Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal madde depolama

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında NilgünGülen tarafından paylaşıldı.

 1. NilgünGülen

  NilgünGülen CMNet Üyesi

  Merhaba,
  üretimde kullanılacak kimyasal maddelerin (boya ve tiner) depolanacağı bir alan olması açısından ikitelli galvano san. sitesinde üretim binası yanında başka bir bina alarak kimyasal depolamak istiyoruz. Bununla ilgili olarak ne gibi izin/belge/ruhsat vb başvurusunda bulunulması gerektiği hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi vermesini rica ederim.
   
 2. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Benim bildiğim kadarıyla herhangi bir başvuru yok. Atık olsa evet valiliğe bildirmeniz gerekecek ama kimyasal depolamaktan bahsediyorsunuz. Çevre izniniz var mıdır? Bunu genelde bu başvurularda isterler fabrikaya geldiklerinde. Ama bunu bağlı bulunduğunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sormanızı tavsiye ederim.
   
 3. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre koruma birimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Onlar gelip inceleme yapacaklar.
  …. İli …. İlçesi …. Adreste bulunan ……firması olarak faaliyet gösteriyoruz. Kimyasal depolama ile ilgili olarak gerekli denetimin yapılarak tarafımıza izin verilmesi hususunda bilgilerinize arz ederiz.

  Şeklide antetli kağıdınıza bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçe nin evrak kağıda girmesinden 1 hafta sonra denetime gelecekler.
  Muafiyet vb durum söz konusu değl.Gelip inceleme ve denetim yapmaları gerekiyo.

  Denetimde dikkat edecekleri konular;

  1- Kimyasalların depolanma alanı
  2- Kimyasalların depolanma şekli
  3- Kimyasalların adları yazılmış mı?
  4- Kimyasallar için uyarı tabelaları asılmış mı? Yanıcı patlayıcı vb. gibi.

  Denetim yapıldıktan sonra gerekli evraklar istenecek. Bunun yanı sıra bir bedel söz konus. Ona göre depolanabilecek kimyasal miktarını belirlemenizde fayda var.
   
 4. Sadık Güven

  Sadık Güven CMNet Üyesi

  Nilgün hanım, sanırım halihazırda sitede çalışma bakanlığı denetimleri gerçekleştiriliyor. Eğer bu denetimden geçti iseniz iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapmış olduğunuz çalışmaları bu depo içinde gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kimyasalların güncel MSDS'lerini bulundurmanız çok önemli.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu kimyasalların depolanmasına ve ruhsat verilmesine ilişkin olarak sanırım İstanbul için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü" görevli, benim merak ettiğim bazı hususlar var;
  • Burada depolanan kimyasalların miktarı önemli mi? Yani az da olsa depolama yapan herkes kapsamda mı?
  • Ruhsatlandırmanın bedeli ne kadar?
  • İBB bu yetkisini ilçe belediyelerine devretmiş mi yoksa kendisi mi yapıyor?
   
 6. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  arkadaşlar günaydın,
  son kullanma tarihi geçen kimyasal maddelerin imhasını nasıl yapmalıyım?
   
 7. Orhan_Yılmaz

  Orhan_Yılmaz CMNet Üyesi

  arkadaşlar bu izin sadece istanbuldamı geçerli? Tekirdağda böyle bir belge alınmak istense nereye müracaat edilecek?
   
 8. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  artık kullanılmıyorlarsa tehlikeli atık olarak vermelisin bana göre. 18 01 06 atık kodunu alan bir firmayla görüşebilirsin.
   
 9. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  çed görüşü sormak gerekir
   
  alix bunu beğendi.
Kimyasal madde depolama konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kimyasal depolama

  kimyasalların tesis içinde nasıl depolanıcağı,uayrı yazıları ,uyarı işaretleri gibi konularda elinde döküman olan var mı? bulundugumun tesis üretimde kimyasal madde kullanmaktadır,özellikle arıtma tesisine ait kimyasallar bulunmaktadır.bu kımyasalları(ozellikle sodyum sülfür,polielektrolit,hidroklorik asit,sodyum hidroksit gibi )bazıları yüksek oranlarda kullanıldıgından kolaylık olması...
 2. ek-2 madde 7.3 belirsizliği

  yönetmeliğin ek 2 sinde yer alan 7.3 maddesinde bitkisel ve hayvansal ürünlerin nihai paketlendiği tesisler diye bir ibare var. bu tesisler nasıl olmalı ki bu maddeye tabi olsunlar bu konuda bilgisi olan var mı. mesela bakliyat paketlemesi yapıyor ama bu kapsamda mı değil mi nerden anlayacağız?
 3. Yüzey Aktif Madde

  Yüzey aktif madde tayininde oluşturulan kalibrasyon grafiği orjinden mi başlıyor??Bilgisi olan varmı?
 4. Patlayıcı Madde

  Hammadde çıkarılması amacıyla kullanılan patlayıcıların öncelikle çuvalları daha sonra kapsullerinin nasıl bertaraf edilceği hakkında ambalaj atıgı kapsamında mı yoksa tehlikeli atık kapsamındamı değerlendirileceği hakkında,bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevirim. Saygılar
 5. Kimyasal madde envanter bildirimi

  Arkadaşlar ; kimyasal madde envanter bildirimi için şifre almak istiyoruz. mevcut bir çbs şifremiz var. kimyasal madde envanter bildirimi şifresini nasıl kullanıma açabiliriz?