Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal Atıksu Arıtımı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Sertaç Kelebek tarafından paylaşıldı.

1. Sertaç Kelebek

Sertaç Kelebek CMNet Üyesi

Merhaba,

Aşağıda kirlilik parmetreleri verilen atıksuya ait ekte akım şemaları mevcut.

İnceleyip varsa eksiklik veya alternatifleri(daha ekonomik ve pratik) benimle paylaşabilir misiniz?

Bir yatırım yapacağız ve alternatifleri de değerlendirmek istiyoruz.

CODcr, nikel, bakır, krom, demir, fosfor, florür, fosfat

Ön Arıtma:

Arıtma:

Ekli Dosyalar:

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Fotoğraflar gözükmüyor Sertaç bey,

Sitemize yükleyebilirsiniz tamamını..

3. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Sertaç Bey keşke atıksu karakteristiğini de paylaşsaydınız.Eldeki bilgilerle akım şemanız şöyle olabilir;
    1.Izgara Ünitesi
    2.Kum tutucu(Atıksuya göre ihtiyaç olmayabilir,suda yağ gress olması durumunda havalandırmalı)
    3.Hızlı ve yavaş karıştırma ünitesi+Çökeltim havuzu(Kimyasal çökeltim):Hızlı karıştırma ünitesinde kireç(farklı alkalilerde olabilir) ve alum(farklı koagülantalarda olabilir) yavaş karıştırma ünitesinde poli elektrolit dozlarsınız.Ağır metaller(nikel, bakır, krom, demir) yüksek pH'larda çözünür formda bulunmazlar bu yüzden kireçle atıksuyun pH'ını yüksektirsiniz.Kireç ucuz bir alkali olmasının yanında koagülant olarak kullanılabilir.Kireç dozlamanızla beraber KOİ ve fosfor giderimide yaparsınız.Eğer ağır metal,KOİ,fosfor gideriminde kireç yetersizse ki muhtemelen yetersiz kalır kireçle beraber alum,FeCl3 gibi deneysel verilerle verimini tespit edebileceğiniz koagülantlarda dozlarsınız.Florür giderimiyle ilgili bilgim yok ama kimyasal çökeltimin doğrudan yada kısmen giderimi olacağını düşünüyorum.
    4.Biyolojik arıtım:Kimyasal arıtımla KOİ'yi deşarj standartlarına indirmeniz çok güçtür.Belki kimyasal arıtımla fosforla ilgilide yeterli giderim yapamayabilirsiniz.Çünkü kimyasal çökeltimle fosforun bütün formlarını gideremezssiniz.Biyolojik arıtımla KOİ ve fosfor giderimi yapabilirsiniz.
    5.Suyunuz biyolojik arıtıma uygun değilse kimyasal oksidasyon ya da adsorpsiyon proseslerini kullanabilirsiniz.

Kimyasal Atıksu Arıtımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ultrasound ile atıksu arıtımı

Son yıllarda genel bir çalışma konusu olan ses; bir ortamda moleküllerin hareketleri arasında meydana getirdikleri titreşimli hareketler sonucu yayılır. Bu hareket durgun suya taş atıldığında oluşan dalgacıklara benzetilebilir. Sesin perdesi veya notası dalga serilerinin frekanslarına bağlı olarak üretilir. Fizikte ses dalgaları ayırımı şiddetini gösteren düşey çizgi serileri halinde...
  2. Bitkisel yağ endüstrisi atıksu arıtımı

Endüstriyel Kirlilik Kontrolü dersi için yaptığım sunum içerisinde bitkisel yağ endüstrisi üretim aşaması,atıksu karakterizasyonu ve atıksu oluşum yerleri,atıksu arıtma alternatifleri vardır. Yenilenmiş Link: http://rapidshare.com/files/454032900/bitkisel_yaae__end__strisi_atae_ksu_arae_tae_mae__son.rar Hilal ÇETİN
  3. Süt endüstrisi kimyasal arıtımı

KAYNAK: Yüksek Lisans Tezi: Çevre Yük. Müh. Alpaslan EKDAL
  4. Krom sanayi atıksu arıtımı

Elinde, Krom sanayi Atıksularının arıtımı için bana yol gösterecek dökümanı olan var mı ?
  5. Kimyasal arıtma tesisinde bakır arıtımı

arkadaşlar herkese kolay gelsin kimyasal arıtma tesisinde siyanür arıtımını kostik ve hipoklorit ile yapıyorum ancak siyanürlü bakır da kullanıldığı için arıtma çıkış suyunda bakır değeri yüksek çıkıyor bakırı 2 mg/lt ye nasıl düşürebilirim