Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kırsal Alanlarda Oluşan Organik Atıklar ve Bunlardan Biyogaz Üretimi

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

13-15 Nisan 1994 tarihleri arasında Mersin üniversitesince gerçekleştirilen "Enerji ve Çevre" sempozyumunda da ortaya tekrar konulan ve tartışılan bir durum Türkiye'nin ucuz ve alternatif enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğu; bu kaynakla-rın da özgün kaynakların olması gerektiği; enerji konusunda dışa bağımlı olmama-nın çok yerinde olacağı vurgulandı. Öz kaynakların ayrıca doğayı yok etmeden, ekolojik dengeleri bozmadan kullanılmasının gerekliliği doğrulandı. Enerji ihtiyacının "Sürdürülebilir gelişme" ilkesine bağlı kalarak karşılanması hedef olarak ortaya kondu.

Kırsal alanlarda çağdaş bir yaşamın sürdüğünü kabul eder veya en azından böyle bir yaşam tarzını hedeflersek; o zaman bu alanlarda oluşabilecek hayvan yemi olmayan veya olamayan organik atıkların varolacağından söz etmek mümkündür. Ayrıca evsel atıkların dışında, hayvancılıktan ve tarla tarımından kaynaklanan çeşitli yapı ve özellikte organik atıklar oluşabilmektedir. Atıksu arıtma tesisi çamurlarının, çöplerin ve kırsal faaliyet alanlarının oluşturduğu organik atıkların anaerobik stabilizasyonu sırasında metan gazı oluşmak mümkündür. Elektrik enerjisine dönüştürülebilen metan gazını teknik olarak kontrol altına alınıp değerlendirilmesi de zorunludur.

Prof.Dr. Ertuğrul Erdin tarafından hazırlanan dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

2. Mehmet Kubilay

Mehmet Kubilay CMNet Üyesi

kendim adına çok teşekkür ederim paylaşımınız için Fatih Bey.

3. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Ben yorumunuz için teşekkür ederim Mehmet bey.

4. kadir demir

kadir demir CMNet Üyesi

Cevap: Kırsal Alanlarda Oluşan Organik Atıklar ve Bunlardan Biyogaz Üretimi

paylamınız için çok sağolun

5. Zehra Yenideniz

Zehra Yenideniz CMNet Üyesi

Biyogaz Tesisi Örneği elinde olan var mı ? yada herhangi bir tesisin tesis bilgilerine ben nasıl ulaşabilirim acaba? enerji hesapları vs. tüm proje gerekiyor

Merve Akgül bunu beğendi.
  6. Merve Akgül

Merve Akgül CMNet Üyesi

7. Aydın Demirel

Aydın Demirel CMNet Üyesi

Mevzuat Bilgi Sistemi MEVZUAT KISMINI BİR OKUYUN.
    ORGANİK ATILARIN, HACİMLERİNİN AZALTILMASI VE ENERJİ ELDE EDİLMESİ AMACIYLA BİYOMETANİZASYON(BİYOGAZ) TEKNOLOJİSİ GÜNÜMÜZDE SIKÇA YAPILMAKTADIR. İSTANBULDA İSTAÇ'IN VE SAKARYA PAMUKOVADA "BİOSUN" FİRMASINA AİT ÇALIŞIR TESİSLER VAR. ŞU ANDA DA BİRÇOK İLDE YAPIMI DEVAM EDEN TESİSLER VAR. KENDİNİZE YAKIN BELEDİYELERİ ARAYARAK SORUN VE YAPIM AŞAMASINDADA OLSA ZİYARET EDİN. İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli Dosyalar:

OnurYılmaz ve Merve Akgül bunu beğendi.
  8. Merve Akgül

Merve Akgül CMNet Üyesi

9. OnurYılmaz

OnurYılmaz CMNet Üyesi

@Aydın Demirel Aydın Bey. Sektörde yeniyim ve sizin paylaşımlarınızla gerçekten kendimi geliştiriyorum. Varolunuz.

Aydın Demirel bunu beğendi.
Kırsal Alanlarda Oluşan Organik Atıklar ve Bunlardan Biyogaz Üretimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Organik atıklardan metan gazı üretimi

Organik atıklardan metan gazı üretimi ORGANİK ATIKLARDAN METAN GAZI ÜRETİLMESİ Prof.Dr.Bülent TOPKAYA KAKAD Katı Atık Türk Milli Komitesi Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Link yenilenmiştir. 07.11.2011 http://www.scribd.com/doc/50393421/Organik-Metan-Gazi-Sunumu
  2. Hastanede oluşan tehlikeli atıklar

Arkadaşlar hastanede oluşan ve tehlikeli atık sınıfına giren maddeler nelerdir ve nasıl toplanır nasıl depolanır bununla ilgili bie eğitim slaytı olan varmı ? Teşekkürler
  3. Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk.

Merhaba, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıyı aşağıda görebilirsiniz. Yazıya göre; Sterilizasyon Tesisinin faaliyete başlaması sebebiyle İstanbul genelinde enfeksiyöz ve kesici delici atıklar sterilizasyon işlemine tabi tutulacak. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 46. maddesinde...
  4. Hastanelerin ünitelerinde oluşan atıklar

merhaba arkadaşlar elinde hastanelerde bulununan ünitelere göre ayrı ayrı oluşan atıklarla ilgili yazı tablo vs. olan varmı? örnek cildiye oluşan atıklar:................. diş:...................... laboratuvar:............... şimdiden teşekkürler
  5. Evsel organik atıklardan kaliteli kompost üretimi

Merhaba, Bir kompost tesisinde evsel organik atıkları kullanarak oluşturulan kompost ürününün, tarımsal alanda daha verimli kullanılabilmesi için kalitesini nasıl yöntemlerle artırabiliriz? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..