasına yansıtmaz ambalajını geri alacağını belirtir. Geri alma yöntemi ise mevzuat gereği bu atıkları geri kazanım olarak lisansa sahip (15 01 10 atık kodu) geri dönüşüm tesisi ile anlaşma yapar ve bu gdt tesisine kendi adına müşterilerinden toplama işlemini yaptırır. lisanslı firma topladığı kontamine ambalaj atıklarını tesisinde mevzuata uygun yıkama işlemi yapar ve kimyasal üreticisine teslim eder. kimyasalı kullanan firma atık üreticisi uatf ve taşıma irsaliyesini lisanslı firma adına doldurur ancak faturayı kimyasalı aldığı tedarikçisine keser. bedelli ya da bedelsiz tedarikçi ile atık üreticisi fiyatlandırma da nasıl anlaştı ise ona göre düzenler faturayı. genelde tedarikçi ambalaj bedelini yansıtmadığı için satışında atık üreticisinden de bedelsiz geri alır.

Evet bir gül hanım depozito uygulaması yapar ama bu atıkları kendi toplayamaz lisanslı firma ile anlaşır. lsanslı firma lisanslı araçlar ile toplar tekrar kullanılabilecek olan ambalajları yıkar kimya firmasına teslim eder. kullanılamayacak olan hurda ambalajları ise kimya firmasından bedelli olarak lisanslı tesise satışı yapılır imhası için. 50 kg altında ise evet lisanslı araç ile taşınması zorunlu değildir ancak kimyasalın üreticisine teslim edemezsiniz miktar ne olursa olsun kiya üreticisine değil; o atığın lisanslı firmaya girişi zorunludur.

7. Şevhan Sayar

Şevhan Sayar CMNet Üyesi

Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğin ilgili maddesini de inceleyin.
    Genel İlkeler Md.5 (ı)

ı) Kontamine varil, IBC tank ve bidon atıklarının aynı amaçla ve aynıüretici/ithalatçı tarafından tekrar kullanımı amacıyla toplanarak taşınmasıüretici/ithalatçı sorumluluğunda olup, bu atıklar atık minimizasyonu olarak değerlendirildiğinden MoTAT kapsamında değildir. Ancak üretici/ithalatçı, bu atıkları taşımak amacıyla kullanacakları araç bilgilerini bulundukları ilin il müdürlüklerine taşıma öncesinde yazılı olarak bildirir. Atığın taşınmasını müteakip ise sevk irsaliyesi ve kantar fişinin bir örneği üretici/ithalatçı tarafından bulunduğu ilin il müdürlüğüne gönderilir.

8. Güler Uzunoğlu

Güler Uzunoğlu CMNet Üyesi

Teşekkür ediyorum arkadaşlar verdiğiniz bilgiler işime çok yaradı.

Kimyasal atıkların boşalan varillerini satıcıya gönderebilir miyim? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kimyasal depolama

kimyasalların tesis içinde nasıl depolanıcağı,uayrı yazıları ,uyarı işaretleri gibi konularda elinde döküman olan var mı? bulundugumun tesis üretimde kimyasal madde kullanmaktadır,özellikle arıtma tesisine ait kimyasallar bulunmaktadır.bu kımyasalları(ozellikle sodyum sülfür,polielektrolit,hidroklorik asit,sodyum hidroksit gibi )bazıları yüksek oranlarda kullanıldıgından kolaylık olması...
  2. Kimyasal Arıtma

Merhaba arkadaşlar, Kimyasal arıtmada taşmalar oluyor, büyütmek ya da yeni bir tank yapmamız gerekiyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Kimyasal Arıtma

kimyasal arıtma tasarımı yaparken tankların bekleme süreleri aralıkları nelerdir. araştırıyorum ama bulamadım acil yardım edebilen olursa çok sevinirim.
  4. Kimyasal arıtma

karışık endüstrili atıksularda kimyasal arıtım metodları nelerdir? [COLOR=#333333] [COLOR=#333333]KOI:4000 , AKM:1850, BOI:1700, TOPLAM FOSFOR: 20 TOPLAM AZOT: 70 mg/ lt giderimi için neler yapılmalıdır? en modern teknolojiler nelerdir?
  5. Kimyasal karışmış su ?

Merhaba Arkadaşlar Yeni kurulacak bir bölümde çıkartma yapıştırma şeklinde bir işlem yapılacak lavabolar etrafında tahminimce azda olsa kimyasal karışacak suya şimdi bu bölümden çıkacak olan sularda arıtma işlemi nasıl olacak ve ben hangi analizleri yaptırmam gerekecek değerler düşükse ne yapmam gerekir biraz karışık oldu ama k.bakmayın