• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kırık palet

ikaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çiğdemler hurda metal san. tic. ltd. şti.
TAT da çalışıyorum, bir firma nın ambalaj atığı olarak kağıt, plastik, kırık palet ve sağlam paleti çıkıyor. Firma sözleşme yapmak istiyor ancak TAT sahibi kırık paletleri değerlendiremeyeceğini, kağıt ve plastik ten elde edeceği gelirin de kırık paletlerin alımı için gideceğini söylüyor ve kırık paletleri almak istemiyor dolayısıyla :) TAT kırık paleti almakla yükümlü mü?

@ikaya Hayır öyle bir zorunluluğu yok tabiki de adamın keyfine kalmış bir şey . Almaz almaz yani adam parasına bakar işine yararsa ve atık kodları dahilindeyse alabilir. Ama tamamen keyfi bir durum . Firma sözleşmeyi onunla yapmaz başka paletlerinide alacak başka bir firmayla anlaşır. Ama direk paletçilerle anlaşması daha mantıklı hurda paleti alıp tamir ettikleri icin paletçiler daha sıcak bakar. Ya iki yerle ayrı sözleşme yapacak ya da hepsini tek seferde yüklenecek bir firma bulacak.

@Dilan hanım teşekkür ederim. Birde şu bedelsiz ve bedelsiz şartı aranmaksızın meselesi var. Yönetmelikte OSB lerin ve OSB içindeki sanayi kuruluşlarının ambalaj atıklarını bedelsiz şartı aranmaksızın verebilir diye yazıyor ancak bununla ilgili iptal kararı var. Bizim belediye ile sözleşmemiz var, ilçe sınırları dahilindeki fabrika, işletme vs. lerin ambalaj atıklarını bize bedelsiz vermekle yükümlülüğü konusu nasıl netlik kazanacak?

O konuya girmesek hiç :D bana göre yönetmelik gereği sanayi sicil numarası bulunan firmalar satabilir , ama çıkan karar her yer bedelsiz vermek zorunda diyor. Bu tatların işine gelir tabi her yerden alabiliriz , bedelsiz vermek zorundalar. Çok muallakta bence ya :D:D Yönetmeliğe ters bir karar.. @ikaya

:) bence de bedelsiz vermek zorundalar.. neyse o zaman firma ile sadece para edecek malzemeler ile ilgili görüşeyim :) @Dilan tşk ederim tekrar..

Böyle söylesene baştan D: Belediyeyle anlaşmanız olduğu için belki almanız gerekiyor olabilir. Emin olamadım açıkçası şuan il çevreden birini arayıp danışsana konuyu. Bize de söyle ama sonra bilelim en azından :D @ikaya

2. yazımda söylemişim belediye ile sözleşmemiz var diye :) neyse bu konu biraz karışık. yaa il çevre den almak zorundasınız derlerse bu seferde firma sahibi ile papaz olmak var :) @Dilan

Öyle ama yapacak bir şey yok eğer sizin yükümlülüğünüzdeyse ki bedelsiz olarak alıyorsanız firmadan tüm atıklarını almak zorundasınız. Adam sonuçta hem bedelsiz şekilde atıklarını size veriyor hem de tam veremiyor. Bu adam kime verecek. He şöyle bir öneri sunabilirsiniz başka bi firma önerirsiniz paletler için . Bence yine de bi içm sormakta fayda var @ikaya

arkadaşlar , size bir soru. tat firması; bazı atıklara bedelsiz olduğu için fatura kesmiyor, sadece irsaliye düzenleniyor. Şimdi ambalaj bildiriminde normalde faturadan giriş yapıyoruz. ama bu durumda eksik bildirim yapıyorum gibi geliyor. Sonuçta atık girişi var ama bildirimi yapılmıyor. yardımcı olabilir misiniz acaba?

belediye ile sözleşmeniz var mı? topladığınız ambalaj atığının kaynağı neresi?

@gizemmkk
Bence fatura kesmemesi mantıksız, bedelsiz verilmiştir diye fatura kessin veya irsaliyeyi de sisteme girin. Başka türlü eksik giriş yapmış oluyorsunuz dediğiniz gibi sisteme.

belediye ile sözleşmemiz yok, sanayi kaynaklı atık topluyoruz. bedelsize fatura kesilmesi söz konusu değil, sadece irsaliyeyi de sisteme girmek mantıklı değil, sonuçta fatura üzerinden giriliyor sisteme.
acaba 1 tllik formaliteden bir faturamı kestirilse ne dersiniz?

Yapabiliyorlarsa olabilir ama sonuçta kütle denge sağlamak açısından bir şekilde sisteme girilmesi gerekiyor dediğiniz gibi.

@ikaya
TAT sahibiyle Firma sahibi oturup kırık tahta parçaları ve hurda palet şeklinde ortak tek bir fiyat belirlesinler ben öyle yapıyorum :) misal palet normalde 0.15 se kırık tahta parçaları ve hurda palet 0,12 :) bilmem anlatabildimmi.

@Nuri Ünal siz TAT mısınız yoksa atık üreticisi mi? TAT mı bedel alacak yoksa atık üreticisi mi bedelli verecek hurda paletleri?

peki palet ambalaj atığı ise bedelsiz vermekle yükümlü değil mi?