Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirliliği bakteriler temizlemiş

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Sadiye Yüce tarafından paylaşıldı.

 1. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  [​IMG]

  Bakterilerin, petrol şirketi BP'ye ait bir kuyudan akan petrolün kirlettiği Meksika Körfezi'ndeki metanın hemen hemen tamamını ortadan kaldırdığı bildirildi.

  California-Santa Barbara Üniversitesi'nden araştırmacı David Valentine, kuyudan yaklaşık 200 bin ton metan yayıldığını ve bunun neredeyse tamamının suyun dibine çöktüğünü söyledi.

  Valentine, metan gazının tekrar denizin dibinden yükselerek atmosfere karışmadan önce bakteriler tarafından tüketildiğini bildirdi.

  Bu sürecin kuyunun güneybatısındaki bölgelerde 1 milyon ton çözünmüş oksijen kaybına sebep olduğu ancak bunun sudaki hayatı olumsuz etkileyecek seviyede bulunmadığı belirtildi.

  Metanın akıbeti iklim bilimciler için çok önemli, çünkü metan atmosferde ısıyı tutmakta karbondioksitten 20 kat daha fazla etkili.

  Valentine, ''Bu kadar büyük miktarda metan atmosfere yayılsaydı, bunun iklimin ısınması üzerinde olumsuz etkisi olurdu''

  petrol.jpg
   
Kirliliği bakteriler temizlemiş konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Hava kirliliği

  Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda, büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda, endüstriyel aktivitenin, şehirleşmenin ve nüfusun arması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır. Atmosfere dağılarak, onu kirleten kirleticiler katı, sıvı ve...
 2. Toprak Kirliliği

  Toprak kirliliği hakkında bir kaynak
 3. Deniz Kirliliği

  Denizlerdeki organik kirlilikler ve ağır metaller konusunda çalışması olanlar yardımcı olabılır mi?
 4. Hava kirliliği

  hava kirliliği ve yağmur suyu kalitesi ile ilgili not lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim
 5. Background kirliliği...

  background konsantrasyonu tam olarak ne demek? Yardımcı olur musunuz?