• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasal Veri Girişi

E.Emür

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, işe yeni başladım ve direk önüme kimyasal veri girişi firma kaydı ve sonrası bildirimler geldi, benim sizden istediğim yardım ben firmanın OTİM, SEVESO, Ömrünü Tamamlamış Araçlar, Kimyasal Madde Envanter ve Güvenlik Bildirim Sistemine dahil olup olmadığını nasıl anlayacağım, sistemleri ilk defa gördüğümden dolayı yabancılık çekiyorum ve klavuzlara baktığım zamanda pek birşey anlamıyorum, bana bu konuda yardım edecek arkadaşlar var mı?? Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

HERKESE MERHABALAR; Direk konuya gireyim; hurda metal ithalatı yapan bir firmanın gömrükte sıkıntı yaşamaması için ne tür izinler almalıdır. Ana faaliyet; yurt dışından hurda metal getirip gömrük antrepolarda depolayıp hiç bir işlem yapmadan yurt dışına ihraç etmektedir. böyle bir firma için ne tür izinler almalıyım.

Not: yönetmelikte hurda metale hiç bir işlem yapmayanlar için hurda metal ithalat belgesi alma zorunluluğu yok deniyor. ozman nasıl bir yol izlemeliyim. Bu konuda aydınlatıcı, bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar merhaba,
Danışmanlığını yaptığımız kimyasal üretimi yapan ve bazı kimyasallarıda firmadan alıp isim değişikliği yaparak satışını yapan bir firma 2009 yılının sonunda faaliyete geçmiş olup daha önce Seveso Bildirimi, Kimyasal Madde Envanter Bildirimi ve Güvenlik Bilgi Formu bildirimleri yapılmamış! Firma, sadece 2010 yılında kimyasal madde ithalatı gerçekleştirmiş olup 2011-2012 yıllarında ise üretmiş olduğu kimyasalları yurtiçinde piyasaya sürmüştür. Bu 3 bildirimi geriye dönük nasıl yapabilirim?? 2010,2011 ve 2012 yıllarındaki üretim miktarları için ayrı ayrı mı doldurmalıyım, yoksa faaliyete başladığı yıldan sonraki toplamını mı girmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim..

Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar...

Kimyasal Madde Bildirim Sistemi'nde bi konunun içinden çıkamadım. Bu konuda engin tecrübelerinize ihtiyacım var.

Bildirim yapacağım ürünün adı: CORILENE® HLG...ürünün MSDS'nde içerik kısmında '%1-10 X' ve '%1-10 Y' bulunmaktadır. Elimdeki ürünün yaklaşık ithal edilen miktarı 6 ton. Ben sisteme ürünü değil de içindeki maddeleri girmem gerekir. Fakat ürünün içinde % kaç X ve % kaç Y olduğunu bilmiyorum. 6 tonluk miktarı neye göre bu maddelere dağıtacağım ?

Ürün etiketi üzerinde de net bir şekilde içerdiği oran yazılmamış mı? Saece "%1-10" şeklinde bir aralık verilerek nasıl bir tanımlama olabilir anlayamadım açıkçası :confused:

Valla ben de anlamadım...:confused: ürünlerin etiketlerinde içerdiği maddeler yazmıyor maalesef
ve işin kötüsü elimdeki çoğu kimyasal bu şekilde...İl Çevre yolu göründü galiba :)

@brkylmz1987

Msds de belirtilen içeriğe göre %1-10 arasında x kimyasalı %1-10 oranında da y kimyasalı bulunmaktadır. Üretici firmanın ürün içeriği ile verdiği bilgi bu kadar olduğundan dolayı siz de bu şekilde girmelisiniz. Tam oranını vermemeleri normal. Çünkü o durumda firma ürününü açık ve net tarif etmiş olur ki bu durumda ürün taklit edilebilir. Hiç bir üretici de formülünü vermek istemez. Onun için elinizdeki diğer kimyasallarda da aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Tüm girişlerinizi aynı şekilde yapabilirsiniz.

İlginiz ve cevabınız için teşekkürler.

O zaman anladığım kadarı ile; elimde 6 tonluk bu üründen var. O zaman 6 tonluk ürünün 600 kg'ı X maddesi, 600 kg'ı Y maddesi olacak (maksimumu baz aldım). O zaman da 1 tonun altında kaldığı için bildirim yapmayacağım anlamına mı geliyor ?

MSDS lerde yazan yüzde oranların en yükseği baz alınarak bildirim yapılması isteniyor. Normalde bu bildirimin temelinde tam anlamıyla neyin ne kadar olduğunu gösterecek şekilde kimyasalların bildirilmesi gerekiyot fakat ülkemizde bu konudada tam bir yaptırım olmadığı için ticari sır kaygısıyla bu bildirimler tam olarak yapılamıyor.

Dökümanlara bakınca bütün kimyasallar için bildirim yapacağız gibi geldi. Gerçi şu an uykuluyum, yanlış anlamış da olabilirim :) Ama ben sadece yönetmelikte Eklerde geçen kimyasallar için bildirim yapacağız sanıyorum. Doğru mu ?

Evet sanırım yanlış anladınız :)

Aslında tam tersi. Ek-1'de geçen kimyasallar bildirimden muaftır. Diğer kimyasallar bildirime tabidir.