Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirletici parametreler

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

1. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Verilen emisyon izninde ölçülmesi gereken parametrelerin yazmamasının sebebi nedir?

İzin belgesinde şu şekilde geçiyor:

Hava kalitesinde ölçülmesi gereken kirletici parametreleri: ---

Baca gazında sürekli ölçülmesi gereken kirletici parametreleri: ---

Bu bölüm boş bırakılmış.

Bir de emisyon izninin süresiz olduğunu belgede sürenin yazmadığından anlayabilir miyiz?

2. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Cevap: Kirletici parametreler

Mesela baca gazı salınımınız varmı?

3. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Baca gazı salınımından kastınız bacadan çıkan CO2,SO2 gibi gazlardan bahsediyorsunuz değil mi?

4. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Sadece yanma gazları değil proses bacasıda olabilir yani toz veya VOC da olabilir.

5. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Evet ben de onu merak ediyorum sonuçta proses gazı ve yanma gazı salınımı mevcut.

6. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Bu durumda süresiz izin olmaması lazım

7. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Rapordaki değerler sınır değerin altında olduğu için olabilir mi?

8. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Emisyon ölçümleri 3 yılda bir tekrarlananan bir faaliyet. Bu durumda emisyon izni süresiz olamaz.

9. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Fakat geçen gün çevre il müd. aradım.'Belgenin üzerinde bir tarih yazmıyor bu süresiz olduğunu mu gösterir?' diye sorduğumda yetkili kişi 'evet' dedi.:confused:

10. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Yanma gazı toz ve VOC gazı olupta süresiz izinle ilk defa karşılaştım. Demek ki oluyormuş

11. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Ben bunu en iyisi biraz daha araştırayım..:)

12. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Araştırıp banada bilgi verin merak ettim :)

Kirletici parametreler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İçme Suyunda Ölçümü Yapılan Parametreler

1. Kaliform Bakteriler: Bulaşıcı bağırsak hastalıkları, dışkı ile kirlenmiş sular vasıtasıyla taşınırlar. Enfeksiyonlu kişilerin dışkılarında bulunan patojen, yani hastalık yapan organizmalar arasında bakteriler, virüsler, parazitler, protozoalar ve parazitik kurtlar yer alır. Su kaynaklarının dışkı ile kirlenip kirlenmediğini tayin etmek için aslında kendisi patojen olmayan koliform...
  2. Termik Santral ve Hava Kirletici Değerleri

Arkadaslar Termik santraller için 'Endüstriyel Tesislerden Kaynaklanan Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ndeki kirletici sınır değerleri nelerdir...Avrupa uyum sürecindeki normlar hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim... Şimdiden çok teşekkür ederim...
  3. AAT de bakılacak parametreler

merhaba danışmanlığını yapmış olduğum bir firma arıtma tesisi çıkış suyunda kendi bünyesinde hangi parametrelere bakması gerektiği ile ilgili benden cevap bekliyor. firma meyve suyu üretiyor, bununla ilgili veya örnek olabilecek bir tablo örneği olan varsa paylaşabilir mi ?
  4. Baca gazı emisyon ölçümü için parametreler nelerdir yardım!

sektörel bazda baca gazı emisyonu ölçümü için hangi ölçüm parametreleri gerekli? mesela tekstil sektörü için so2, co2, nox ve pm vb...
  5. Iklim değişikliğinin kirletici taşinimina etkisi

bitirme konusu olarak kalıcı organiklerin dağılımına iklim değişikliğinin etkileri konusunu aldım, ancak iklim değişikliğinin sonuçları olarak işime yarayacak bir veriye ulaşamadım. bu konuda yardımcı olabilecek var mı?çok yardımcı oldunuz teşekkürler